• Odbierz prezent
IKE i IKZE – jakie zmiany nas czekają w 2021 roku?

W ostatnim czasie poinformowano o planowanych wzrostach limitów wpłat na IKE i IKZE w 2021 r. Jak wyglądają szczegóły?

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało nowe roczne limity wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz indywidualne konta emerytalne (IKE) na 2021 rok. W przyszłym roku limity te nieco wzrosną dla wszystkich, jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły wpłacić więcej na IKZE niż pozostałe.

Limity wpłat w 2021 r. będą wynosić:

- IKE: 15 777 zł,

- IKZE: 6 310,80 zł,

- IKZE osoby samozatrudnionej: 9 466,20 zł.

 

W przypadku IKE nic się nie zmienia. Wpłaty w danym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

W przypadku IKZE natomiast wyższy limit dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest nowym elementem. Wpłaty na IKZE w danym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć 1,2-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, jednak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą kwota ta nie może przekroczyć 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego. W przyszłym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły wpłacić o 3155,40 zł więcej niż pozostali.

Z możliwości wpłaty wyższej kwoty będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobową, twórcy, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, osoby prowadzące szkoły i przedszkola, wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich.

Dzięki IKE i IKZE można korzystać z ulg podatkowych, jednak na razie rozwiązania te nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Według danych KNF, w I połowie 2020 r. otwartych było 861,5 tys. kont IKE, z czego do czerwca wpłacono pieniądze na 297 tys. tych rachunków. W tym czasie było 547 kont IKZE, z czego wpłat dokonano na 165 tys. z nich.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk