• Odbierz prezent
aukcja sotheby's
Z artykułu dowiesz się:

- Co było przedmiotem licytacji

- Jaka jest wartośc licytowanego dzieła

Do pocztu najdroższych dzieł sztuki sprzedanych na aukcji nowojorskiego domu Sotheby’s dołączył kolejny obraz. Tym razem jest to dzieło włoskiego artysty Amedeo Modiglianiego. Obraz jak na okres powstania, bo 1917 wydawał się wtedy kontrowersyjny. Na poniedziałkowej aukcji ponad stuletni akt został sprzedany za niebagatelne 157,2 mln dolarów. Kto da więcej, bo to już czwarty najdroższy na świecie obraz?

 

Akt leżący na aukcji

Przedmiotem aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku była perełka wśród obrazów z wystawy „Modern Art and Impressions”. Obok dzieł wielkich artystów takich jak Picasso, obraz Amedeo Modiglianiego – Akt leżący ( fr. Nu couche (sur le cote gauche))" budził największe zainteresowanie. Dzieło zostało namalowane w 1917 roku, przedstawia nagą postać kobiecą w spoczynku. Autor dzieła stworzył na przełomie XIX i XX wieku serię 22 aktów, które na tamte czasu budziły wiele kontrowersji. Podczas wystawy w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku, autora dzieł chciano aresztować za przedstawianie nagości. Było to oczywiście przed czasami rewolucji seksualnej, stąd też wiele odbiorców mogło poczuć się zniesmaczonymi. Od 2003 roku dzieła Amedeo Modiglianiego zyskały na wartości aż 23 mln dolarów.

Akt leżący

FXMAG alternatywne historyczna aukcja nowojorskiego sotheby's rynek sztuki sotheby's dzieła sztuki 1

Dzieło warte miliony

Akt leżący, przebił oczekiwania wystawców. Ostatecznie sprzedano go za 157,2 mln dolarów. Jednocześnie, obraz stał się najdroższym dziełem sprzedanym w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s i czwartym pod względem wartości najdroższym na świecie dziełem sztuki. Nabywca dzieła jest anonimowy, nie chciał by na jaw wyszły jego personalia. To jednak nie wszystko, w poczcie najdroższych dzieł świata jest jeszcze jedno dzieło tego samego artysty, które zostało sprzedane w 2015 roku za 170 mln dolarów. Na drugiej pozycji, wśród najdroższych dzieł znajduje się obraz Pablo Picasso – Kobiety Algieru, sprzedano go w 2015 roku w domu aukcyjnym Christie’s za 179,4 mln dolarów. Numer jeden wśród dzieł sztuki to od 2017 roku Salvator Mundi, którego cena wprowadziła wszystkich inwestorów sztuki w osłupienie. W listopadzie 2017 roku Salvator Mundi został wylicytowany za 450,3 mln dolarów, także w domu aukcyjnym Christie’s.

 

Perły malarstwa w Sotheby’s

Na poniedziałkowej aukcji, oprócz pożądanego dzieła Amedeo Modiglianiego, licytowano obrazy znanych artystów. M.in. sprzedano obraz Pablo Picasso – Le Repos, przedstawiający jego kochaną muzę - Marie-Therese Walter. Obraz wylicytowano za 40 mln dolarów. Było to jedno z 11 dzieł Picasso licytowanych na poniedziałkowej aukcji. Kolejnym dziełem na aukcji Sotheby’s był obraz Claude Monet - Matinee sur la Seine (Poranek nas Sekwaną), przedstawiający linię brzegową Sekwany z perspektywy płynącego łódką artysty. Obraz sprzedano za 20,6 mln dolarów. Dzieła pozostałych artystów takich jak Edward Munch czy Georgia O’Keefe, wylicytowano za więcej niż 11 mln dolarów. Sztuka modernistyczna, cieszy się zainteresowaniem inwestorów. Wartość dzieł impresjonistów i modernistów z czasem zyskuje na wartości. Często niedoceniania w epoce, w której tworzyli, zostają docenieni przez rynki alternatywne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat później.


Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk