• Odbierz prezent
Idea Bank z zyskiem niższym o ponad 50%, ale znacznie lepszym niż w poprzednich kwartałach

Znajdujący się od dłuższego czasu w tarapatach finansowych Idea Bank opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020 r. Spółka po raz kolejny pokazała słabe wyniki, choć sam zysk netto jest wyższy niż łącznie w dwóch poprzednich kwartałach, niepokojące są również znaczne problemy z odbudową wskaźników kapitałowych, które obniżają wiarygodność banku.

 

Idea Bank w trzecim kwartale 2020 r. osiągnął przychody z tytułu odsetek na poziomie 112,8 mln złotych, wobec 151,4 mln złotych rok wcześniej (spadek o 25,5% r/r), co jest zrozumiałe ze względu m.in. na znacznie niższe stopy procentowe niż rok wcześniej. Przychody z tytułu opłat i prowizji wyniosły zaś 3,2 mln PLN, w porównaniu do 10,1 mln PLN rok wcześniej, co jest spadkiem o 68% r/r.

Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł natomiast 5,25 mln złotych w porównaniu do 11,6 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o niecałe 55%. Jest to i tak lepszy wynik niż w pierwszym i drugim kwartale, w którym zysk netto wyniósł kolejno 1,65 mln PLN i 1,05 mln PLN.

Wartość odpisów w III kwartale wyniosła 40 mln PLN, wobec 42,1 mln PLN rok wcześniej.

 

Idea Bank wciąż ma problem z odbudową wskaźników kapitałowych - TCR na koniec września wynosił zaledwie 0,78% (9,72% poniżej limitu), zaś wskaźnik Tier1 wynosił zaledwie 0,32%, czyli był 8,18% poniżej limitu.

W połowie października Idea Bank przedstawił KNF swój plan naprawy, który ma na celu przywrócić wskaźniki kapitałowe do akceptowalnych poziomów.

 

Na wtorkowej sesji akcje Idea Banku drożeją o ponad 2,5%, przy kursie 1,6200 PLN.

Czytaj także: Sektor bankowy czeka ciężki czas - 2021 r. na minusie, ale nie z powodu niskich stóp procentowych

Rok 2020 nie z pewnością nie zostanie zaliczony przez sektor bankowy do udanych, czego wyrazem będzie znacznie niższy zysk niż rok wcześniej. To jednak nie koniec bankowych problemów - jak twierdzi prezes NBP Adam Glapiński, sytuacja w której sektor bankowy w 2021 r. poniesie ogólną stratę jest jak .. Czytaj
Sektor bankowy czeka ciężki czas - 2021 r. na minusie, ale nie z powodu niskich stóp procentowych

 

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk