• Odbierz prezent
Historia Bitcoina: Narkotykowy Amazon

Czy zastanawialiście się kiedyś jakim cudem świadomość o istnieniu czegoś takiego jak bitcoin wydostała się ze świata geeków? Kto lub co przyczyniło się, że osoby niezwiązane z technologią zaczęły używać BTC a media same podkręcały atmosferę? Jeśli nie słyszeliście o Silk Roadzie to lepiej usiądźcie.

 

Pierwsza bańka na bitcoinie

Nie jest sekretem, że na początku kontakt z bitcoinem miały wyłącznie osoby mocno zainteresowane kryptografią. W końcu Satoshi Nakamoto opublikował white paper na liście mailingowej o tej tematyce. Powiedzmy sobie szczerze, zdecydowana większość ludzi będzie kojarzyć kryptografię z enigmą albo szyfrem cezara i na tym ich wiedza i zainteresowanie tematem się kończy. Poświęcenie czasu i energii aby zrozumieć jak działa bitcoin mimo ogromu źródeł wiedzy wciąż sprawia trudności. Jeżeli chcecie wiedzieć, co zmotywowało ludzi nie związanych z kryptografią do używania kryptowalut, jak taka informacja w ogóle do nich dotarła to musimy cofnąć się do roku 2011.

 

Chęć zysku

Pierwszym motywatorem, który przychodzi do głowy jest możliwość zysku i chciwość. Jeżeli można na czymś zarobić to ludzie poświęcą swój czas aby to zbadać. Z tego powodu warto wspomnieć, że w 2011 miała miejsce pierwsza bitcoinowa bańka spekulacyjna. Trzymajcie się krzeseł, ponieważ na początku stycznia wartość 1 BTC była równa zaledwie 30 centów. Następnie w ciągu pół roku kurs wystrzelił w stronę księżyca tym samym osiągając 8 czerwca rekordową wartość niecałych 32 dolarów. Szczęściarz, który by złapał szczyt mógłby mówić o ponad 100-krotnym zwiększeniu kapitału w pół roku. Robi to wrażenie tym większe, kiedy porównamy ją z bańką z 2017 roku. Wywołała ona ogromne emocje, ale trwała dwa razy dłużej i była aż 5 razy mniejsza - z 1000 do 20 000 dolarów.

 

Historia Silk Road-Sieć TOR

Równolegle do tego wydarzenia stało się coś jeszcze, coś co mediom nie mieściło się w głowach, spędzało sen z powiek policji i nauczyło wielu ludzi jak zrobić przelew BTC.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Janusz Zieliński

Obecny na rynku kryptowalut od 2012 r. Pomaga inwestorom w prosty i bezpieczny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o kryptowaluty.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk