• Odbierz prezent
Hyperloop w portfelu Sebastiana Kulczyka

Młodzi Kulczykowie znów wysuwają się na główny plan. Tym razem nie za sprawą bajecznie drogich nieruchomości. Sebastian Kulczyk przedstawił swoją najnowszą inwestycję. Młody miliarder postanowił zainwestować w spółkę Hyperloop One, opracowującą technologię szybkiej kolei. Nie znamy dokładnej kwoty, ale wiadomo, że jest to poważna inwestycja w portfelu Sebastiana Kulczyka.

 

Hyperloop One

To nie byle jaka i nieprzypadkowa spółka. Zainteresowanie Kulczyka nową technologią i wdrażaniem tych rozwiązań do transportu, pozwoliło wybrać właśnie Hyperloop One jako kolejny element portfela inwestycyjnego. Spółka pracuje nad stworzeniem superszybkiej kolei. O Hyperloop One mówi się jako spółce, która chce zniwelować bariery czasowe w transporcie. Brzmi futurystycznie i nierealnie? Taki jest cel przedsiębiorstwa. Co powiecie na to, że Hyperloop One pracuje nad stworzeniem hybrydy pociągu i samolotu? Przy dzisiejszym rozwoju nauki i technologii to całkiem możliwe. Skoro już dawno temu powstały amfibie, a jedną z nich prowadził James Bond, to stworzenie superszybkiego hybrydowego pojazdu szynowego jest tylko kwestią wzmożonej pracy i zastosowania najnowszej technologii. Hyperloop, a więc projekt tej hybrydy, ma łączyć w sobie szybkość samolotu i kosztów równych transportowi drogowemu. Pojazd miałby poruszać się z prędkością 1220 km/h.

 

Z Richardem Bransonem u boku

Brytyjski miliarder, tak samo jak Polak zainwestowali w Hyperloop One. Są więc dwoma dużymi graczami w przyszłościowej inwestycji. Co więcej, dzięki inwestycji Bransona spółka Hyperloop One zyskała nowego partnera i od tego momentu nazywa się Virgin Hyperloop One. Oczywiście nazwa nie jest przypadkowa, gdyż Grupa Virgin jest własnością Richarda Bransona. Nic zatem dziwnego, Branson od zawsze inwestował w transport: lotniczy, morski, a nawet kosmiczny. Posunięcie Sebastiana Kulczyka jest więc uzasadnione. Inwestycja w modernistyczną kolej, to nie fanaberia. Skoro zainwestował w nią sam Branson, a ten nie jest nowicjuszem w branży nowoczesnego transportu, to Virgin Hyperloop One ma szansę na odniesienie sukcesu i stworzenie czegoś przełomowego. Nie znamy dokładnej sumy pieniędzy zainwestowanych w spółkę przez Brytyjczyka, ale sądząc po dodaniu do nazwy nowego członu, kwota musiała być dosyć spora. Sebastian Kulczyk również nie zdradza dokładnie ile środków zainwestował w Hyperloopa, napomknął tylko o kilku milionach dolarów.

 

Dlaczego Hyperloop?

Młodzi Kulczykowie wiedzą w co inwestować. Jeszcze niedawno Kulczyk Investments zainwestowało w krakowski strartup edukacyjny – Brainly. Platforma umożliwiająca dzielenie się wiedzą na całym świecie, to także ukłon w stronę nowych technologii, które mają przełożenie na codzienne życie. Nic zatem dziwnego, że zaraz po Brainly wybór padł na nowoczesnego Hyperloop. Sebastian Kulczyk widzi potencjał we wprowadzaniu nowych rozwiązań technologicznych w transporcie. Skoro z Hyperloop skojarzony jest Elon Musk i Richard Branson, to zainwestowanie miliony Polaka, mogą w przyszłości znacznie pomnożyć się. Dodatkowo, Hyperloop jest już w fazie testów. Pierwsze z nich przeprowadzona w specjalnym tunelu w Nevadzie. Myślicie, że tylko Europejczycy i Amerykanie widza potencjał w superszybkiej kolei? Hyperloop zwrócił uwagę instytucje ds. transportu w Emiratach Arabskich. Między Dubajem a Abu Zabi ma przebiegać połączenie kolejowe, na odcinku którego przewoźnikiem będzie właśnie nowoczesny Hyperloop.

 

Inwestycja w IT

Nie od dziś wiadomo, że nowe technologie to inwestycja, która może przynieść znaczące zyski w przyszłości. Sebastian Kulczyk, lokując środki w Hyperloop, udowodnił, że tak samo jak Elon Musk i Richard Branson nie boi się ryzykownych inwestycji. Owszem, tradycyjne formy dywersyfikowania portfela takie jak nieruchomości są wciąż zyskowne. Jednak świat się zmienia, a światowej klasy inwestor nie może być obojętny na najnowsze projekty i spółki opracowujące modernistyczne rozwiązania. Inwestowanie w produkty i usługi, która są nieodłącznym elementem życia codziennego, to klucz do sukcesu Kulczyków: edukacja, transport, nieruchomości, hotelarstwo. Bez tego nie obędzie się żaden z nas. Być może Hyperloopy nie zagoszczą w ciągu najbliższych lat na polskich trasach kolejowych, bo nie pozwoli na to infrastruktura. Sama przebudowa torów i trakcji pod Pendolino wprowadziła niemałe zamieszanie w polskiej kolei. Hyperloopy zobaczymy więc najprędzej w ZEA, USA, czy innych państwach, gdzie infrastruktura nie stanowi wielkiego problemu.

Na niektórych obraz działa lepiej niż tekst. Jeżeli jesteście ciekawi projektu Hyperloop, zapraszam do obejrzenie filmiku wyjaśniającego działanie pojazdu.

 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk