• Odbierz prezent
IBM dostarcza blockchain dla branży jubilerskiej
Z artykułu dowiesz się:

- W jaki sposób wykorzystana zostanie technolgia blockchain w łańcuchu dostaw jubilerskich

IBM, który pracuje nad rozwiązaniami dla wykorzystania technologii blockchain na poziomie korporacyjnym, wejdzie we współpracę z sektorem jubilerskim i stworzy bezpieczny system śledzenia łańcucha dostaw. Dotyczyć będzie to takich wyrobów jubilerskich jak diamenty, złoto i inne metale szlachetne. System będzie monitorować przebieg dostawy i transakcji począwszy od wytwórcy do sprzedaży na rynku konsumenckim.

 

Bezpieczna dostawa

Projekt TrustChain nadzorowany przez IBM, to nowy sposób na śledzenie przebiegu łańcucha dostaw w drogocennej i narażonej na niebezpieczeństwa branży jubilerskiej. System TrustChain wykorzysta technologię blockchain Hyperledger Fabric do monitorowania łańcucha dostaw. Technologia pozwoli na śledzenie diamentów, metali szlachetnych, w ich fazie wydobywczej, czyli od kopalni aż do znalezienia się ich na rynku. Głównymi cechami systemu są bezpieczeństwo i zaufanie. Jason Kelly nadzorujący usługi blockchain w IBM, wyjaśnił dlaczego projekt ten jest ważny z punktu widzenia konsumenta:

„ Konsumenci w dzisiejszych czasach wykazują się potrzebą wysokiego zaufania, w tym, co nabywają(…) Dostarczamy im systemu, który cechuje się wysokim zaufaniem i innowacyjnością”.

 

Blockchain w służbie jubilerstwa

TrustChain wykorzystają znani wytwórcy materiałów jubilerskich. Wśród nich amerykański dostawca diamentów Helzberg Diamonds, rafineria metali Asahi Refining, firma jubilerska Richline Group oraz dostawca metali szlachetnych LeachGarner. Współpraca z firmami jubilerskimi i rafineriami metali szlachetnych, to kolejny projekt z blockchain, stworzony przez IBM. Jak podkreśla Jason Kelly, system bezpiecznych dostaw sprawdził się już w innych branżach, którym IBM zaproponował rozwiązania technologiczne. Największą korzyścią dla przemysłu jubilerskiego, będzie możliwość dzielenia się danymi w czasie rzeczywistym, w sprawny sposób. Dostawca metali szlachetnych, czy też diamentów, poinformuje o obecnym stanie jubilera, wówczas ten będzie wiedział, na jakim etapie znajduje się produkcja, czy też dostawa. Przede wszystkim chodzi także o bezpieczeństwo, materiały jubilerskie to dobra luksusowe, które są łakomym kąskiem dla przestępców. Są też często wykorzystywane na czarnym rynku, zamiennie z gotówką.

 

Blockchain dla konsumenta

Tak jak wspomniał Kelly, konsumenci chcą ufać swoim dostawcom, chcą mieć pewność, że towar, za który płacą jest tym, który zamawiają. Klienci, którzy inwestują w dobra luksusowe są wymagający, jeśli zamawiają konkretny wyrób jubilerski, chcą mieć pewność, że dostawca ich nie oszuka. Technologia śledzenia łańcucha dostaw dzięki blockchain, umożliwi ten wgląd w czasie rzeczywistym, zarówno dla firm współpracujących ze sobą, ale także klientów. TrustChain, to inny sposób na certyfikację i potwierdzenie oryginalności produktu jubilerskiego. Zaoszczędzi to wiele „papierkowej roboty”, potwierdzeń wiarygodności i pochodzenia. Blockchain umożliwi także wgląd do przebiegu transakcyjnego. Nikt zatem nie narazi się na oszustwa, ani dostawca, jubiler, ani też klient zamawiający. To ważne, w tak wymagającej i cennej branży.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk