• Odbierz prezent
Ile dolarów kosztuje dziś baryłka ropy Brent oraz WTI? Ropa naftowa w oczekiwaniu na OPEC+

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie cały czas przynosi siłę strony popytowej. Notowania ropy jednak nie pokazują już takiej dynamiki wzrostów jak w poprzednich tygodniach, jedynie utrzymują wypracowane wcześniej poziomy. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 36 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent nie zdołały pokonać bariery na poziomie 40 USD za baryłkę i pozostały w okolicach 39 USD za baryłkę.

Ropa w oczekiwaniu na OPEC+ - 1

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Ropa w oczekiwaniu na OPEC+ - 2

Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com

Mimo że ceny ropy naftowej w tym tygodniu poruszają się przez większość czasu w konsolidacji, to nie można powiedzieć, że na tym rynku niewiele się dzieje. Zarówno raporty dotyczące rynku ropy, jak i wydarzenia polityczne, dostarczają wielu emocji.

W kwestii raportów, warto wspomnieć oczywiście o danych Departamentu Energii USA, dotyczących zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Raport ten pokazał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA nieoczekiwanie spadły o ponad 2 mln baryłek. Jednak jednocześnie zapasy benzyny i destylatów wzrosły bardziej niż tego oczekiwano. Całość tych informacji okazała się więc dla cen ropy naftowej dość neutralna.

Zapasy ropy naftowej nadal mają istotne znaczenie w kształtowaniu nastrojów inwestorów, jednak w tym tygodniu równie ważna jest polityka, a dokładniej, planowane spotkanie OPEC+ i decyzja w sprawie wielkości cięć produkcji w kolejnych miesiącach. Wokół tej sprawy pojawiło się wiele niejasności, głównie za sprawą nieustalonej daty takiego spotkania.

Bez oficjalnego spotkania najprawdopodobniej nie dojdzie do deklaracji w sprawie utrzymania również w lipcu dotychczasowych rekordowych cięć ropy naftowej. O ile wstępnie Arabia Saudyjska i Rosja wyraziły chęć takiego rozwiązania, to muszą je zaakceptować także pozostałe kraje, które podpisały porozumienie naftowe, a bez oficjalnego spotkania o taką akceptację będzie trudno.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2020.06.04

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk