• Odbierz prezent
Idealna strategia inwestycyjna dla Ciebie. Jakim typem inwestora jesteś?

Lokując swoje pieniądze na giełdzie nie możesz obejść się bez strategii inwestycyjnej, chociażby takiej najprostszej. A jeśli już inwestujesz i robisz to “na oślep”, czyli bez jakiejkolwiek strategii działania, to nie jest za późno, by to zmienić. Jak jednak dobrać strategię do naszych osobistych potrzeb i od czego to zależy?

 

Czym jest strategia inwestycyjna?

Witam Cię na kolejnej lekcji Kursu Inwestora Giełdowego, który przygotowujemy we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych. W dwunastym odcinku kontynuujemy temat strategii inwestycyjnej, bez której ciężko myśleć o poważnym i przemyślanym zabieraniu się za lokowanie pieniędzy na giełdzie. Jak wiesz z poprzedniego odcinka, strategia inwestycyjna - mimo dość poważnej nazwy - to po prostu zbiór określonych  zasad i działań, które podejmujemy podczas inwestowania. Najprostsza strategia to po prostu odpowiedź na dość oczywiste, ale jednocześnie bardzo ważne pytania: w co konkretnie chcę inwestować i za pomocą jakich instrumentów, kiedy kupuję akcje konkretnej spółki, jak długo trzymam je w portfelu i dlaczego to robię, a następnie kiedy sprzedaję akcje w sytuacji, gdy jestem na minusie, a kiedy kończę moją transakcję z zyskiem. No i właśnie tym jest strategia inwestycyjna, w największym możliwym skrócie. Problem jednak w tym, że te pytania, owszem są dość oczywiste, ale niestety odpowiedź na nie już wręcz przeciwnie. Co więcej, każdy inwestor jest trochę inny, mimo że na ogół popełniamy te same błędy, szczególnie na początku. No i właśnie fakt, że jako ludzie i jako uczestnicy rynku różnimy się od siebie pod wieloma względami sprawia, że strategia inwestycyjna musi być dopasowana indywidualnie. Rynkowe zasady, które przyjmiesz, a które nie będą się pokrywać z Twoją osobowością, temperamentem i celami, jakie sobie stawiasz nie mają żadnego sensu. Strategia, której nie przestrzegasz to po prostu brak strategii. 

Na jakiej podstawie możemy zatem dopasować strategię do naszych indywidualnych potrzeb?

 

Jak dobrać strategię do swoich osobistych potrzeb?

Przede wszystkim, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które będą determinować to jaką strategię wybierzesz: 

  1. Jaki jest Twój cel inwestycyjny? Czyli co tak naprawdę skłoniło Cię do zaryzykowania części swoich oszczędności na giełdzie, zamiast do wpłacenia ich na konto oszczędnościowe, lokatę, czy po prostu do wydania ich na jakąkolwiek rozrywkę albo rzecz? Czy chcesz chronić kapitał przed inflacją, zarobić na Lamborghini, studia swoich dzieci, czy może odłożyć na emeryturę pod palmami? Strategia musi być dostosowana do tego co chcesz uzyskać i w jakim czasie.
  2. Jaki jest Twój poziom awersji do ryzyka? Czyli ile jesteś w stanie zaryzykować, inwestując na giełdzie? Ten aspekt jest akurat bardzo mocno związany z Twoim temperamentem i charakterem - nie da się oddzielić naszej psychiki od tego jak zachowujemy się na rynku. Jeśli uprawiasz sporty ekstremalne, uwielbiasz stresującą i dynamiczną pracę, a za kierownicą ciągle łamiesz przepisy i przekraczasz prędkość, to nawet nie łudź się, że inwestowanie długoterminowe ze stabilnym zyskiem od 5 do 10% rocznie Cię zadowoli. Raczej zaczniesz kupować akcje bankrutującej spółki na dołku, licząc na odbicie albo wejdziesz w akcje spółki w mocnym trendzie wzrostowym za pośrednictwem kontraktów z dźwignią finansową. No i z drugiej strony: jeśli nie masz skłonności do ryzyka, to powinieneś skupić się na strategiach, które zakładają inwestowanie w mało ryzykowne aktywa. Problem w tym, że szczególnie na początku giełdowej przygody osoby o małej awersji do ryzyka muszą bardzo uważać, aby nie stracić pieniędzy w głupi sposób. Z kwestią ryzyka bezpośrednio związane jest ucinanie strat, czyli zabezpieczanie naszego kapitału przez nadmierną stratą i zamykanie transakcji na minusie. Przed zakupem akcji w ramach swojej strategii powinieneś ustalić maksymalny poziom akceptowalnej straty, żeby “nie zawisnąć na haku”.
  3. Jakim kapitałem dysponujesz? Czyli jakie kwoty chcesz przeznaczać na inwestycje i jaką część swoich oszczędności wrzucisz na giełdę. Czy chcesz regularnie kupować akcje za część pieniędzy odłożonych ze swojego wynagrodzenia, czy może planujesz przeznaczyć na inwestycje oszczędności ostatnich lat. Od kwoty, jaką zamierzasz zainwestować zależy strategia inwestycyjna, którą wybierzesz. I tak np. inwestowanie dywidendowe nie będzie mieć dużego sensu, jeśli zamierzamy przeznaczyć na to zaledwie kilkaset złotych, z drugiej strony strategia agresywnego łapania dołków na małych spółkach z NewConnect poprzez kupowanie ich akcji za kilkadziesiąt tys. złotych może wpakować nas w kłopoty. To też oczywiście wiąże się z ryzykiem - procentowo mniejsza część naszego portfela powinna być tą, którą bardziej ryzykujemy, a większa część powinna być inwestowana bardziej konserwatywnie, z zachowaniem niższego ryzyka. 
  4. Jaki jest Twój horyzont czasowy? Czy jesteś inwestorem długoterminowym, który buduje portfel akcji na wiele lat, czy może szukasz szybkich okazji i kupujesz akcje spółek, których notowania gwałtownie spadły, licząc na ich szybkie odbicie, albo zajmujesz pozycję pod jakąś konkretną informację i z pewnością nie masz zamiaru trzymać tych akcji przez dłuższy czas. Horyzont również ma związek z ryzykiem inwestycyjnym - najczęściej mówi się o tym, że im więcej transakcji zawieramy i im nasz horyzont jest krótszy, tym wyższe jest ryzyko, choć oczywiście jest to pewne uproszczenie. Jeżeli nie mamy opanowanej strategii ucinania strat, to możemy stać się słynnymi inwestorami długoterminowymi z konieczności - czyli takimi, którzy nie oszacowali dobrze ryzyka, nie ucięli strat w porę i teraz czekają aż cena akcji, które kupili wreszcie odbije, żeby w najlepszym przypadku wyjść na zero.
  5. Jak dużo własnego czasu chcemy przeznaczyć na inwestowanie i zdobywanie wiedzy o rynku. To również jest bardzo istotne i nie możemy zapominać o tym aspekcie przy dobieraniu osobistej strategii. Jeśli nie chcesz poświęcać zbyt wiele czasu na swoje inwestycje, to spekulacja i inwestowanie krótkoterminowe raczej nie są dla Ciebie. Być może powinieneś skupić się np. na inwestowaniu pasywnym, czyli np. za pośrednictwem funduszy notowanych na giełdzie, które odzwierciedlają zachowanie indeksu giełdowego. Inwestując w ETF, nastawiasz się raczej na średni lub długi termin, więc nie musisz codziennie śledzić tego, co dzieje się na giełdzie. Podobnie przy budowaniu długoterminowego portfela dywidendowego - samo w sobie nie jest ono bardzo absorbujące czasowo, co oczywiście nie znaczy, że nie wymaga wiedzy i czasu spędzonego na doborze spółek do takiego portfela. W przypadku ETF-ów indeksowych Twoje doświadczenie nie jest aż tak istotne, dlatego często mówi się, że takie fundusze są odpowiednie dla osób początkujących na giełdzie.

Czytaj także: Czym jest strategia inwestycyjna? Czy powinieneś mieć swoją własną strategię?

Inwestując swoje pieniądze na giełdzie, musisz ustalić sobie konkretne cele i oczywiście sposoby na to, aby je osiągnąć. Bez tego będziesz poruszać się po omacku i to w środowisku ciągłej niepewności, w którym łatwiej jest stracić niż zarobić, szczególnie w dłuższym terminie. Na szczęście z pomocą p.. Czytaj
Czym jest strategia inwestycyjna? Czy powinieneś mieć swoją własną strategię?


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk