• Odbierz prezent
Idea Bank znów ma problemy z KNF - Komisja wszczęła postępowanie przeciw bankowi

Idea Bank w opublikowanym po zakończeniu wtorkowej sesji giełdowej komunikacie poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego przeciwko spółce przez Komisję Nadzoru Finansowego. Z dość enigmatycznego komunikatu banku wynika, że mógł on dopuścić się naruszenia ustawy o Prawie Bankowym oraz rozporządzenia Ministra Finansów. Znajdującemu się w kiepskiej sytuacji finansowej Idea Bankowi grozi kara finansowa od regulatora.

 

KNF wszczęła postępowanie w związku z podejrzeniem naruszenia przez Idea Bank przepisów prawa bankowego, trzech rozporządzeń Ministra Finansów, a także własnego statutu. Chodzi o wewnętrzne zasady zarządzania ryzykiem i kontrolę procesów oraz pracowników, a także o naruszenia związane z obrotem instrumentami finansowymi. Z samego komunikatu tak naprawdę nie wynika zbyt wiele i obecnie niemożliwe jest stwierdzenie o jakie nadużycia i w jakim okresie może chodzić. Wiadomo jednak, że postępowanie administracyjne KNF może wiązać się z karą finansową nałożoną na Idea Bank. Na rozwój wypadków trzeba będzie jednak poczekać, a niepewność raczej nie będzie działać na korzyść banku, co może odbić się na nastrojach akcjonariuszy i klientów.

Warto dodać, że Idea Bank został wpisany przez KNF na listę ostrzeżeń publicznych 13 listopada zeszłego roku z powodu prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego w okresie między 2016 a 2018 r. 

Od końca października zeszłego roku toczy się również postępowanie UOKiK przeciwko Idea Bankowi, który wg Urzędu miał dopuścić się do nieprawidłowości i wprowadzania klientów w błąd przy oferowaniu osławionych obligacji GetBack.

 

W związku z informacją o postępowaniu KNF przeciwko bankowi opublikowaną po zakończeniu wtorkowej sesji giełdowej, na otwarciu jutrzejszego dnia na GPW można spodziewać się reakcji notowań Idea Banku.

Czytaj także: Idea Bank planuje zwolnienia

W ostatnim czasie poinformowano o planach Idea Banku, dotyczących zwolnień pracowniczych. Bank ma nadzieję na znaczące oszczędności i poprawę swej sytuacji finansowej.   19 czerwca PAP poinformowała, że Idea Bank zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe i rozpocząć konsultacje w tej sprawie. Zwol.. Czytaj
Idea Bank planuje zwolnienia

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk