• Odbierz prezent
Historia Bitcoina: Narkotykowy Amazon

Czy zastanawialiście się kiedyś jakim cudem świadomość o istnieniu czegoś takiego jak bitcoin wydostała się ze świata geeków? Kto lub co przyczyniło się, że osoby niezwiązane z technologią zaczęły używać BTC a media same podkręcały atmosferę? Jeśli nie słyszeliście o Silk Roadzie to lepiej usiądźcie.

 

Pierwsza bańka na bitcoinie

Nie jest sekretem, że na początku kontakt z bitcoinem miały wyłącznie osoby mocno zainteresowane kryptografią. W końcu Satoshi Nakamoto opublikował white paper na liście mailingowej o tej tematyce. Powiedzmy sobie szczerze, zdecydowana większość ludzi będzie kojarzyć kryptografię z enigmą albo szyfrem cezara i na tym ich wiedza i zainteresowanie tematem się kończy. Poświęcenie czasu i energii aby zrozumieć jak działa bitcoin mimo ogromu źródeł wiedzy wciąż sprawia trudności. Jeżeli chcecie wiedzieć, co zmotywowało ludzi nie związanych z kryptografią do używania kryptowalut, jak taka informacja w ogóle do nich dotarła to musimy cofnąć się do roku 2011.

 

Chęć zysku

Pierwszym motywatorem, który przychodzi do głowy jest możliwość zysku i chciwość. Jeżeli można na czymś zarobić to ludzie poświęcą swój czas aby to zbadać. Z tego powodu warto wspomnieć, że w 2011 miała miejsce pierwsza bitcoinowa bańka spekulacyjna. Trzymajcie się krzeseł, ponieważ na początku stycznia wartość 1 BTC była równa zaledwie 30 centów. Następnie w ciągu pół roku kurs wystrzelił w stronę księżyca tym samym osiągając 8 czerwca rekordową wartość niecałych 32 dolarów. Szczęściarz, który by złapał szczyt mógłby mówić o ponad 100-krotnym zwiększeniu kapitału w pół roku. Robi to wrażenie tym większe, kiedy porównamy ją z bańką z 2017 roku. Wywołała ona ogromne emocje, ale trwała dwa razy dłużej i była aż 5 razy mniejsza - z 1000 do 20 000 dolarów.

 

Historia Silk Road-Sieć TOR

Równolegle do tego wydarzenia stało się coś jeszcze, coś co mediom nie mieściło się w głowach, spędzało sen z powiek policji i nauczyło wielu ludzi jak zrobić przelew BTC.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Tworzę przemyślane strategie biznesowe, marketingowe oraz rozwoju, pomagając firmom umacniać swoją pozycję na rynku, który jest coraz bardziej konkurencyjny. Na rynku kryptowalut od 2012 roku, zapraszam do kontaktu: www.januszzielinski.com

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk