• Odbierz prezent
Idea Bank znacznie poprawia wyniki finansowe, a inwestorzy pozbywają się jego akcji

Idea Bank opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one nieporównywalnie lepsze niż rok temu, m.in. ze względu na osiągnięty zysk, co ma miejsce już drugi kwartał z rzędu. Bank wciąż jednak notuje dotkliwą stratę w ujęciu trzech pierwszych kwartałów, zaś poziom współczynnika kapitałowego znajduje się znacznie poniżej wymaganego progu. Mimo dość optymistycznych wyników, na wtorkowej sesji akcje Idea Banku tracą ponad 3%.

 

Idea Bank w trzecim kwartale 2019 r. osiągnął przychody z tytułu odsetek w wysokości 148,9 mln złotych, w porównaniu do 159 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o 6,35% r/r. Wynik z tytułu prowizji wyniósł 28 mln złotych, podczas gdy rok temu było to 8 mln złotych na minusie. Skonsolidowany zysk netto Idea Banku wyniósł 12,9 mln złotych, wobec 28 mln złotych straty rok wcześniej.

W ciągu trzech pierwszych kwartałów Idea Bank poniósł łączną stratę netto w wysokości 65,5 mln złotych.

Poziom łącznego współczynnika kapitałowego TCR Idea Banku wynosił na koniec września 2,2%, co jest wynikiem znacznie poniżej minimalnego progu ustalonego na 13,5%.

 

Zarząd Idea Banku poinformował również, że jest otwarty na rozmowy z nowymi inwestorami, którzy po odbudowaniu rentowności banku zdecydują się na przejęcie lub fuzję z innym bankiem.

Pod koniec października fundusz private equity, który miał być zainteresowany przejęciem części udziałów Idea Banku zrezygnował ze swoich planów po przeprowadzeniu rozszerzonego procesu due diligence.

 

Na wtorkowej sesji akcje Idea Banku zauważalnie tracą, mimo stosunkowo optymistycznych wyników finansowych, potwierdzających skuteczność podjętych działań restrukturyzacyjnych. Kurs akcji wynosi aktualnie 2,9100 PLN, co jest spadkiem o 3,80%.

Czytaj także: Idea Bank dalej bez inwestora

Wydawało się, że sprawa pozyskania inwestora przez Idea Bank zmierza ku szczęśliwemu finałowi. Tymczasem w ostatnim komunikacie bank poinformował o wycofaniu się funduszu private equity z potencjalnej transakcji nabycia akcji Idea Banku.   28 października w godzinach wieczornych Idea Bank poinform.. Czytaj
Idea Bank dalej bez inwestora

 

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk