• Sklep
  • Odbierz prezent
Idea Bank

W ostatnim czasie poinformowano o planach Idea Banku, dotyczących zwolnień pracowniczych. Bank ma nadzieję na znaczące oszczędności i poprawę swej sytuacji finansowej.

 

19 czerwca PAP poinformowała, że Idea Bank zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe i rozpocząć konsultacje w tej sprawie. Zwolnienia obejmą maksymalnie 750 pracowników do 31 grudnia 2019 r. Będzie to stanowić około 50% wszystkich zatrudnionych w Idea Banku. Bank poinformował, że zwolnienia te będą dotyczyły pracowników wszystkich szczebli. Wspomniano także o wcześniejszym zmniejszeniu liczby członków zarządu. Szacuje się, że oszczędności banku w skali rocznej wyniosą 50 mln zł.

Poinformowano,  że celem procesu restrukturyzacji jest szybka odbudowa rentowności i poprawa współczynników kapitałowych, a działania mają objąć obniżenie sumy bilansowej oraz ograniczenie kosztów operacyjnych. Oznacza to zmniejszenie skali prowadzonych działań, a także dostosowania po stronie kosztów i zatrudnienia.

Bank w 2018 r., a także 1 kwartale 2019 r. poniósł znaczące straty finansowe. Zarząd banku zwrócił uwagę na to, że chociaż ich przyczyna tkwi w okresach przeszłych i przyjętym wówczas niestabilnym modelu finansowo-biznesowym, to jednak ich rozmiar obecnie wymaga podjęcia działań nadzwyczajnych.

Działalność biznesowa banku ma docelowo skupiać się na budowaniu oferty dla klientów z sektora MSP oraz detalicznych, a liczba placówek zostanie dostosowana do nowego modelu.

Proces zwolnień grupowych zostanie przeprowadzony do końca 2019 roku, zgodnie z zasadami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa, z uwzględnieniem należnych odpraw. Dodano, że pracownicy objęci tym procesem, otrzymają wsparcie ze strony banku. W tym celu zostanie uruchomiony program outplacement obejmujący między innymi doradztwo zawodowe, warsztaty oraz pomoc w poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia.

Czytaj także: Idea Bank z potężną stratą za pierwszy kwartał i niepokojącym spadkiem kapitału

Borykający się z problemami finansowymi i mający nad sobą przyznanego przez KNF kuratora Idea Bank nie może zaliczyć pierwszego kwartału tego roku do udanych. Wg opublikowanych w czwartek 30 maja wyników kwartalnych należący do „Imperium Leszka Czarneckiego” bank odnotował ponad 80 mln złotych strat.. Czytaj
Idea Bank z potężną stratą za pierwszy kwartał i niepokojącym spadkiem kapitału

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk