• Odbierz prezent
Idea Bank najmniej wiarygodnym polskim bankiem? Kolejna obniżka ratingu

Po problemach z płynnością finansową i niedawnym wprowadzeniu przez KNF kuratora, Idea Bank ma kolejne problemy, tym razem wynikające z obniżenia oceny wiarygodności kredytowej. Czołowa polska agencja ratingowa EuroRating w środę 5 maja zdecydowała o kolejnym już obniżeniu ratingu do poziomu CC z dotychczasowego CCC.

 

Jak poinformował Idea Bank w swoim komunikacie, agencja EuroRating obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej o jeden stopień, z CCC na CC. Jest to powiązane z obniżeniem współczynnika kapitałowego Tier1 do poziomu poniżej 2% w pierwszym kwartale tego roku, a także z wzrostem udziału kredytów zagrożonych do rekordowo wysokiego poziomu przekraczającego 18%. Perspektywa utrzymania ratingu została oceniona jako negatywna.

EuroRating w ciągu ostatniego roku obniżał ocenę wiarygodności kredytowej Idea Banku aż o sześć stopni - z BB do obecnego CC.

W skali stosowanej przez EuroRating ocena CC oznacza bardzo wysokie ryzyko kredytowe oraz niską zdolność do obsługi zobowiązań, nawet w przypadku sprzyjających warunków gospodarczych. Prawdopodobieństwo odzyskania wierzytelności w przypadku ogłoszenia przez bank niewypłacalności oceniane jako niskie. Niżej znajdują się już tylko dwie oceny, w dwudziestostopniowej skali - C oraz D, całkowicie wykluczający wiarygodność kredytową banku.

 

EuroRating jest polską agencją ratingową (największą w kraju), aktualnie oceniającą dziewiętnaście polskich banków. Idea Bank jest najniżej ocenianym przez agencję ratingową, jednak kolejny bank należący do „Imperium Leszka Czarneckiego”, jakim jest Getin Noble Bank, również ma niską ocenę na poziomie B-.

 

W zeszły piątek KNF nie wyraziła zgody na rozpoczęcie przygotowań do procesu długo oczekiwanej fuzji Idea Banku i Getin Noble:

Czytaj także: Idea Bank i Getin Noble Bank – do połączenia nie dojdzie

31 maja Komisja Nadzoru Finansowego wydała odmowną decyzję w sprawie połączenia Idea Banku z Getin Noble Bankiem. Przyczyną jest brak spełnienia przez połączony bank wymogów kapitałowych.   W swym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że  na posiedzeniu w dniu 31 maja 2019 r. jedn.. Czytaj
Idea Bank i Getin Noble Bank – do połączenia nie dojdzie

Notowania: Idea Bank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:IDA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk