• Odbierz prezent
HODL na szwajcarskiej giełdzie - pierwszy kryptowalutowy ETF staje się faktem

Pierwszy w historii pełnoprawny fundusz ETF oparty na indeksie kursowym wybranych kryptowalut zostanie wprowadzony do obrotu na szwajcarskiej giełdzie papierów wartościowych SIX Swiss Exchange już na początku nadchodzącego tygodnia. Tym samym szwajcarska giełda wyprzedziła USA, gdzie od wielu miesięcy inwestorzy oczekują na zatwierdzenie wniosku o wprowadzenie Bitcoin (BTC) ETF od SolidX/VanEck na chicagowskiej giełdzie Cboe.

 

ETF o wymownym tickerze giełdowym HODL5, przygotowany przez szwajcarski startup Amun, będzie notowany na szwajcarskim parkiecie. Mimo, że nie jest odzwierciedla on bezpośrednio ceny bitcoina, to jego wycena będzie oparta na specjalnie przygotowanym indeksie, w skład którego wchodzi pięć kryptowalut. Połowa wartości indeksu jest określana poprzez notowania Bitcoina, 30% przez Ripple (XRP), zaś pozostałe 20% wspólnie przez kurs Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (utożsamianym  po hard forku z łańcuchem Bitcoin ABC) oraz Litecoina (LTC).

Co istotne, HODL5 jest funduszem indeksowym z pełnym pokryciem w odzwierciedlanych aktywach. Oznacza to, że po zakupieniu przez inwestorów udziałów HODL5, market makerzy bedą zobowiązani do nabycia na rynku kryptowalut w konfiguracji odzwierciedlającej wartość ulokowanego kapitału oraz ulokowaniu ich w depozytariuszu. Dzięki temu inwestorzy będą mogli rozpocząć ekspozycję na kryptowaluty za pośrednictwem instrumentu finansowego oferowanego na regulowanym rynku, jakim jest szwajcarska giełda, bez ponoszenia ryzyka depozytowego.

Koszt zarządzania kryptowalutowym funduszem od Amun wynosi 2,5% rocznie.

Warto dodać, że HODL5 jest określany przez jego dostawców jako ETP (ang. Exchange Traded Product), który jest szerszą kategorią niż ETF (każdy ETF należy do grona ETP). Sam fundusz spełnia jednak wszelkie techniczne wymogi do określania go mianem ETF.

Należy żywić nadzieję, że amerykańskiemu regulatorowi finansowemu SEC nie umknie decyzja szwajcarskiego regulatora FiNMA, który dopuścił HODL5 na giełdę.

 

Szwajcarska giełda SIX Swiss z siedzibą w Zurichu jest głównym regulowanym ośrodkiem obrotu papierami wartościowymi w Szwajcarii i czwartą giełdą pod względem wartości aktywów w Europie (1,6 bln CHF w 2018 r.).


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk