• Odbierz prezent
ICO pozyskały ponad 58 razy mniej funduszy niż rok temu

31 marca portal Wall Street Journal opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku ICO. Jak zmienił się ten rynek w pierwszym kwartale 2019 r.? Ile środków pozyskano w ramach ICO? Czy rynek ICO może zniknąć?

 

31 marca w swym raporcie Wall Street Journal poinformował, że w I kwartale 2019 r. w ramach ICO (Initial Coin Offerings) zebrano łącznie około 118 mln USD. Jest to o ponad 58 razy mniej niż w analogicznym kwartale 2018 r., w trakcie którego zebrano 6,9 mld USD. Raport WSJ powołuje się na dane dostarczone przez TokenData – stronę internetową poświęconą analizom ICO.

Raport WSJ także ujawnił, że z 2500 projektów ICO, śledzonych przez TokenData od 2017 r., prawdopodobnie tylko 45% zakończyło się sukcesem w postaci zebrania funduszy. WSJ powołuje się również na informacje z TokenData, według których tylko 15% tokenów z ICO zakończonych sukcesem, jest handlowanych po cenie emisyjnej lub powyżej tej ceny.

 

Co zniechęca inwestorów do ICO?

Według WSJ, tym, co odstraszyło inwestorów od rynku ICO, są działania organów regulacyjnych, skierowane przeciwko ICO niezgodnym z regulacjami, a także spadki na rynku kryptowalut na przestrzeni ostatniego roku.

Przykładem problemów regulacyjnych jest sytuacja, która miała miejsce w lutym. Wówczas amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) obciążyła grzywną firmę kryptowalutową Gladius Network za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych po tym, jak spółka ta sama zgłosiła się do Komisji.

W USA w poszczególnych stanach panują odmienne regulacje dotyczące sprzedaży tokenów, co może zwiększać poczucie niepewności wśród inwestorów.

 

Czy ICO mogą zniknąć?

Joshua Ashley Klayman – prawnik i konsultant cytowany w artykule, stwierdził, że ICO jako takie mogą zniknąć, ale rynek aktywów cyfrowych nie zniknie.

W ostatnim czasie duże zainteresowanie zarówno sektora prywatnego, jak i rządowych regulatorów, wzbudzają STO (security token offerings). Tokeny w ramach STO przyznają prawo do posiadania udziałów w spółce lub projekcie, udziału w zyskach, mogą też reprezentować instrumenty dłużne lub realne aktywa, takie jak nieruchomości. STO muszą być zgodne z przepisami regulującymi obrót papierami wartościowymi.

 

Fundusze venture capital też mają obawy

W zeszłym miesiącu w wywiadzie dla magazynu „Fortune” partner Future Perfect Ventures – Jalak Jobanputra stwierdził, że wycena funduszy venture capital także doświadczyła wpływu spadków na rynku kryptowalut. Założona w 2014 r. Future Perfect Ventures jest firmą venture capital, skupiającą się na inwestycjach w przedsięwzięcia spółek technologicznych na wczesnych etapach rozwoju, obejmujące blockchain, uczenie maszynowe i analizy danych. Spółka ta zdecydowała się nie inwestować w rynek ICO. Wyjaśniając tę decyzję, Jobanputra stwierdził, że ICO są zbyt narażone finansowo na spadki na rynku kryptowalut, jak również pod względem technologii. Dodał, że jego dotychczasowe doświadczenie skłania go do pozostania poza rynkiem ICO.

 

Czytaj także: Niepokojące dane z rynku ICO - niemal 80% spadku w III kwartale

Portal ICO Rating opublikował dane dla rynku ICO za trzeci kwartał roku. Nie są one optymistyczne - trzeci kwartał jest jak dotąd najgorszym, z prawie 80% spadkiem łącznej wartości zebranych funduszy w stosunku do poprzedniego. Zanotowano również rekordową liczbę projektów, które zbierały fundusze .. Czytaj
Niepokojące dane z rynku ICO - niemal 80% spadku w III kwartale

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk