• Odbierz prezent
IBEX 35 - hiszpański indeks giełdowy. Co warto o nim wiedzieć? Co lepsze? Kontrakty futures czy cfd na IBEX 35 (SPA35)?
fot. freepik.com

Hiszpański indeks IBEX 35, czyli benchmark giełdy papierów wartościowych w Madrycie. W jaki sposób i na jakich warunkach można na nim handlować z dźwignią i z możliwością zajmowania pozycji w obie strony?

 

Czym jest IBEX 35 (SPA35)?

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers i w którym staram się przystępnym językiem podejmować tematy związane z lewarowanymi instrumentami pocdhodnymi. W tym odcinku wezmę pod lupę kolejny indeks giełdowy, na którym możemy spekulować z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Poprzednio opowiadałem o indeksie Euro STOXX 50 i o tym jak uzyskać na niego ekspozycję z wykorzystaniem derywatów, teraz nadszedł czas na indeks lokalny, a konkretnie skupiający największe i najbardziej płynne spółki notowane na giełdzie w Madrycie. Mowa oczywiście o indeksie IBEX 35, w którym znajdziemy - jak sugeruje sam symbol - trzydzieści pięć komponentów, o których opowiem więcej już za chwilę.

IBEX35 jest uznawany za benchmark hiszpańskiej giełdy, jego kalkulacją od lutego 1992 r. zajmuje się spółka BME, która jest operatorem giełdy w Madrycie. Jest to więc stosunkowo młody indeks, jak na europejskie standardy rynków rozwiniętych. Dla porównania, nasz WIG20 wystartował zaledwie dwa lata później, w kwietniu 1994 r.

Od wielu indeksów czołowych giełd świata odróżnia go również to, że daleko mu do historycznych szczytów, które zostały wyznaczone w 2007 r., po kilku latach prosperity w nowym stuleciu, tuż przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego (ponad 15 700 pkt.). IBEX 35 nie zdołał też jak dotąd odrobić zeszłorocznych pandemicznych spadków (z 9950 pkt. poniżej 6800), aktualnie jego notowania oscylują w okolicach 9050 pkt.

 

Spółki wchodzące w skład indeksu IBEX 35. Które z nich są najważniejsze?

Wśród 35 spółek tworzących portfel indeksowy IBEX znajdziemy takie jak:

  • Iberdrola: spółka energetyczna, największy producent i dystrybutor prądu w Hiszpanii (13,01%)
  • Inditex: jeden z największych w UE holdingów odzieżowych; jego marki to m.in. Zara, Bershka czy Massimo Dutti (12,07%)
  • Banco Santander: największy bank w Hiszpanii, notowany również na GPW (11,21%)
  • Banco Bilbao (8,29%)
  • Cellnex Telecom: spółka telekomunikacyjna, największy operator nadajników komórkowych w UE (7,5%)
  • Amadeus IT: spółka informatyczna, dostawca oprogramowania dla turystyki i logistyki i transportu (5,68%)
  • Telefonica: największy telekom w Hiszpanii (4,53%)
  • Caixa Bank: największy bank detaliczny w Hiszpanii (4,1%)
  • Ferrovial: spółka konstrukcyjno-budowlana (3,95%)
  • Aena: państwowy operator wszystkich lotnisk w Hiszpanii (3,58%)

10 spółek (28,5% wszystkich) stanowi prawie 74% wagi całego portfela indeksowego

 

Jak otworzyć pozycję na IBEX 35? Czym charakteryzują się kontrakty terminowe futures na indeks IBEX 35? 

Przejdźmy teraz do tego, co traderzy lubią najbardziej i - nie, nie jest to analiza techniczna. W jaki sposób możemy uzyskać lewarowaną ekspozycję na hiszpański indeks, wraz z możliwością zajmowania zarówno długiej, jak i krótkiej pozycji?

Podstawowym sposobem są oczywiście kontrakty terminowe futures na IBEX 35, a te znajdziemy na giełdzie Mercado Español de Futuros Financieros, którą zarządza operator giełdy w Mardycie. 

Podstawowy futures na IBEX 35 ma mnożnik w wysokości 10 euro. Czyli, przy kursie kontraktu na poziomie 9050 pkt. jego wartość nominalna to 90 500 euro (ponad 420 tys. PLN). Wysokość depozytu zabezpieczającego jest zmienna i na bieżąco ustala ją MEFF, załóżmy jednak, że wynosi 8%. To oznacza, że pozycję o wolumenie 1 kontraktu otworzymy dysponując kwotą 7240 EUR, czyli ok. 33 660 PLN, nie wliczając prowizji maklerskich.

Na hiszpańskiej giełdzie derywatów notowany jest też futures IBEX 35 w wersji Mini, którego mnożnik to 1 EUR, czyli kurs kontraktu odpowiada jego wartości nominalnej. W takim przypadku - przy założeniu marginu 8% - pozycję 1 kontraktu otworzymy dysponując 724 EUR (ok. 3366 PLN), co sprawia, że jest on dostępny również dla traderów z mniejszym depozytem.

Co ciekawe, od niedawna notowany jest też futures Micro IBEX35, którego mnożnik to zaledwie 0,1 EUR (10 eurocentów)

 

Kontrakty CFD SPA35 (IBEX 35) - specyfikacja

Jeśli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na hiszpański indeks blue-chipów, to znajdziemy je w ofercie większości brokerów CFD. Regulacje ESMA pozwalają na maksymalną dźwignię w wysokości 10:1 (10% depozytu zabezpieczającego).

U większości brokerów instrumentem bazowym dla CFD na IBEX 35 będzie “duży” futures, co oznacza obecność mnożnika 10 EUR.

Tak też jest w XTB, gdzie na platformie xStation 5, można znaleźć CFD na hiszpański indeks pod tickerem SPA35. Wartość lota będzie odpowiadała wartości nominalnej pełnego kontraktu futures, czyli dziesięciokrotności kursu indeksu wyrażonej w euro.

Oczywiście, w przypadku CFD możemy otwierać pozycje o wolumenie niższym od pełnego lota, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota. W takim wypadku, przy kursie 9050 otworzymy pozycję 1 mikro lota już za lekko ponad 420 PLN.

 

Co lepsze? Kontrakt CFD na IBEX 35 (SPA35) czy futures na IBEX 35?

Na sam koniec standardowe pytanie - co będzie lepsze, kontrakty terminowe na IBEX 35 czy CFD na hiszpański indeks blue chipów? Nie ma tutaj oczywiście jednoznacznej odpowiedzi - CFD są szerzej dostępne i wygodniejsze w obsłudze (z poziomu jednej platformy naszego brokera), natomiast ze względu na to, że kontrakty terminowe na IBEX 35 występują zarówno w wersjach Mini i Micro, trudno mówić o przewadze CFD pod względem elastyczności zarządzania pozycją, bo np. futures Micro również jest przeznaczony dla traderów z niewielkim kapitałem. Kontrakty różnicowe mają też ujemne punkty swapowe, co oznacza dodatkowe koszty utrzymania pozycji w przypadku swing tradingu. CFD chronią natomiast przed ujemnym saldem i dokonują za nas rolowania kontraktów, które nie wpływają na wynik transakcji.

 

Notowania: IBEX 35

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ESP35/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk