• Odbierz prezent
Hossa choćby nie wiem co… Sprawdzamy jak poradziły sobie światowe giełdy w bieżącym tygodniu

Bardzo dużo zieleni obserwowaliśmy podczas obecnego tygodnia na parkietach całego świata. Zobaczmy które rynki były najmocniejsze, a które złapały zadyszkę.

Azjatyckie indeksy wracają do formy

Ponad 2-procentowe wzrosty zaliczyły w ostatnim tygodniu giełdy w Indiach (SENSEX 30), Chinach (Shanghai B-Share), Korei Południowej (KOSPI) i Nowej Zelandii (NZX50). Natomiast parkiety w Malezji (KLCI) oraz na Filipinach (PSERI) zawiodły inwestorów. Spadki na tych rynkach wyniosły odpowiednio: -3,29% i -1,00%.

Europejskie indeksy odzyskują siłę

W zeszłym tygodniu aż 25 z 33 indeksów europejski zaliczyło spadki. W tym tygodniu sytuacja się odwróciła i 24 z nich odnotowało zwyżkę względem zamknięcia z poprzedniego piątku. Najmocniejszymi parkietami były giełdy w Finlandii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemczech oraz na Ukrainie. We wszystkich tych przypadkach skala zwyżki przekroczyła +2%. Najgorsze nastroje mają inwestorzy z Węgier, gdzie główny indeks BUX zanurkował o -3,33%.

Niekończąca się hossa w Stanach Zjednoczonych

Kolejne rekordy wszech czasów zostały odnotowane w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych. Indeks Nasdaq w ciągu 5 sesji dołożył do swojej wyceny kolejne +3,39%, a S&P 500 wzrosło o +3,26%. Znacznie gorzej zachowywały się giełdy w Argentynie (-2,14%) oraz  Chile (-3,16%).

Wykres 1: Indeks S&P500 (10 lat)

Wykres 1: Indeks S&P500 (10 lat)

Wykres 2: Indeks NASDAQ (10 lat)

Wykres 2: Indeks NASDAQ (10 lat)

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk