• Odbierz prezent
Hot dogi z Chicago zadebiutują na giełdzie w Nowym Jorku. IPO Portillo's
fot. freepik.com

Chicagowska sieć restauracji typu fast casual znanej z hot dogów - Portillo' przeprowadzi w tym tygodniu IPO o wartości nawet 400 milionów USD. Debiut akcji zaplanowano na czwartek.

Założona w 1963 roku firma z siedzibą w Oak Brook na przedmieściach Chicago w stanie Illinois, jest właścicielem i operatorem 67 restauracji, w których serwuje się przede wszystkim hot dogi w stylu chicagowskim, ale także włoskie kanapki z wołowiną, burgery i desery w formie ciasta czekoladowego. Chociaż lokale sieci są obecne w dziewięciu stanach, Portillo's nosi charakter wysoce lokalny, gdyż większość restauracji zlokalizowanych jest w stanach otaczających jezioro Michigan, przede wszystkim w Illinois oraz sąsiadującej Indianie i Wisconsin, ale także oddalonej Florydzie, Californii czy Arizonie. Lokalizacje Portillo oferują możliwość sprzedaży posiłków na miejscu i z dostawą. Co zaskakujące, mimo pandemii spółka otworzyła dziesięć nowych lokali od 2018 roku, choć z drugiej strony jest to zgodne z polityką właściciela, który od lat realizuje rozwój sieci o 10% rocznie.

Od 2014 roku Portillo's należy do Berkshire Partners, bostońskiej firmy private equity, która nabyła restauracje w transakcji o wartości 1 miliarda USD. Portillo's nie ujawnił, jak wysoki jest udział Berkshire, ani czy firma będzie sprzedawać akcje.

Zgodnie z prospektem złożonym w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Portillo's planuje zaoferować 20,27 miliona akcji po cenie od 17 do 20 dolarów za sztukę, pozyskując tą drogą około 375 milionów USD. Zakładając udane IPO w uśrednionej cenie, mogłoby wycenić firmę na 1,6 miliarda USD. Pozyskane wpływy netto, spółka planuje przeznaczyć na spłatę zadłużenia, które na dzień 27 czerwca 2021 roku wynosiło 568 milionów USD.

Dane finansowe firmy wskazują na dynamiczne odbicie wzrostu przychodów i zysku w pierwszej połowie 2021 roku, po spadku w okresie pandemii COVID-19 w 2020 roku oraz zwiększenie zysku operacyjnego i marży. Sieć w 2019 roku wykazała przychody łączne w wysokości 479,5 miliona USD, w 2020 roku 455,5 miliona USD (spadek o 5% r/r), a w pierwszej połowie 2021 - 258 milionów USD (wzrost o 18,8% r/r). Zysk operacyjny wyniósł odpowiednio 48,9, 57,2 i 35,3 miliona USD, natomiast bilans netto w latach 2019-2020 wykazał straty odpowiednio 12,8 i 8,2 miliona USD, natomiast w pierwszej połowie 2021 roku zysk 2,7 miliona USD.

Według analityków głównym zagrożeniem dla krótkookresowych perspektyw firmy jest nadal trwająca pandemia w Stanach Zjednoczonych i możliwe wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu restauracji, a także fakt silnej konkurencji z wieloma innymi restauracjami typu casual dining i fast food oraz tysiącami niezależnych lokali gastronomicznych.

Niemniej jednak wyniki finansowe wskazują, że biznes Portillo's wyszedł z pandemii obronną ręką i zmierza w dobrym kierunku, a IPO zdaje się być rozsądnie wycenione, na co wskazują podstawowe wskaźniki fundamentalne jak Price/Sales 2,66; EV/Revenue 3,25 czy EV/EBITDA 23,14, jeśli zestawić je w konfrontacji z notowaną na giełdach konkurencją.

Patryk Chyła

Zobacz materiał na PWS


Paszport do Wall Street

Paszport do Wall Street (PWS) dostarcza do Polski wiadomości i informacje o amerykańskim rynku giełdowym. Naszym celem jest świadczenie usług oraz służenie wiedzą i doświadczeniem zdolnym polskim inwestorom, którzy chcieliby inwestować na Wall Street.  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk