• Odbierz prezent
IBM z wynikami za II kwartał 2021 r. Wzrost przychodów najwyższy od trzech lat

Sezon wyników na amerykańskim rynku trwa. W poniedziałek swe wyniki opublikował znany gigant z branży informatycznej – IBM. Zarówno przychody, jak i zysk przewyższyły oczekiwania analityków z Wall Street. Spółka przedstawiła też swą prognozę na najbliższy rok.

 

19 lipca w poniedziałek po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku, IBM opublikował wyniki kwartalne. W II kwartale przychody wyniosły 18,75 mld USD w porównaniu do 18,12 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 3% rok do roku. Był to największy wzrost przychodów w ciągu ostatnich trzech lat. Uzyskane przychody przewyższyły szacunki analityków z Wall Street na poziomie 18,29 mld USD. Zysk netto był wyższy o 8% niż przed rokiem i wyniósł 2,1 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 2,33 USD i był wyższy od szacunków analityków na poziomie 2,29 USD.

Segment Global Technology Services, obejmujący m. in. usługi wsparcia i outsourcingu, przyniósł spółce przychody w wysokości 6,34 mld USD. Przewyższyły one nieco konsensus analityków na poziomie 6,23 mld USD.

Przychody segmentu  Cloud & Cognitive Software, obejmującego RedHat, wyniosły 6,1 mld USD, przewyższając konsensus analityków na poziomie 5,93 mld USD.

Segment Global Business Services, obejmujący usługi konsultingowe, przyniósł spółce przychody w wysokości 4,34 mld USD. Przekroczyły one o 12% szacunki analityków na poziomie 4,03 mld USD.

Przychody segmentu Systems, obejmującego sprzęt, okazały się natomiast niższe o 7% od szacunków analityków i wyniosły 1,71 mld USD.

W minionym kwartale spółka informowała o akwizycjach takich podmiotów, jak myInvenio, Turbonomic czy Waeg. IBM pracuje też nad takimi technologiami, jak 2-nanometrowy chip oraz cechami sztucznej inteligencji dla oprogramowania Watson Studio.

Spółka powtórzyła swą prognozę, że spodziewa się raczej wzrostu niż spadków przychodów w całym 2021 r.

Wyniki opublikowane przez IBM ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki wzrósł o 2%.

Od początku roku kurs akcji IBM wzrósł o 9%. W tym czasie indeks S&P 500 wzrósł o prawie 13%.

Notowania: IBM

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/IBM/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk