• Odbierz prezent
Hossa na rynku nieruchomości zatrzymana? Amerykański dolar traci, rentowność obligacji w dół, a akcje i złoto w górę! Sprawdź, co dzieje się na rynkach
fot. freepik.com

 Artykuł z serii "Piotr Kuczyński dla iWealth"

Jeśli chodzi o dane makro to w Stanach wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wyniosły 419 tys. (oczekiwano 350 tys.). To nieco osłabiło dolara, ale rynek akcji nie zareagował. Spadły jedynie rentowności obligacji, co pomagało akcjom i złotu. Pojawiło się też kilka raportów z rynku nieruchomości, ale nie miały one wpływu na zachowanie rynków. Warto odnotować, że hossa na tym rynku zatrzymała się.

W Polsce pojawiło się wiele raportów makro

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie okazało się być lepsze od oczekiwań. Wynagrodzenie wzrosło o 9,8% r/r (oczekiwano 9.5%), a zatrudnienie o 2,8% (oczekiwano 2,7%). Produkcja przemysłowa wzrosła o 18,4% r/r (oczekiwano 19% r/r), a ceny produkcji (PPI) o 7% r/r (oczekiwano 6,9%). Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 4,4% r/r (oczekiwano 7,1% r/r). Sprzedaż detaliczna wzrosła o 13% r/r (oczekiwano 11,5% r/r).

Kończy się w nim miesiąc,

co może prowadzić na Wall Street (rzadko na GPW) do procesu windows dressing. Poza tym oczywiście nadal publikowane będą raporty kwartalne spółek. Interesująca będzie środa, kiedy to po sesji wyniki publikuje Facebook. Najważniejsza będzie jednak środa 28.07, kiedy to po dwudniowym posiedzeniu FOMC opublikuje komunikat. Jest praktycznie pewne, że Fed będzie dyskutował o ograniczeniu skupu aktywów, a przynajmniej o kalendarzu tego ograniczenia. Rynki są na to przygotowane, ale i tak reakcja jest wysoce niepewna. Oprócz tego w USA pojawi się kilka raportów makro.

Najważniejsze to indeks zaufania konsumentów - Conference Board oraz pierwszy, wstępny odczyt annualizowanego PKB w drugim kwartale. Nieznaczny wpływ na zachowanie rynków może mieć też tygodniowy raport z rynku pracy. W Polsce BIEC opublikuje swój Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) oraz Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), a w piątek 30.07 GUS opublikuje wstępny odczyt inflacji CPI za lipiec.

Można powiedzieć, że nastąpił powrót do hossy

i wrócił apetyt na ryzyko. Pamiętać jednak trzeba, że wymienione wyżej czynniki nie znikły i jak skończy się sezon wyników to mogą znowu uderzyć w rynki. Warto też spojrzeć na ten wykres:

 

FXMAG akcje hossa na rynku nieruchomości zatrzymana? amerykański dolar traci, rentowność obligacji w dół, a akcje i złoto w górę! sprawdź, co dzieje się na rynkach  chf, dolar, eur, euro, forex, frank, funt, fx, gbp, huf, iwealth, kurs akcji, kurs dolara, kurs dolara amerykańskiego, kurs dolara australijskeigo, kurs dolara kanadyjskiego, kurs euro, kurs forinta, kurs franka, kurs funta, obligacje, obligacje skarbowe, pln, rentowność obligacji, rynek akcji, rynek długu, rynek finansowy, rynek obligacji, rynek surowców, rynek wlaut, rynki finansowe, surowce, usd, waluty, złoty,akcje 1

 

Mówi on wyraźnie, że zarówno w okresie 70, czy 20. jak i 10., czy w roku po wyborach prezydenckich okres sierpień – wrzesień był statystycznie szczególnie dla posiadaczy akcji niekorzystny. Wiadomo jak to jest ze statystyką, ale warto jednak o tym wykresie pamiętać.

Czytaj więcej

 


iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk