• Sklep
  • Odbierz prezent
Idea Bank z raportem na ostatnią chwilę i potężną stratą

We wtorek 30 kwietnia Idea Bank, należący do tzw. „Imperium Leszka Czarneckiego”, opublikował opóźniony raport finansowy za zeszły rok. Opóźnienie spowodowane było dzisiejszą publikacją informacji poufnej dotyczącej konieczności ujęcia rezerw i odpisów w sprawozdaniu finansowym. To właśnie ona przyczyniła się do ogromnej straty, jaką w zeszłym roku poniósł Idea Bank, a także do niepokojącego zmniejszenia się kapitału własnego i spadku współczynnika Tier 1.

 

Idea Bank w 2018 r. poniósł stratę netto w wysokości 1,89 mld złotych, która spowodowana była licznymi odpisami, m.in spółek zależnych (Tax Care, Idea Money, Open Finance), których wartość zmniejszono o ponad 550 mln złotych. Oprócz tego od wyniku odpisano ponad 407 mln złotych na zagrożone kredyty i ponad 190 mln złotych na zwroty prowizji.

Największy spadek dotyczy kapitału własnego Idea Banku - na koniec 2018 r. wyniósł on 272,9 mln złotych, podczas gdy pod koniec poprzedniego (2017) roku jego wartość wynosiła ponad 2,5 mld PLN, co oznacza spadek o niemal 90% w okresie zaledwie dwunastu miesięcy. Tym samym współczynnik kapitału zabezpieczającego Tier 1 (CET1) spadł do poziomu 2,7% (limit to ponad 10%). Współczynnik wypłacalności banku wynosi aktualnie 4,1% i spadł ponad trzykrotnie w porównaniu do 2017 r. (12,9%).

Idea Bank w raporcie ujął również ponad 830 mln PLN zobowiązań wobec Narodowego Banku Polskiego.

 

Kurs Idea Bank nie zareagował istotnymi ruchami na otwarciu wtorkowej sesji, mimo mało optymistycznych wyników finansowych i publikacji informacji poufnej - aktualnie wynosi on 4,6250 PLN (niecały procent wzrostu).

 

Kolejny bank należący do Leszka Czarneckiego, Getin Noble, opublikował wyniki za 2018 r. pod koniec zeszłego tygodnia:

Czytaj także: Getin Noble Bank z ponad 450 mln złotych straty i ostatnią deską ratunku od NBP

Należący do tzw. „Imperium Leszka Czarneckiego” Getin Noble Bank w piątek 26 kwietnia opublikował raport finansowy za 2018 r. Sytuacja finansowa banku jest lepsza niż w 2017 r., mimo tego że Getin Noble zanotował w zeszłym roku stratę przekraczającą 450 mln złotych. Raport wskazuje również, że pożyc.. Czytaj
Getin Noble Bank z ponad 450 mln złotych straty i ostatnią deską ratunku od NBP

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk