• Odbierz prezent
HSBC w niezwykle trudnym położeniu. Na horyzoncie redukcja kosztów

HSBC obciął szereg najwyższych stanowisk kierowniczych w swoim banku inwestycyjnym, co świadczy o tym, że dyrektor generalny Noel Quinn naciska na plan poważnej redukcji kosztów, pomimo wstrzymania szerszego programu redukcji zatrudnienia. Stanowiska kierownicze, znacznie lepiej opłacane, pozwolą na bardziej optymalną zmianę struktury kosztów w spółce.

Aktualny prezes stoi przed nie lada wyzwaniem

Quinn objął stanowisko prezesa (CEO) w marcu, zaraz przed wybuchem pandemii. Obecnie prezes stoi przed koszmarnym zadaniem przeprowadzenia największego banku w Europie przez kryzys. Dyrektor generalny, Quinn, ogłosił w zeszłym miesiącu tymczasowe wstrzymanie planów 35 tys. zwolnień w całym banku z powodu skutków pandemii wirusa COVID-19.

Pandemia szczególnie mocno dotknęła oddziały banku w Wielkiej Brytanii i Chinach, a cięcia stóp procentowych banków centralnych na całym świecie ograniczą i tak już mocno naciągane zyski HSBC. Dodatkowo HSBC grozi rewolta akcjonariuszy w Hongkongu z powodu zatrzymania wypłaty dywidendy.

Strategia HSBC zakłada redukcję kosztów i etatów menadżerskich

Nowa strategia dla banku, którą Quinn ogłosił w lutym, wymaga restrukturyzacji, ponieważ kredytodawca HSBC stara się dostosować do załamania światowej gospodarki i refinansuje umowy z szanghajskim bankiem.

„Trudno nie czuć zrozumienia i empatii dla Noela, który moim zdaniem dobrze sobie poradzi w tych wyjątkowo trudnych okolicznościach" - powiedział Hugh Young, dyrektor zarządzający Aberdeen Asset Management Asia, jednego z 10 największych inwestorów HSBC.

Zmiany w zarządzaniu bankiem obejmują ograniczenie regionalnych ról kierowniczych w działalności Global Banking & Markets (GBM), w której HSBC prowadzi działalność w zakresie bankowości inwestycyjnej.

W rezultacie, Gordon French, szef GBM w regionie Azji i Pacyfiku, weźmie od banku sześciomiesięczny urlop naukowy, podczas gdy Andre Brandao, szef obu Ameryk, pozostanie na stanowisku do końca roku, przed kolejnym ogłoszeniem nowego szefa regionalnego.W Europie Thierry Roland, szef GBM, zrezygnuje z tej roli i obejmie kierownictwo nad jednostką zajmującą się sprzedażą aktywów, w ramach dążeń HSBC do zmniejszenia swojego bilansu.

HSBC niedługo opublikuje wyniki za 1 kwartał

HSBC będzie pierwszym dużym bankiem brytyjskim, który ujawni wczesny wpływ kryzysu na swoją działalność, gdy 28 kwietnia br. przedstawi wyniki za okres styczeń-marzec. HSBC należy na przykład do grona wierzycieli singapurskiego przedsiębiorstwa handlującego ropą naftową Hin Leong Trading (Pte) Ltd, które walczy o spłatę długów po załamaniu się cen ropy.

Inwestorzy powiedzieli, że Quinn, który wraz z innymi szefami HSBC przekazuje część swojego wynagrodzenia na cele charytatywne związane z koronawirusem, stoi w obliczu walki o realizację swoich planów redukcji kosztów dla banku w obliczu presji społecznej, której retoryka nastawiona jest na wsparcie pracowników dużych firm w trudnym okresie.

Niezależnie od tego, 28 kwietnia poznamy wyniki działalności banku w pierwszym kwartale i będzie można sprawdzić, jakie szkody wywołał wirus w sektorze bankowym.

Notowania: HSBC Holdings PLC

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/LSE:HSBA/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk