• Sklep
  • Odbierz prezent
historia Ichimoku
Z artykułu dowiesz się:

- Jak powstała technika Ichimoku Kinko Hyo

Rozpoczynamy na FXMAG.pl nowy cykl artykułów na temat Ichimoku Kinko Hyo. Będzie on miał na celu zapoznanie się z tą techniką osób, które jeszcze nie miały z nią do czynienia oraz pogłębienie wiedzy osób, które mają już za sobą podstawy w postaci wprowadzenia czy webinarach o jej podstawach. Dzisiejszy wpis poświęcimy samej historii Ichimoku, ponieważ każdy trader Ichimoku powinien znać jej genezę, aby w pełni zrozumieć jak działa.

 

Przedstawiając technikę Ichimoku Kinko Hyo należy rozpocząć od historii jej powstania. Jej autorem jest japoński dziennikarz Goichi Hosoda, który swoje artykuły publikował pod pseudonimem Ichimoku Sanjin. Prace nad nią, Hosoda rozpoczął jeszcze przed II wojną światową w Japonii. Nie można pominąć kluczowego wkładu w stworzenie systemu grupy studentów, którą wynajmował dziennikarz.

Ich pomoc w tworzeniu systemu była konieczna, ponieważ w ówczesnych czasach każdy wykres musiał być narysowany ręcznie. Ponadto, w ciągu dekad pracy nad systemem konieczna była wizualizacja systemu wraz z ceną na wykresie w celu licznych testów, doboru odpowiednich parametrów średnich i optymalizacji kolejnych elementów Ichimoku, które były testowane na przebiegu kilkudziesięciu lat – podobnie jak dzisiaj robi się to z pomocą komputerowej symulacji.

Koniecznym do odnotowania jest również fakt, że Ichimoku powstało w celu analizy rynku akcyjnego i kontraktów terminowych w Japonii. Tym samym parametry samego indykatora służącego do stworzenia całej strategii były podyktowane liczbą dni handlowych w ówczesnej Japonii.

 

Ichimoku Kinko Hyo doczekało się swojej premiery po ponad 30 latach udoskonalania go. Miało to miejsce w 1968 roku przy publikacji finalnej wersji systemu w książce jego twórcy. Od tego czasu Ichimoku Kinko Hyo stawało się coraz popularniejsze wśród Japończyków zajmujących się tamtejszym rynkiem finansowym. Jednak mimo ogromnej popularności tego indykatora w Japonii, świat zachodni dowiedział się o nim dopiero po 1990 roku, kiedy zaczęły być publikowane pierwsze anglojęzyczne materiały.

Do dnia dzisiejszego, książka Hosody wraz z innymi, uznawanymi za najlepiej napisane o tej strategii, nie zostały przetłumaczone na żaden zachodni język. Z tego też powodu, mimo że jest to rozpoznawalna strategia inwestycyjna na całym świecie, nadal jest zaliczana do strategii egzotycznych czy też poznanych w niewystarczający przez inwestorów sposób.

Odpowiednim podsumowaniem tej sytuacji jest komentarz samego twórcy Goichi’ego Hosody wypowiedziany w latach siedemdziesiątych:

Of the 10,000 or so people who are practicing and trading ichimoku, only about 10 really understand it.

 

Oglądaj również nagranie webinaru największego polskiego eksperta techniki Ichimoku - Grzegorza Moskwy, który opowiada w swoim nagraniu o najsilniejszych sygnałach Ichimoku:

 

Oglądaj nagranie

 


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk