• Odbierz prezent
Ile dolarów USD kosztuje dziś baryłka ropy? Notowania ropy naftowej mocno w dół

Po spadkowej poniedziałkowej sesji, wczoraj notowania ropy naftowej przyspieszyły zniżkę. Dzisiaj rano presja na niższe ceny ropy naftowej nadal się utrzymuje. Ceny ropy WTI oscylują już w okolicach 55 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 60,50 USD za baryłkę.

Stronie podażowej pomogły informacje podane przez agencję Reuters,

sugerujące, że Rosja byłaby niechętna pogłębianiu cięć produkcji ropy w ramach porozumienia naftowego. Tego typu informacje napływające na rynek zaledwie dwa tygodnie przed spotkaniem OPEC w Wiedniu (planowanym na 5-6 grudnia) zwiększają niepewność związaną z potencjalnym rezultatem rozmów.

Notowania ropy naftowej mocno w dół - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Grudniowe rozmowy kartelu będą prowadzone wraz z państwami spoza organizacji, które sygnowały porozumienie naftowe, a mają dotyczyć głównie przyszłej współpracy. Powszechnie oczekiwane jest przedłużenie porozumienia naftowego do końca przyszłego roku, jednak prawdopodobieństwo obniżenia limitów produkcji ropy stoi pod dużym znakiem zapytania. Kilka krajów Bliskiego Wschodu już zaznaczyło, że jest gotowa ciąć wydobycie bardziej niż dotychczas, jeśli miałoby to wesprzeć ceny ropy naftowej – jednak są również kraje sprzeciwiające się dalszemu obniżaniu produkcji w obawie przed utratą części odbiorców na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Tymczasem dane z USA także były wczoraj ciosem dla cen ropy naftowej. Amerykański Instytut Paliw (API) podał bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o prawie 6 mln baryłek do poziomu 445,9 mln baryłek. Zwyżka była prawie sześciokrotnie większa niż wynosiły oczekiwania rynkowe (nieco ponad milion baryłek). Dzisiaj o nastrojach na rynku ropy może więc w dużej mierze zadecydować raport Departamentu Energii, który potwierdzi lub zniweluje wymowę wczorajszej publikacji API.

Notowania ropy naftowej mocno w dół - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

BAWEŁNA

Porozumienie USA i Chin istotne na rynku bawełny.

O ile w poprzednim tygodniu notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych poruszały się w konsolidacji, to bieżący tydzień rozpoczął się dla nich spadkowym akcentem. Cena bawełny w USA wczoraj zbliżyła się do 65 centów za funt, a dzisiaj symbolicznie odreagowuje, nie oddalając się zbytnio od wtorkowego zamknięcia.

W minionym tygodniu pojawił się ważny raport Departamentu Rolnictwa, naświetlający bardziej sytuację na amerykańskim oraz globalnym rynku bawełny. Publikacja ta miała jednak neutralną wymowę – o ile w niektórych częściach świata produkcja spadła (włączając w to Stany Zjednoczone, borykające się z niekorzystymi warunkami pogodowymi), to inne kraje wypełniły tę lukę. W rezultacie, globalne zapasy bawełny pozostają na podobnym poziomie jak przed rokiem.

Jednak to nie fundamenty, lecz polityka, pozostają kluczowe dla cen bawełny w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie od lat są ważnym dostawcą tego surowca do Chin, więc kwestia konfliktu handowego pozostaje głównym czynnikiem cenotwórczym. Zniżki cen bawełny w tym tygodniu wynikały w dużej mierze właśnie z obaw dotyczących braku porozumienia, a nawet eskalacji konfliktu.

Notowania ropy naftowej mocno w dół - 3

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk