• Odbierz prezent
Huta Częstochowa

Niedawno informowano o upadłości Huty Częstochowa. Wybrany został dzierżawca, który zobowiązał się do najszybszego wznowienia produkcji, a także wypłaty zaległych pensji pracownikom.

 

W ubiegłym tygodniu sąd zgodził się na wydzierżawienie Huty Częstochowa na czas określony 12 miesięcy z zastrzeżeniem prawa pierwokupu na rzecz dzierżawcy. W międzyczasie doszło do zmiany syndyka masy upadłościowej ze względów zdrowotnych.

19 września doszło do podpisania umowy w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa między nowym syndykiem a spółką Sunningwell International Polska Sp. z o.o. Sunningwell to firma zarządzana przez Marka Frydrycha, który ma wieloletnie doświadczenie w tej branży. Umowa dzierżawy została zawarta na okres 12 miesięcy.

W poniedziałek zostaną  ustalone szczegóły dotyczące wypłat zaległego wynagrodzenia pracownikom. Załoga Huty liczy 1200 osób. Od maja przebywają na tzw. postojowym, otrzymując 60% wynagrodzenia. Na wynagrodzenia jest potrzebna kwota ok. 6 mln zł.

Miesięczny czynsz wynosi 1,8 mln zł. Firma Sunningwell musiała zapłacić go za trzy miesiące, a także wpłacić dodatkowo  6 mln zł kaucji. Wpłata czynszu za kolejne trzy miesiące jest planowana na początek października. Do końca września załoga otrzyma zaległe wynagrodzenia.

Huta zamierza jak najszybciej wznowić produkcję.

Huta Częstochowa to jedna z największych hut stali i największy dostawca blach grubych w Polsce. Początki zakładu sięgają 1896 r. Huta Częstochowa ma 120 lat doświadczenia  w produkcji i przetwarzaniu stali. 

Czytaj także: Huta Częstochowa w upadłości likwidacyjnej. Co dalej z zakładem o wieloletniej tradycji?

4 września poinformowano, że sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Huty Częstochowa. Zostały oddalone wnioski potencjalnych nabywców zakładu. Według decyzji sądu, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wydzierżawienie huty.   4 września portal Częstochowa.Wyborcza.pl poinformował, że w tym dniu Sąd Re.. Czytaj
Huta Częstochowa w upadłości likwidacyjnej. Co dalej z zakładem o wieloletniej tradycji?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk