• Odbierz prezent
Idea Bank z potężną stratą za pierwszy kwartał i niepokojącym spadkiem kapitału

Borykający się z problemami finansowymi i mający nad sobą przyznanego przez KNF kuratora Idea Bank nie może zaliczyć pierwszego kwartału tego roku do udanych. Wg opublikowanych w czwartek 30 maja wyników kwartalnych należący do „Imperium Leszka Czarneckiego” bank odnotował ponad 80 mln złotych straty, podczas gdy rok wcześniej jego zysk sięgał niemal 15 mln złotych.

 

Idea Bank w pierwszym kwartale poniósł skonsolidowaną stratę netto w wysokości 80,8 mln złotych, wobec 14,83 mln złotych zysku netto w pierwszym kwartale zeszłego roku. W ujęciu jednostkowym strata netto w 1Q wyniosła 76,29 mln PLN, wobec niecałych 4 mln zysku rok wcześniej. Po raz kolejny (podobnie jak w przypadku raportu rocznego) do tak dotkliwej straty przyczyniły się odpisy.

Wysokość aktywów w pierwszym kwartale wyniosła 20,7 mld złotych, podczas gdy w zeszłym roku wynosiła ona 20,47 mld złotych.

Gorszy niż rok wcześniej jest także wynik odsetkowy - 109,2 mln PLN, wobec 158,3 mln (1Q 2018). Zmniejszeniu uległ również wynik z tytułu prowizji i opłat - z niecałych 42 mln PLN rok wcześniej do obecnych 38,5 mln PLN. Wzrosły natomiast koszty odsetkowe Idea Banku - ze 107 mln złotych w zeszłym roku do aktualnych 143 mln PLN, co jest spowodowane głównie wyższymi kosztami zobowiązań wobec klientów.

Kapitał własny banku na koniec zeszłego roku wynosił 272,7 mln PLN, zaś na koniec pierwszego kwartału jego wysokość została oszacowana na 194,3 mln PLN, co oznacza spadek o niemal 30% zaledwie w ciągu trzech miesięcy.

 

Warto dodać, że wynik finansowy Idea Banku za 2018 r. również nie był optymistyczny - spółka poniosła stratę netto w wysokości 1,89 mld złotych, która spowodowana była licznymi odpisami spółek zależnych. Oprócz tego doszło do niepokojącego spadku kapitału własnego banku, co 15 maja skłoniło KNF do wprowadzeniu do Idea Banku kuratora z ramienia Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Na otwarciu czwartkowej sesji może pojawić się znaczna luka spadkowa notowań Idea Banku ze względu na opublikowane wyniki kwartalne.

 

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk