• Odbierz prezent
IKEA uruchamia program zaangażowania społecznego „Razem w Trosce o Dom”

IKEA Retail Polska wspólnie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacją Ocalenie uruchamiają program „Razem w Trosce o Dom”. Jego celem jest wsparcie w tworzeniu lepszego i bezpiecznego domu dla tych, którzy go nie mają lub go stracili. Dzięki IKEA z pomocy psychologicznej skorzysta większa liczba dzieci doświadczających przemocy domowej oraz ich rodzin, a kilkadziesiąt rodzin uchodźców i imigrantów otrzyma dostęp m.in. do wsparcia prawnego oraz rozbudowanego programu wsparcia mieszkaniowego.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w 2020 roku dom znalazł się w centrum życia wszystkich ludzi. Z dnia na dzień stał się miejscem, które pełni funkcję biura, szkoły, sali gimnastycznej i placu zabaw. Jak wynika z globalnego raportu IKEA Life at Home Report 2020, aż 96% z nas w czasie wiosennego lockdownu przebywało w domu, a 78% znalazło w nim bezpieczne schronienie.

IKEA jako firma odpowiedzialna społecznie chce skutecznie odpowiadać na realne wyzwania osób potrzebujących, dlatego wspólnie z dwiema organizacjami społecznymi udzieli wsparcia dzieciom i młodzieży oraz uchodźcom i imigrantom.

- Dom to najważniejsze miejsce na świecie, które w trakcie pandemii zyskało jeszcze bardziej na znaczeniu, stając się totalnym centrum naszego życia. Spędzamy w nim dużo więcej czasu, w niektórych okresach nawet 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jednak są grupy w naszym społeczeństwie, dla których bezpieczny dom – zarówno w wymiarze domowych relacji i w wymiarze fizycznym – to wręcz nieosiągalne marzenie. Te grupy są szczególnie narażone na negatywne efekty, jakie przynosi pandemia i niełatwe doświadczenie lokckdownu. Nasila się przemoc domowa, zwłaszcza w stosunku do dzieci i młodzieży, a uchodźcy i imigranci, potrzebują naszego wsparcia jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Dlatego, we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacją Ocalenie zdecydowaliśmy się uruchomić specjalny program zaangażowania społecznego, który ma na celu pomoc w odbudowie relacji rodzinnych i przywróceniu bezpiecznego domu tym, którzy go nie mają - mówi Agata Czachórska, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju z IKEA Retail Polska.

Przywracamy Dzieciom Dom

Jak wynika z przygotowanego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę badania “Negatywne doświadczenia młodzieży w trakcie pandemii”, od marca do czerwca 2020 roku 27% dzieci i młodzieży doświadczyło co najmniej jednej z 12 badanych form krzywdzenia. Co dziesiąte dziecko (11%) padło ofiarą przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej. Tyle samo doświadczyło wykorzystywania seksualnego, a 1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji. Dla tej grupy dzieci i młodzieży dom nie jest niestety bezpiecznym miejscem, w którym mogą znaleźć oparcie i schronienie. 

Dzięki wsparciu IKEA Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę udzieli pomocy około 500 rodzinom, w których występuje problem przemocy domowej. Odbędzie się m.in. około 2,5 tysiąca spotkań indywidualnych ze specjalistami oraz 10 cykli grupowych warsztatów terapeutycznych.

- Rocznie według statystyk policyjnych ponad 12 tysięcy osób poniżej 18 roku życia pada ofiarą przemocy domowej, a to tylko wierzchołek góry lodowej. W czasie pandemii obserwujemy z zaniepokojeniem nie tylko wzrost liczby zachorowań, ale także nasilenie przemocy wobec dzieci. Przymusowa izolacja zdecydowanie nie wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne najmłodszych. Potrzeby w zakresie udzielania porad i wsparcia psychologicznego w Polsce są ogromne - mówi Renata Szredzińska, członkini Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W tego typu działaniach liczy się przede wszystkim kompleksowość i czas reakcji. Zaangażowanie IKEA pomoże fundacji skupić się na niwelowaniu psychosomatycznych efektów traumy u swoich podopiecznych jak również na edukacji rodziców. 

Ocalić Dom

Drugim partnerem projektu “Razem w Trosce o Dom” jest Fundacja Ocalenie, która zajmuje się wsparciem dla cudzoziemców, chcących rozpocząć w Polsce nowe życie. Często z jej pomocy korzystają również uchodźcy i osoby poszukujące azylu, którzy w swoich ojczyznach narażeni są na prześladowania lub ich życie jest zagrożone. Fundacja działa także na rzecz edukacji polskiego społeczeństwa i przeciwdziałania dyskryminacji.

Wsparcie finansowe IKEA pozwoli na comiesięczną pomoc dla 70 rodzin, którym fundacja przekaże żywność, ubrania oraz produkty higieniczne. Ponadto, od 12 do 15 rodzin miesięcznie zostanie objętych programem wsparcia mieszkaniowego. Dodatkowo, każdego miesiąca 30 osób uzyska możliwość korzystania z pomocy mentorów międzykulturowych, 10 osób będzie mogło liczyć na indywidualne wsparcie psychoterapeuty lub psychologa a dla kolejnych 10 osób zostanie sfinansowany kurs języka polskiego. Program przewiduje także wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne dla najmłodszych podopiecznych fundacji. IKEA sfinansuje prywatne lekcje dla dzieci z rodzin cudzoziemskich, które potrzebują wsparcia w nauce, a nie zawsze mogą otrzymać je od rodziców ze względu na barierę językową.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni IKEA za zaproszenie do programu “Razem w Trosce o Dom”, ponieważ pandemia to szczególnie trudny okres dla naszych klientów - uchodźców i uchodźczyń, oraz osób z doświadczeniem migracji. Bycie cudzoziemcem lub cudzoziemką w Polsce samo w sobie nie jest łatwe, a pandemia tylko spotęgowała dotychczasowe wykluczenie społeczne. Osoby, które utrzymywały się z niskopłatnych prac na zlecenie, lub wręcz bez umowy, dziś zostały z niczym. Zamknięcie szkół zmusiło wiele matek do rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad dziećmi. Rodzinom brakuje więc środków na podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie, czy opłaty za mieszkanie. Od marca odnotowujemy coraz więcej próśb o pomoc żywnościową - mówi Kalina Czwarnóg, członkini Zarządu Fundacji Ocalenie.

Start programu “Razem w Trosce o Dom” zbiega się ze Światowym Dniem Praw Człowieka, który obchodzony jest 10 grudnia. 

- W IKEA prawa człowieka to dla nas rzecz absolutnie podstawowa. Wierzymy w to, że prawem każdego jest znalezienie bezpiecznego miejsca, które może nazwać domem. Cieszymy się, że dzisiaj, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, możemy podzielić się informacją o rozpoczęciu programu „Razem w Trosce o Dom”, który realizowany będzie wspólnie z organizacjami, na co dzień działającymi na rzecz ich respektowania i przestrzegania - podkreśla Agata Czachórska z IKEA. 

Program “Razem w trosce o Dom” potrwa do czerwca 2021 roku. Na wszystkie działania w ramach projektu IKEA łącznie przeznaczy kwotę 1,2 mln złotych. Po jego zakończeniu firma planuje kontynuować współpracę z fundacjami.

Razem przeciw pandemii

IKEA w Polsce stara się aktywnie pomagać tym, którzy najmocniej ucierpieli wskutek pandemii COVID-19. Wiosną, w trakcie pierwszej fali, w ramach akcji #PomagamyRazem wraz ze swoimi partnerami firma wsparła rzeczowo m.in. Obiekty Infrastruktury Krytycznej, Gminne Centra Kwarantanny, a także udzieliła pomocy osobom w kryzysie bezdomności oraz ubogim matkom samotnie wychowującym dzieci. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy #WzywamyPosiłki, IKEA Food przygotowała i dostarczyła 40 tysięcy posiłków do szpitali, placówek ratowniczych i laboratoriów. 

Ponadto firma wyposażyła w meble i akcesoria 37 stacjonarnych oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w 34 szpitalach w całym kraju. Łączna wartość pomocy w tym projekcie to 1,6 mln zł.

------------------------------------------ 
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive. 
 
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i sześćdziesiąt Punktów Odbioru Zamówień IKEA, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 32 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku. 
 
W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 154 mln wizyt. 
 
*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 378 sklepami w 31 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada. 
 


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk