• Odbierz prezent
Hossa na rynkach ma się całkiem dobrze! Ultraluźna polityka pieniężna pompuje rynkowe wyceny

Przedświąteczny skrócony tydzień okazał się całkiem dobry dla inwestorów giełdowych. Chociaż sytuacja pandemiczna w Europie pozostaje trudna to jednak rynek zakłada, że w kolejnych miesiącach uda się sprawniej przeprowadzać szczepienia, a wprowadzone lockdowny przyniosą efekt w postaci słabszej dynamiki zachorowań, co już zaczyna mieć miejsce. Za wzór służą tu USA, które szczepią na potęgę i już stopniowo luzują restrykcje gospodarcze. W tle jest cały czas ultraluźna polityka pieniężna prowadzona przez Fed (tu jednak z zastrzeżeniem, że rynek może się obawiać normalizacji tej polityki, a to będzie co jakiś czas wywoływac nerwowość) oraz programy pomocowe i program inwestycji infrastrukturalnych. Dlatego tez hossa w USA ma się całkiem dobrze. Indeks S&P500 wzrósł o 1,14%, przekraczając 4000 pkt, a NASDAQ urósł aż o 2,6%. Główne europejskie indeksy rosły po ok. 2%.

Warszawska giełda dobrze wpisała się w ten nastrój

WIG poszedł w górę o 1,72%. Słabsze tym razem były średnie spółki, którym ciążyło gorsze zachowania sektora biotechnologicznego. Szczeólnie duża spekulacja występuje na spółce Biomed, która podczas pandemii stała się swoistym nowym cesarzem spekulacji. Natomiast WIG20 urósł o 1,86%, napędzany odbiciem akcji Allegro o ponad 6%, a także dobrym wynikiem spółek surowcowych (KGHM i PGNiG). Początki kolejnej rozgrywki pod wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych zapoczątkowało odbicie w sektorze energetycznym. Najlepszym segmentem rynku były jednak spółki małe, rosnące o 2,12%, a licząc od początku roku jest już na plusie o 16,4%. Okazuje się, że duża część spółek całkiem dobrze poradziła sobie w pandemicznym otoczeniu, uwalniając nawet potencjał dywidendowy, co, przy wciąż dużej aktywności inwestorów indywidualnych, prowadzi do wyraźnej poprawy wycen segmentu małych spółek.

W tym tygodniu część ważnych danych już zostało opublikowanych

Indeks ISM dla sektora usług z USA zaskoczył pozytywnie, wpisując się w serię dobrych odczytów z amerykańskiej gospodarki. Poza tym warto jeszcze zwrócić uwagę na środowy protokół z posiedzenia FOMC oraz czwartkowy protokół z posiedzenia EBC, a także indeks PMI dla usług z krajów strefy euro. W Polsce RPP podejmie decyzje o stopach procentowych, które pewnie pozostaną bez zmian, natomiast ciekawe będzie to, jak RPP podejdzie do kwestii wyższej inflacji (odczyt flash za marzec pokazał wzrost o 3,2% r/r wobec oczekiwanych 2,9%).

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk