Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN4,00+0,12%
CHF / PLN4,43+0,13%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Historycznie niskie stopy procentowe mocno wpłynęły na liczbę udzielonych kredytów - 25% wzrost!

Millennium analizy i komentarze | 18:16 06 lipiec 2021
Historycznie niskie stopy procentowe mocno wpłynęły na liczbę udzielonych kredytów - 25% wzrost!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polityka pieniężna - Polityka pieniężna w Polsce pozostaje silnie akomodacyjna, jednak utrwalenie inflacji na podwyższonym poziomie może przyspieszyć początek procesu normalizacji polityki monetarnej.

Polityka pieniężna w Polsce

pozostaje silnie akomodacyjna. W pierwszej połowie bieżącego roku nominalne stopy procentowe utrzymywane zostały na niezmienionym poziomie, co przy wyraźnym wzroście inflacji oznacza silny spadek realnych stóp proc. Kontynuowany był program skupu aktywów, który w reakcji na wzrost rentowności na wtórnym rynku papierów skarbowych przybrał na sile w kwietniu i maju.

Szybszy od oczekiwań wzrost inflacji

oraz silniejsza odbudowa wzrostu gospodarczego nasiliły rynkowe oczekiwania na szybką normalizację polityki pieniężnej. Komunikat po czerwcowym posiedzeniu, a także wypowiedzi prezesa NBP zrewidowały oczekiwania na rychłe podwyżki stóp, choć widoczny jest narastający dyskomfort Rady mniej korzystnym scenariuszem inflacji, która może pozostać powyżej celu przez dłuższy czas.

Reklama

 

Choć znaczna część obecnego wzrostu inflacji

jest efektem czynników podażowych i regulacyjnych, na które bank centralny nie powinien automatycznie reagować, to w warunkach spodziewanego dynamicznego ożywienia ryzyko utrzymania inflacji powyżej celu banku centralnego jest w naszej ocenie znaczne. Wraz z odbudową gospodarki oraz utrwalaniem wzrostu gospodarczego na solidnym poziomie RPP powinna w naszej ocenie zmienić retorykę i zacząć sygnalizować normalizację polityki pieniężnej, ponieważ utrzymywanie niemal zerowych nominalnych stóp procentowych mogłoby być źródłem nierównowag w gospodarcze i na rynkach finansowych.

Nie uważamy jednak, aby RPP zdecydowała się na szybką reakcję,

szczególnie w kontekście wciąż utrzymującej się pandemii. Niemniej jednak biorąc pod uwagę silny stopień adaptacji gospodarki do funkcjonowania w nowych warunkach oraz odrobienie pandemicznych strat przez gospodarkę zapewne już w 2Q br. waga niepewności ożywienia, która obecnie podnoszona jest przez RPP jako argument stabilizacji stóp, będzie słabła. Dlatego też uważamy, że podwyżka stóp procentowych może nastąpić jeszcze w tym roku, a publikowane w kolejnych miesiącach dane makroekonomiczne będą wpływały na zmianę nastawienia RPP. Jednocześnie wraz z wycofywaniem się rządu z programów pomocowych, wygasać będzie niejako w sposób naturalny program skupu aktywów. Ryzykiem dla powyższego scenariusza jest uporczywe akceptowanie inflacji powyżej celu i pozostawienie procesu normalizacji polityki pieniężnej Radzie nowej kadencji.

Reklama

Polityka pieniężna - W 2Q br. osłabł wzrost depozytów w systemie bankowym. Popyt na kredyty konsumpcyjne i dla firm powinien się stopniowo poprawiać, choć w umiarkowanej skali.

Pomimo historycznie niskich stóp procentowych w 1Q 2021 r.

nadal solidnie rosły depozyty zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Wzrostom tym sprzyjała dobra sytuacja dochodowa gospodarstw domowych, które nie były w stanie realizować konsumpcji w warunkach obostrzeń. Jednocześnie wyniki przedsiębiorstw były zaskakująco dobre. W 2Q br. roczna dynamika depozytów osłabła. W maju wyniosła ona 7,0% r/r wobec 12,3% r/r w marcu, co w dużym stopniu wynikało z wygasania efektu bazy odniesienia z ub. roku. Niemniej wraz z odmrażaniem gospodarki nie przyrastają one już w wysokim tempie, co najpewniej będzie kontynuowane także w kolejnych miesiącach. Do zmniejszenia depozytów firm w najbliższych miesiącach potencjalnie mogą przyczyniać się zwroty części wsparcia w ramach tarczy finansowej.

Historycznie niskie ujemne realne stopy procentowe wpłynęły na wzrost popytu

na różnego rodzaju aktywa dla ochrony wartości kapitału. W okresie styczeń-maj 2021 r. wartość sprzedaży obligacji detalicznych wyniosła niemal 18 mld PLN, co oznacza wzrost o niespełna 40,0% r/r. Ponadto w 1Q br. odnotowano silne napływy netto do funduszy inwestycyjnych. W 2Q już nieco osłabły, co przypisać można niesatysfakcjonującym wynikom funduszy dłużnych (wzrost rentowności obligacji oznacza stratę), poszukiwania innych źródeł zabezpieczenia kapitału oraz osłabiającej się nieco wraz z odmrażaniem gospodarki skłonności do oszczędzania.

 

Reklama

 

W środowisku ujemnych realnych stóp procentowych mocno rósł popyt na kredyty mieszkaniowe,

czemu sprzyjało także poluzowanie warunków ich udzielania przez sektor bankowy. W okresie styczeń-kwiecień łączna wartość nowo udzielonych kredytów tego rodzaju przekroczyła 24,5 mld PLN, co oznacza wzrost o 25% r/r. Nasilenie pandemii wpłynęło natomiast na ograniczenie w styczniu i lutym wartości nowo udzielonych kredytów konsumpcyjnych oraz dla firm. Marzec i kwiecień przyniosły poprawę w tym zakresie, a wartość nowo udzielonych kredytów powróciła do poziomów sprzed pandemii. Trendy te powinny być kontynuowane także w najbliższych miesiącach.

 

Sądzimy bowiem, że dobra sytuacja na rynku pracy

Reklama

i zmniejszenie skłonności do oszczędzania będą sprzyjały kontynuacji odrodzenia popytu na kredyt konsumpcyjny. Popyt na kredyt mieszkaniowy nadal powinien pozostawać mocny. Spodziewamy się także wzrostu wartości nowo udzielanych kredytów dla firm, choć skala ożywienia w tym zakresie będzie najpewniej umiarkowana, ze względu na bardzo wysokie środki firm zabezpieczające płynność i potencjalne inwestycje

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama

Czytaj dalej