• Odbierz prezent
Ile dolarów dziennie potrzebuje Coinquista do osiągnięcia rentowności  i dlaczego Litwa jest planem B?

21 stycznia w rejestrze małych instytucji płatniczych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego pojawiła się spółka akcyjna Coinquista. 2 miesiące od tego wydarzenia na portalu crowdfundingowym Beesfund rozpoczął się proces pozyskiwania kapitału. Cel to aż 4 miliony złotych, czyli dokładnie tyle ile udało się zebrać Wiśle Kraków w zaledwie 24 godziny (co jest polskim rekordem crowdfundingu). Projekt jeszcze przed pojawieniem się produktu wyceniony został na 20 milionów złotych! Czy jest jeszcze miejsce na rynku kryptowalut na nową giełdę i czy Coinquista ma szansę podbić rynek? Rozmawiam z prezesem zarządu Coinquista S.A. Ireneuszem Pukinem.

1. Skąd pomysł na giełdę kryptowalut? Czy na tego typu biznes nie jest już za późno?

Pomysł na giełdę pojawił się w 2017 roku, kiedy zacząłem aktywnie handlować kryptowalutami. Po pewnym czasie zauważyłem, że dostępne rozwiązania są dosyć prymitywne, a bardziej zaawansowani traderzy mogą oczekiwać czegoś więcej. To właśnie wtedy zacząłem rozmawiać z potencjalnymi inwestorami. W 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad Coinquistą i moim zdaniem trafiliśmy w idealny moment. Korekta na rynku jest zazwyczaj oczyszczająca, a nasz biznes jest zoptymalizowany pod każdym względem. Możemy bardzo płynnie zarządzać wydatkami - zaczynająć  od IT, supportu czy sprzedaży a skończywszy na reklamie, lub innych wydatkach np. wizerunkowych.

2. Akcje Coinquisty według danych podawanych przez portal Beesfund nabyło ponad 150 osób. Dlaczego wybraliście formę crowdfundingową do zrealizowania swojego projektu?

Dokładnie 180. Zależy nam na tym, aby nasi inwestorzy stali się realnymi właścicielami giełdy. W tej chwili nie ma w Polsce rozwiązania, które pozwalałoby na bezpośrednie powiązanie tokenów z własnością udziałów lub akcji w spółce. Dlatego zdecydowaliśmy się na publiczną emisję akcji. Crowdfunding pozwala nam z kolei na dotarcie do szerszego grona inwestorów.

Z drugiej strony, nadal funkcjonujemy w środowisku kryptowalut, gdzie dla wielu osób tokeny są bardziej zrozumiałe. Dlatego w ramach bonusu dajemy tokeny. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że inwestor dostaje od nas coś już dzisiaj, a nie dopiero w momencie wejścia spółki na giełdę, czy podczas wykupu akcji

3. Muszę o to zapytać. Dlaczego wycena wynosi aż 20 milionów złotych? Czy nie uważasz, że przy takiej wycenie osiągnięcie zysku z inwestycji przez inwestorów będzie niezwykle trudne, o ile nie niemożliwe?

W przypadku startupu w pierwszej kolejności odpowiadasz sobie na pytanie - co chcesz stworzyć, jaki jest tego potencjał i ile to będzie kosztowało, a następnie jaki procent akcji możesz oddać przed kolejną rundą finansowania. Wycena to efekt uboczny tych działań.

Naszym priorytetem jest rozbudowa funkcjonalności giełdy. Handel społecznościowy, aplikacja mobilna oraz kryptowalutowa karta płatnicza pozwolą nam osiągać przychód nie tylko z handlu na giełdzie, ale również z dodatkowych usług, które chcemy wprowadzić. System transakcyjny to jedynie narzędzie wokół którego planujemy stworzyć  cały ekosystem.

Warto też zwrócić uwagę, że mediana dla wskaźnika cena do zysku - w przypadku spółek technologicznych - znajduje się w okolicach 14, co stawia oczekiwania dotyczące zysku w okolicach 1,4 miliona złotych rocznie. Myślę, że jest to do zrobienia

4. Jako potencjał rynku na stronie https://coinquista.beesfund.com/ podawane są przykłady obrotów generowanych przez kolejno Binance, Bitfinex oraz BitBay. Według informacji opublikowanej przez serwis analityczny The Tie (https://www.fxmag.pl/artykul/prawie-90-wolumenu-jest-falszywa-a-trzy-czwarte-gield-kryptowalut-manipuluje-plynnoscia) aż 90% wolumenu pochodzącego z giełd kryptowalut może być fałszowana. Jeżeli rynek w tak dużym stopniu jest albo fałszowany albo animowany czy rzeczywiście jest szansa na zarobienie na tym biznesie?

We wspomnianym raporcie Binance był akurat podawany jako przykład giełdy, która nie mija się zbyt mocno z prawdą jeśli chodzi o podawany obrót, więc gra toczy się o poważną stawkę. Ustaliliśmy, że dla nas absolutne minimum to obrót na poziomie 1 miliona dolarów dziennie. Przy dwóch milionach i więcej będziemy osiągać już bardzo przyzwoite zyski.

5. Jeżeli mógłbyś wskazać jedną najważniejszą cechę, która stanowi waszą potencjalną przewagę konkurencyjną to jaka by ona była?

Od samego początku zależy nam na zaufaniu klientów. Robimy wszystko, żeby być najlepszym wyborem niezależnie od tego, czy naszym klientem jest osoba fizyczna, firma, czy instytucja finansowa.

Coinquista chce działać legalnie na wszystkich kontynentach. Równolegle z wnioskiem o licencję KIP planujemy złożyć wniosek o licencję e-money i dalej licencję firmy inwestycyjnej na Litwie. Prawdopodobnie w 2020 r. zaczniemy proces regulacyjny w Azji

6. Ilu handlujących klientów potrzebujecie, żeby osiągnąć pułap rentowności projektu?

Rentowność osiągniemy przy obrocie na poziomie 1 miliona dolarów dziennie. Do osiągnięcia takich wyników czasem wystarczy dwóch użytkowników, a czasami  kilkuset.

7. Załóżmy najpierw optymistyczny scenariusz. Gdzie Coinquista będzie za 3 lata gdy uda się zebrać 4 miliony złotych na portalu Beesfund?

Prawdopodobnie będziemy po drugiej rundzie finansowania. Skupimy większość tokenów z rynku, scalimy je z akcjami i przeprowadzimy STO. Być może będziemy mieli inwestora strategicznego. Niewykluczone, że przeprowadzimy kilka akwizycji albo fuzji. Chciałbym żebyśmy do tego czasu byli rozpoznawalni na rynku azjatyckim oraz w Stanach Zjednoczonych. Wbrew pozorom trzyletni okres to bardzo długo na tak szybko rozwijającym się rynku :

8. Teraz ten gorszy scenariusz. Załóżmy, że zbiórka się nie udała, czy w takim przypadku zarówno Ty, jak i aktualni wspólnicy zaksięgujecie stratę? Czy będziecie szukać innego sposobu inwestycji np. poprzez papiery dłużne?

Ani ja, ani moi wspólnicy nie mamy zamiaru księgować straty, bo produkt jest praktycznie gotowy - właśnie przechodzi audyt bezpieczeństwa. Dopiero po zakończeniu emisji nadejdzie czas aby przeanalizować sytuację i zastanowić się co dalej. Możliwości jest wiele, więc poczekajmy na rozwój zdarzeń

9.Jak w przypadku Coinquisty będzie wyglądał Minimum Viable Product? Z opisu przedstawionego na Beesfundzie wszystkie funkcjonalności wyglądają 'sexy', ale raczej niemożliwym będzie rozpoczęcie działań giełdy z pełnymi funkcjonalnościami.

Do końca maja powinniśmy wystartować z w pełni funkcjonalną, nowoczesną giełdą kryptowalut. Social trading, karta płatnicza i aplikacja mobilna to funkcjonalności, które będziemy wprowadzali w miarę możliwości, choć nie ukrywam, że chciałbym aby stało się to jak najszybciej.

10. Podane cele inwestycyjne wyglądają następująco: 25% (1 mln PLN) Rozwój nowych funkcjonalności, 12,5% (0,75 mln PLN) aplikacja mobilna, 12,5% (0,75 mln PLN) Runway, 50% (2 mln PLN) Pozyskiwanie użytkowników). Czy w tej grafice oddana została też kolejność planowanych przez Was działań?

Poszczególne funkcjonalności przenikają się na różnych etapach ich produkcji. Na pewno łatwiej będzie nam zaplanować ten proces po udanej emisji akcji w przeciwnym wypadku zaczniemy od rankingu inwestorów i aplikacji mobilnej.

11. Niejednokrotnie mówisz o tym, że Coinquista ma być miejsce też do zarządzania dowolnymi aktywami, które występują w postaci cyfrowej. Jakie aktywa dokładnie masz na myśli?

Security tokens, equity tokens, utility tokens, personal tokens. Dzięki tokenizacji aktywów będziemy mogli w nieograniczony sposób obracać udziałami w dowolnych przedsięwzięciach. Powstanie alternatywny rynek obrotu, a Coinquista to idealne miejsce by go tworzyć.

12. Dlaczego po np. wycofaniu siedziby z Polski przez BitBay planujecie tę działalność prowadzić z Polski? Otoczenie rynkowe nie wygląda dobrze i pod kątem biznesowym nie znajduje żadnego argumentu, który miałby mówić o sensowności tworzenia 'polskiej' instytucji kryptowalutowej. Dlaczego nie Malta, Estonia?

Otrzymałem jasne wytyczne z KNF i według nadzorcy mogę bez problemu rozwijać tutaj firmę. Z drugiej strony, dbając o interesy inwestorów, już dziś mamy w planach złożenie wniosku o licencję e-money oraz firmy inwestycyjnej na Litwie. Mimo, że chciałbym prowadzić firmę w Polsce mam świadomość, że inna lokalizacja może być dla nas bardziej optymalna, więc biorę to pod uwagę.

13. Napisałeś w jednym z komentarzy, że planowany jest też ICO. Czyli chcecie wypuścić swój token, który miałby być przez Was skupowany. Rozumiem, że token nie jest w żaden sposób powiązany ze spółką? Czy to jest tak, że wszyscy wspólnicy proporcjonalnie są właścicielami tego tokenu?

Dokładnie. Już teraz wszyscy akcjonariusze otrzymują tokeny. Tokeny nie są powiązane z akcjami, ale dają szereg dodatkowych korzyści - m.in. pozwalają na handel z niższą prowizją, zwiększają dochody od poleconych klientów i obniżają koszty produktów abonamentowych. Dodatkowo będą skupowane przez spółkę, wiec można przypuszczać, że ich wartość będzie ciągle rosła.

14. Teraz popatrzmy z perspektywy inwestora. Powiedzmy, że zainwestowałem poprzez zbiórkę na Beesfundzie 5000 złotych. W zamian otrzymałem ofertę handlu przez 6 miesięcy bez prowizji oraz Ledgera Nano S (wartość około 300 złotych) i inne pomniejsze działania. Najważniejsze, że dostaną 313 akcji oraz 3130 tokenów. W jaki sposób w perspektywie powiedzmy inwestycji 5 letniej będę mógł spieniężyć swoje tokeny oraz udziały?

18 maja kończy się emisja akcji i tego dnia zakończymy również pierwszy etap dystrybucji tokenów. Następnie, poczekamy na weryfikację kont przez akcjonariuszy i zasilimy je tokenami. Tokeny trafią do obrotu a rynek zdecyduje jaka będzie ich wycena.
W przypadku akcji proces jest bardziej skomplikowany dlatego w 2020 roku chcielibyśmy wymienić lub scalić tokeny z akcjami i zadebiutować na giełdzie. 

15. Branża kryptowalut, a przede wszystkim blockchain, to wszystko opiera się na zaufaniu. Jak widać po niektórych projektach to zaufanie jest bardzo często nagminnie naginane. W jaki sposób będę w stanie, jako Inwestor, wpływać na decyzje spółki, albo przynajmniej czy będę miał możliwość zweryfikowania działań zarządu, itp.?

Inwestowanie zawsze będzie wiązało się z zaufaniem do zespołu tworzącego firmę - to niezbędny element. W przeciwieństwie do innych projektów, oferujemy w zamian za fundusze prawdziwe akcje, które przekładają się na realny udział w zyskach i najważniejszych decyzjach. Oczywiście mniejszościowy akcjonariusz sam nie jest w stanie wpływać na wynik głosowań, ale jego zdanie zostanie wysłuchane.

Oprócz prawa głosu, każdy akcjonariusz ma wgląd w informacje na temat spółki. Wszystkie te przywileje wynikają bezpośrednio z Kodeksu Spółek Handlowych i w przeciwieństwie do innych form inwestowania (np. ICO) jesteśmy prawnie zobowiązani do ich przestrzegania.

16. W tej chwili posiadacie status Małej Instytucji Płatniczej, jednak ona narzuca na Was duże ograniczenia co do miesięcznego obrotu waszych klientów. Czy planujecie uzyskanie statusu Krajowej Instytucji Płatniczej i co jeśli się to nie powiedzie?

Od pierwszego dnia działalności nasze usługi będą ograniczone na tyle, aby nie naruszać ustawy o usługach płatniczych co nie oznacza jednak, że nasi klienci będa mieli gorsze warunki niż klienci innych giełd. Wprowadzenie stable coinów rozwiąże problem do czasu uzyskania licencji Krajowej instytucji Płatniczej lub licencji e-money na Litwie,

17. Jak wygląda aktualny zespół Coinquisty? Na stronie zbiórki z 8 osób, aż 6 wymienionych należy do zespołu 10Clouds. Czy 10Clouds jest już udziałowcem giełdy?

Bezpośrednio w firmie jest zatrudniony support oraz doradcy klientów. 10Clouds odpowiada za część technologiczną oraz utrzymanie projektu. Aktualnie firma nie posiada akcji, ale myslę, że już niedługo to się zmieni.

18. Na koniec pytanie bardziej analityczne. Po ile będzie Bitcoin w 2020 roku?

Myślę, że w okolicach 15.000 USD.

Dziękuje za rozmowę

 

Więcej informacji na temat zbiórki znajdziesz na portalu Beesfund.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk