• Odbierz prezent
IKE czy ZUS? Skok na OFE coraz bliżej
fot. freepik.com

Planowany demontaż OFE zbliża się wielkimi krokami. Co stanie się z naszymi środkami zgromadzonymi w OFE? O czym należy pamiętać? Jaki jest termin na podjęcie decyzji?

 

Od dłuższego czasu w planach rządu był demontaż OFE. Początkowo zamierzano wprowadzić zmiany w życie już w 2020 r., ale sytuacja związana z pandemią sprawiła, że kwestia naszych emerytur zeszła na dalszy plan. W ostatnich dniach jednak informowano, że projekt przeniesienia środków z OFE będzie przedmiotem jednego z najbliższych posiedzeń rządu. Tak jak wcześniej zapowiadano, będziemy mieli wybór między przeniesieniem środków na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) a przeniesieniem ich na konta w ZUS. W przypadku wyboru pierwszej z tych opcji, zostanie pobrana opłata przekształceniowa wynosząca 15% wartości zgromadzonych aktywów. W 2022 r. opłata ta zostanie pobrana w dwóch ratach – 70% i 30%. Środki z opłaty przekształceniowej zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i zostaną przeznaczone na obsługę zobowiązań FUS. Według szacunków analityków, gdyby wszyscy ubezpieczeni zdecydowali się przenieść swe środki do IKE, wpływy dla państwa z opłaty przekształceniowej mogłyby wynieść ponad 22 mld zł. Warto wspomnieć, że na koniec 2020 r. wartość aktywów zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych wynosiła blisko 149 mld zł.

Na pocieszenie zostaje nam fakt, że przy wypłacie środków z IKE, nie będą one już opodatkowane. Będzie można je wypłacić jednorazowo po przejściu na emeryturę. Będą one podlegać też dziedziczeniu.

Według projektu ustawy, będziemy musieli podjąć decyzję o dalszych losach naszych środków w OFE w okresie od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r. Jeśli nic nie zrobimy, opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE do IKE. Jeśli wolimy przenieść nasze środki do ZUS, będziemy musieli złożyć w tej sprawie oświadczenie. W przypadku osób, które wybrały transfer środków z OFE do ZUS, 29 listopada nastąpi umorzenie jednostek w OFE, a 1 grudnia ich równowartość zostanie zapisana na kontach w ZUS. Środki te zostaną opodatkowane dopiero w momencie wypłaty emerytury.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk