• Odbierz prezent
Idea Bank z wielomilionową karą od UOKiK. Bank wypłaci też rekompensatę swoim poszkodowanym klientom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał cztery decyzje wobec Idea Banku, które nakładają na bank kary finansowe o łącznej wysokości ponad 17 mln złotych. Oprócz tego, Idea Bank będzie musiał wypłacić rekompensatę klientom, którzy zakupili certyfikaty inwestycyjne emitowane przez dawny Trigon TFI (obecnie Lartiq TFI).

 

Idea Bank otrzymał karę finansową o łącznej wysokości 17,2 mln złotych za następujące nadużycia:

  • nierzetelne przekazywanie informacji o ryzykach wynikających z inwestowania środków pieniężnych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w niestandaryzowane fundusze inwestycyjne zamknięte, związanych z możliwością utraty całości lub części wpłacanych środków, opóźnień w realizacji wykupu, a także nieuzyskania zysku (kara 11,5 mln PLN)
  • misselling certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze Lartiq TFI poprzez proponowanie ich m.in. klientom z lokatami bankowymi
  • Wprowadzanie klientów w błąd przy zapisach dot. odpowiedzialności i gwarancji BFG w lokatach strukturyzowanych oraz za niedozwolone wzory umów (kara 5,8 mln PLN)

 

Oprócz tego UOKiK zobowiązał Idea Bank do wypłaty rekompensat swoim klientom w wysokości 38 tys. PLN, którzy za jego pośrednictwem zakupili certyfikaty inwestycyjne dawnego Trigon TFI.

Decyzja Urzędu nie jest prawomocna i ma charakter prejudykatu.

 

To nie pierwsza decyzja UOKiK ws. banków z należących do „imperium Leszka Czarneckiego”, nakładająca na nie obowiązek wypłaty rekompensaty swoim klientom - w kwietniu zeszłego roku Urząd wydał decyzję ws. Getin Noble Banku, który dokonywał bezprawnych podwyżek opłat za produkty ze swojej oferty.

Na początku lutego UOKiK uznał, że Idea Bank złamał prawo przy oferowaniu feralnych obligacji korporacyjnych Getback i nakazał zwrot części środków klientom.

Czytaj także: Przełomowa decyzja ws afery GetBack - Idea Bank wypłaci odszkodowania za wciskanie toksycznych obligacji

Sprawa największej afery finansowej ostatnich lat ostatnio nabrała rozpędu. Pod koniec zeszłego roku KNF nałożył liczne kary finansowe, a nawet odebrał licencje Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych, które oferowały fundusze zarządzane przez osławioną spółkę GetBack. W styczniu ukazał się długo oczek.. Czytaj
Przełomowa decyzja ws afery GetBack - Idea Bank wypłaci odszkodowania za wciskanie toksycznych obligacji

 

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk