• Odbierz prezent
IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie. Notowania kakao w USA w konsolidacji

Po fatalnym poprzednim tygodniu, w ostatnich dniach na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Pozytywnym akcentem były zwłaszcza informacje o mniejszym od oczekiwań wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiaj Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) potwierdziła, że bieżący rok będzie wyjątkowym rokiem na całym rynku energii. Globalny popyt na energię może spaść o rekordowe 6% w 2020 r., a emisja dwutlenku węgla ma spaść aż o 8% - czyli sześć razy bardziej niż w rekordowym 2009 r.

IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pandemia koronawirusa i związane z tym zamknięcie wielu sektorów przemysłu oraz wprowadzenie zakazów przemieszczania się mocno wpłyną na popyt na surowce energetyczne. Popyt na węgiel może spaść o 8%, popyt na gaz ziemny o około 5%, natomiast całkowity popyt na ropę naftową może w bieżącym roku być największy i sięgnąć 9% (aczkolwiek przejściowo obserwujemy zniżkę popytu nawet o 25-30%).

IEA zwróciła także uwagę na problem dużych globalnych zapasów ropy naftowej. O ile w ostatnim czasie mówiono i pisano wiele na temat przepełnionych amerykańskich magazynów, to już niebawem na całym świecie ten problem może dać się we znaki. Przy obecnym tempie produkcji ropy, globalne magazyny mogą zapełnić się w okolicach połowy czerwca.

Powyższe informacje mają pesymistyczny wydźwięk i zwracają uwagę na fakt, że niekoniecznie najgorsze na rynku ropy naftowej już jest za nami. Niemniej, w realizacji negatywnego scenariusza mogłyby przeszkodzić potencjalne duże cięcia wydobycia ropy naftowej – OPEC+ wprowadza je już od początku maja, natomiast jest szansa także na cięcia produkcji w USA.

IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAKAO

Notowania kakao w USA w konsolidacji.

W drugiej połowie lutego notowania kakao rozpoczęły dynamiczne spadki, które trwały aż miesiąc. Niemniej, później cena tego surowca wyhamowała zniżkę i od ponad miesiąca utrzymuje się w konsolidacji, okresowo próbując nawet zniwelować część wcześniejszych zniżek. W rezultacie, notowania kakao w Stanach Zjednoczonych obecnie oscylują w okolicach 2360-2370 USD za tonę.

Mimo obaw o potencjalne przerwy w dostawach kakao z Afryki do państw Europy czy Ameryki Północnej, na razie sytuacja na rynku tego surowca pozostaje spokojna. Duże firmy z branży cukierniczej zaznaczają, że nie mają problemu z zaopatrzeniem. Jednocześnie, popyt na wyroby czekoladowe wysokiej jakości w ostatnich tygodniach spadł ze względu na zamknięcie wielu sklepów oraz restauracji. Te informacja złożyły się na obserwowaną ostatnio presję podażową i utrzymywanie się cen kakao na niskich poziomach.

 

IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie - 3

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk