• Odbierz prezent
Hossa na amerykańskim parkiecie. Giełda w USA dominuje na tle reszty świata
fot. Unsplash.com

Hossa na amerykańskiej giełdzie trwa w najlepsze. Główny indeks w USA, S&P 500, zostawił w tyle pozostałe rynki giełdowe świata. Zdumiewająco wygląda zwłaszcza porównanie do giełd rynków wschodzących, które zaliczyły wyraźny spadek.

 

  • Trendy związane z “AI” i “Big-Tech” niosą w górę notowania amerykańskich indeksów.
  • Stabilność amerykańskiej gospodarki jest dodatkowym wsparciem.
  • Sytuacja wygląda zgoła inaczej na rynkach wschodzących.

 

 

Rynek byka w USA, flauta reszty świata

Od początku tego roku amerykański indeks S&P 500 zyskał 16%, dokładając cegiełkę do zwyżki o 36% od początku 2020 roku. W tym samym okresie, reszta giełd świata przyniosła inwestorom dość marne rezultaty inwestycyjne. Spoglądając na notowania indeksu FTSE All World Ex US odwzorującego globalny rynek z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych, od początku 2020 roku zaliczył on… spadek o 0,8%.

Indeks ten mierzy zwrot z inwestycji w akcje spółek zlokalizowanych na rynkach rozwiniętych i wschodzących na całym świecie, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych. Obejmuje około 2200 spółek z niemal 50 krajów, czytamy na stronie Vanguard, spółki zarządzającej indeksem.

 

Porównanie notowań indeksów S&P 500 (linia pomarańczowa) oraz FTSE All World Ex-US (linia niebieska) w okresie od początku 2020 roku

FXMAG giełda hossa na amerykańskim parkiecie. giełda w usa dominuje na tle reszty świata  akcje sp500, akcje usa, akcje w usa, co się dzisiaj działo na giełdzie, co się dzisiaj działo na wall street, co wpływa na amerykańską giełdę, czy warto inwestować w indeks nasdaq, czy warto inwestować w indeks s&p500, dlaczego warto inwestować na amerykańskiej giełdzie, giełda sp500, giełda usa, giełda w usa, gospodarka usa, indeks, jak sytuacja gospodarki usa wpływa na giełdę, jaka sytuacja amerykańskiej gospodarki, jaka sytuacja gospodarki usa, jaka sytuacja na amerykańskiej giełdzie, jakie akcje dzisiaj rosną, jakie notowania nasdaq, jakie notowania s&p500, jakie zyski na amerykańskiej giełdzie, s&p 500, sp500, w jakie akcje warto inwestować, w jakie spółki inwestować na amerykańskiej giełdzie, w jakie spółki inwestować w 2023, w jakie spółki na wall street inwestować, w jakie spółki na wall street inwestować w 2023, w jakie spółki warto inwestować,akcje 1

Źródło: tradingview.com

 

Spoglądając na rynki giełdowe z całego świata, oprócz USA, warto zatem porównać rynki rozwinięte oraz rynki wschodzące. Okazuje się, że to właśnie giełdy rynków wschodzących radziły sobie gorzej w ostatnich latach.

Indeks MSCI Emerging Markets, śledzący akcje spółek rynków wschodzących z 25 krajów, od początku 2020 roku, zaliczył pokaźny spadek o 13%. Co więcej, w 2023 roku wzrósł zaledwie o skromne 3,2%, gdy amerykański S&P 500 zyskał 16%.

 

Zobacz także: Te 7 spółek rządzi amerykańską giełdą. To zniekształcenie i zagrożenie, ostrzega analityk dla FXMAG

 

Porównanie notowań indeksów MSCI Developed Markets (linia niebieska) oraz MSCI Emerging Markets (linia pomarańczowa) w okresie od początku 2020 roku.

FXMAG giełda hossa na amerykańskim parkiecie. giełda w usa dominuje na tle reszty świata  akcje sp500, akcje usa, akcje w usa, co się dzisiaj działo na giełdzie, co się dzisiaj działo na wall street, co wpływa na amerykańską giełdę, czy warto inwestować w indeks nasdaq, czy warto inwestować w indeks s&p500, dlaczego warto inwestować na amerykańskiej giełdzie, giełda sp500, giełda usa, giełda w usa, gospodarka usa, indeks, jak sytuacja gospodarki usa wpływa na giełdę, jaka sytuacja amerykańskiej gospodarki, jaka sytuacja gospodarki usa, jaka sytuacja na amerykańskiej giełdzie, jakie akcje dzisiaj rosną, jakie notowania nasdaq, jakie notowania s&p500, jakie zyski na amerykańskiej giełdzie, s&p 500, sp500, w jakie akcje warto inwestować, w jakie spółki inwestować na amerykańskiej giełdzie, w jakie spółki inwestować w 2023, w jakie spółki na wall street inwestować, w jakie spółki na wall street inwestować w 2023, w jakie spółki warto inwestować,akcje 2

Źródło: tradingview.com

 

Natomiast indeks MSCI Developed Markets, skupiający się na rynkach rozwiniętych, od początku 2020 roku zyskał 3,2%. Z kolei tylko w tym roku wzrósł o 7% również osiągając lepsze rezultaty od indeksu rynków wschodzących (Emerging Markets).

 

Dlaczego rynki wschodzące radziły sobie gorzej?

Rynki giełdowe gospodarek wschodzących radziły sobie zatem w ostatnich latach wyraźnie gorzej. Powodów może być kilka.

Przede wszystkim, rynki wschodzące są bardziej podatne na wahania światowej gospodarki. Nie brakowało ich w ostatnich latach. Są one często w dużym stopniu uzależnione od eksportu, a wszelkie zakłócenia w handlu międzynarodowym, takie jak napięcia handlowe lub zakłócenia łańcucha dostaw, mogą uderzyć w nie mocniej.

W takiej sytuacji dochodzi do deprecjacji walut gospodarek wschodzących. Waluty te są często bardziej niestabilne, a w czasach niepewności gospodarczej ich kursy wymiany mogą gwałtownie tracić na wartości.

Czasy gospodarczych zawirowań to zwykle moment, w którym dolar zyskuje. Amerykańska waluta powszechnie uznawana jest za “bezpieczną przystań”, która umacnia się w trudnych czasach. Tak było w ostatnich latach, a dolar wyraźnie umocnił się wobec innych walut. Indeks dolara zyskał 8,6% od początku 2020 roku.

 

Wykres indeksu dolara (DXY).

FXMAG giełda hossa na amerykańskim parkiecie. giełda w usa dominuje na tle reszty świata  akcje sp500, akcje usa, akcje w usa, co się dzisiaj działo na giełdzie, co się dzisiaj działo na wall street, co wpływa na amerykańską giełdę, czy warto inwestować w indeks nasdaq, czy warto inwestować w indeks s&p500, dlaczego warto inwestować na amerykańskiej giełdzie, giełda sp500, giełda usa, giełda w usa, gospodarka usa, indeks, jak sytuacja gospodarki usa wpływa na giełdę, jaka sytuacja amerykańskiej gospodarki, jaka sytuacja gospodarki usa, jaka sytuacja na amerykańskiej giełdzie, jakie akcje dzisiaj rosną, jakie notowania nasdaq, jakie notowania s&p500, jakie zyski na amerykańskiej giełdzie, s&p 500, sp500, w jakie akcje warto inwestować, w jakie spółki inwestować na amerykańskiej giełdzie, w jakie spółki inwestować w 2023, w jakie spółki na wall street inwestować, w jakie spółki na wall street inwestować w 2023, w jakie spółki warto inwestować,akcje 3

Źródło: tradingview.com

 

Mocniejszy dolar może prowadzić do zwiększonych kosztów importu i w rezultacie wyższej inflacji w krajach rynków wschodzących, co z kolei negatywnie wpływa na przedsiębiorstwa i konsumentów.

Co więcej, niektóre rynki wschodzące zgromadziły znaczne poziomy zadłużenia, często denominowanego w dolarze. Wzrost stóp procentowych lub dewaluacja waluty mogą sprawić, że obsługa tego zadłużenia stanie się uciążliwa, prowadząc do niestabilności finansowej.

Rynki wschodzące są bardzo wrażliwe na zmiany cen towarów. Wiele z nich jest uzależnionych od surowców takich jak ropa naftowa i metale. Inflacja, szczególnie towarowa, w ostatnich latach wyraźnie dawała o sobie znać.

 

Czytaj również: Optymizm na giełdzie w USA. Pozytywne prognozy pchają kurs S&P 500 w górę

 

Amerykańska giełda niesiona w górę przez technologię

Stany Zjednoczone wciąż są technologicznym liderem świata. Właśnie w tym kraju znajdują się liderzy w kategorii innowacji i wysokich technologii. Spółki, takie jak Apple, Microsoft czy Google, są największymi na amerykańskim rynku giełdowym. To także giganci w skali światowej.

Kurs indeksu S&P 500 niesiony był w górę trendami technologicznymi, głównie przekonaniem o sile “sztucznej inteligencji, która ma zmienić oblicze gospodarki. Miało to swoje odzwierciedlenie w rajdzie wielki spółek technologicznych (“Big Tech”).

Siedmioro wielkich, zwanych także “Magnificent 7”, dominuje na amerykańskim rynku. Odpowiadają oni za około 30% kapitalizacji amerykańskiej giełdy. W tym gronie znajduje się 7 spółek, są to: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia oraz Tesla.

“Wystarczy wspomnieć, że siedem największych podmiotów: Apple, Microsoft, Alphabet (właściciel Google), Amazon, Nvidia, Tesla i Meta, odnotowało w tym roku wzrost od 40% do 180% w porównaniu z pozostałymi 493 firmami wchodzącymi w skład S&P 500, których łączne wyniki są zasadniczo płaskie. Dominacja technologii w ostatnich miesiącach stała się oszałamiająca; zaledwie 5 z tych spółek technologicznych ma 25% kapitalizacji całego indeksu.” - stwierdził dla FXMAG analityk InstaForex, Łukasz Klufczyński.

FXMAG giełda hossa na amerykańskim parkiecie. giełda w usa dominuje na tle reszty świata  akcje sp500, akcje usa, akcje w usa, co się dzisiaj działo na giełdzie, co się dzisiaj działo na wall street, co wpływa na amerykańską giełdę, czy warto inwestować w indeks nasdaq, czy warto inwestować w indeks s&p500, dlaczego warto inwestować na amerykańskiej giełdzie, giełda sp500, giełda usa, giełda w usa, gospodarka usa, indeks, jak sytuacja gospodarki usa wpływa na giełdę, jaka sytuacja amerykańskiej gospodarki, jaka sytuacja gospodarki usa, jaka sytuacja na amerykańskiej giełdzie, jakie akcje dzisiaj rosną, jakie notowania nasdaq, jakie notowania s&p500, jakie zyski na amerykańskiej giełdzie, s&p 500, sp500, w jakie akcje warto inwestować, w jakie spółki inwestować na amerykańskiej giełdzie, w jakie spółki inwestować w 2023, w jakie spółki na wall street inwestować, w jakie spółki na wall street inwestować w 2023, w jakie spółki warto inwestować,akcje 4

Źródło: S&P 500.

 

Przeważnie to rynki rozwinięte, a zwłaszcza amerykański, zyskują, gdy trendy technologiczne zyskują na sile. Wygląda na to, że tak jest i tym razem. Czy to kolejna bańka technologiczna? Trudno powiedzieć, to temat na zupełnie inną okazję.

 

Zobacz również: Kurs złotego jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński


Przemysław Tabor

Dziennikarz FXMAG.PL i YouTuber FXMAG, z doświadczeniem w Comparic.pl i Fundacji Invest Cuffs. Organizator konferencji inwestycyjnych, oscylujący między długoterminowymi inwestowaniem i manią spekulacji.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk