• Odbierz prezent
Ichimoku – przewidywanie przyszłości
fot. freepik.com

Ichimoku to zbiór różnych technik, które pozwalają nam na stworzenie scenariusza tego, w jaki sposób powinna zachować się w przyszłości cena. Na podstawie relacji wielkości impulsów i korekt możemy z dużym prawdopodobieństwem określić dokąd powinna dotrzeć.

Natomiast na podstawie dziennej zmiany kierunku ruchu ceny będziemy starali się określić, kiedy znów zmieni ona swój kierunek w przyszłości. Dziś mowa o cyklach ekwiwalentnych. Technika ta jest przydatna w tych bardzo niespokojnych czasach, kiedy wydawać by się mogło, że żadna analiza nie działa i działać nie może, bo na wykresach tylko czarne łabędzie, białe niedźwiedzie i różowe pelikany.

Pierwszy raz w nie-japońskiej literaturze cykle ekwiwalentne zostały opisane przez panią Elliot w książce „Ichimoku charts”. Niestety zostały tam potraktowane w sposób bardzo powierzchowny, a dopiero tłumaczenie książki Sasakiego przybliżyło nam temat cykli ekwiwalentnych.

Cykle ekwiwalentne lub, jak nazywał je wnuk Hosody, „wartości ekwiwalentne” to poszukiwanie relacji pomiędzy dniami, w których cena zmieniła kierunek ruchu. Celem tych poszukiwań jest znalezienie kolejnego dnia, kiedy ponownie zmieni ona kierunek i bardzo dokładne określenie, w jakim trendzie się znajdujemy. Punktem odniesienia w naszych poszukiwaniach będzie wykres dzienny, ale, jak zobaczymy później, wartości ekwiwalentne mogą być zastosowane na wykresach tygodniowych, miesięcznych czy nawet godzinnych. Dziś skoncentrujemy się na poszukiwaniu dnia zmiany. Nie będę opisywał teorii związanej z określeniem trendu na podstawie wartości ekwiwalentnych.

Ichimoku – przewidywanie przyszłości  - 1

Nasze Rozważania zacznijmy od zdefiniowania, czym dla nas jest dzień zmiany. Czy wystarczy, by pojawiła się jedna świeca w przeciwnym kierunku, aby uznać to za dzień zmiany? Czy konieczne jest osiągnięcie nowych najwyższych lub najniższych cen?

Ichimoku – przewidywanie przyszłości  - 2

By odpowiedzieć na to pytanie, musimy pamiętać o kontekście, w jakim powstawała strategia Ichimoku. Hosoda na początku swoich badań używał wykresu Kagi, cytując wnuka „mędrzec Ichimoku nie musiał specjalnie tłumaczyć, że pojawił się sygnał zwrotu na wykresie, a to dlatego, że ludzie mieli wspólne pojęcie na temat wykresu Kagi”.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Grzegorz Moskwa

Zajmuje się rynkami od 2006 roku. W 2007 roku poznał Ichimoku i od tego czasu była to podstawa jego tradingu. W 2012 opublikował e-booka FxIchimoku, który omawia strategię opartą o indykator Ichimoku. W 2015 opublikował kurs ďAdvanced Ichimoku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk