• Odbierz prezent
Historycznie niskie stopy procentowe mogą być jeszcze niższe - RPP może ściąć je do zera

Po wczorajszej, dość niespodziewanej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej do historycznie niskich poziomów, mogłoby się wydawać, że kolejne cięcia stóp są już mało prawdopodobne. Jak jednak twierdzą analitycy PKO BP, spadek stóp procentowych do zera jest całkiem realny, jeśli skutki kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa będą przeciągać się na kolejne miesiące.

 

Z wypowiedzi przedstawicieli rządu, a także samego prezesa NBP, dość łatwo wyczuć ogromną nadzieję, że w połowie kwietnia krzywa zachorowań na Covid-19 w Polsce zacznie ulegać wypłaszczeniu, co będzie oznaczać powolne przezwyciężanie epidemii i stopniowe „odmrażanie” gospodarki. Co jednak, jeśli tak się nie stanie?

Analitycy PKO BP zauważają, że obecnie nie można jeszcze określić skali negatywnego wpływu pandemii na krajową gospodarkę, ani tym bardziej prognozować kiedy uda się jej wrócić do normalnego funkcjonowania.

Oznacza to, że mimo dość radykalnych kroków podjętych dotychczas przez NBP, kolejne obniżki stóp procentowych nie są wykluczone. Można spodziewać się takiego kroku szczególnie w przypadku, gdy negatywny wpływ koronawirusa będzie odczuwalny również w drugiej połowie 2020 r.

 

Mimo historycznie niskiego poziomu stóp, w grę wchodzą jeszcze dwie obniżki po 25 pkt. bazowych, po których stopa referencyjna osiągnęłaby zerowy poziom (jak m.in. w USA).

 

W środę 8 kwietnia RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, przez co stopa referencyjna wynosi aktualnie 0,50%. Poprzednia obniżka miała miejsce 17 marca, kiedy również ścięto stopy o 50 pkt. bazowych (z 1,50 do 1,00).

Czytaj także: Mamy najniższe stopy procentowe w historii, a wg prezesa NBP grozi nam deflacja. Kolejny dodruk pieniądza kwestią czasu

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu (8 kwietnia) podjęła kolejną w ostatnim czasie decyzję o obniżce stóp procentowych, podyktowaną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Obniżka tym razem również wyniosła 50 punktów bazowych, co oznacza po.. Czytaj
Mamy najniższe stopy procentowe w historii, a wg prezesa NBP grozi nam deflacja. Kolejny dodruk pieniądza kwestią czasu

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk