• Odbierz prezent
HFT na rynkach kapitałowych. Czy inwestor indywidualny może z nim konkurować?

Zarówno początkujący traderzy, jak i ci doświadczeni, zadają sobie pytanie dotyczące tego, jakie siły rządzą rynkiem i czy można z nimi konkurować. W świecie, w którym z dnia na dzień następuje coraz większy postęp technologiczny, oznaki informatyzacji i automatyzacji są bardzo widoczne - szczególnie na rynku. Profesjonalne podejście do handlu na rynku Forex, akcji, czy kryptowalut wymaga więc zaznajomienia się z jednymi z najważniejszych fundamentów ich funkcjonowania, którymi są algorytmy i roboty na nich grające. Aby zrozumieć dokąd zmierza handel HFT (High Frequency Trading) i czy inwestor indywidualny może się z nim mierzyć, dobrze jest poznać historię wprowadzania algorytmów na rynek.

Krótka historia ewolucji handlu automatycznego

W czasach, gdy powstawały XIX-wieczne giełdy, a pierwsi traderzy tworzyli swoje strategie, nie było nawet elektryczności. Fundamenty handlu i spekulacji rynkowej formowały się na podstawach ekonomii i psychologii. Dopiero w XX wieku, wraz z postępującą informatyzacją systemów transakcyjnych lat 60 i 70, instytucje zaczęły używać automatyzacji w zawieraniu pozycji. Kolejne dwudziestolecie przyniosło już pierwsze skomplikowane automaty, które były w stanie same podejmować decyzje o sygnale kupna i sprzedaży. Następnie, wraz z bańką technologiczną początku XXI wieku, wiele kwitnących firm zaczęło przygotowywać oprogramowania do zaawansowanego arbitrażu, uczące się boty do tradingu i milionowe inwestycje w HFT. Krokiem milowym był jednak kryzys roku 2008, który przesądził o przyszłej heurystyce rynków. Zmusił banki inwestycyjne do wymiany ogromnych sal pełnych traderów, na serwerownie, a manualne analizy na handel wysokich częstotliwości. Obecnie, procesy automatyzacji wciąż postępują, a żeby zrozumieć czym jest HFT i jak zagraża indywidualnym inwestorom, należy zapoznać się z podstawowym podziałem algorytmów.

Podział algorytmów tradingowych

Typy handlu algorytmicznego, można rozróżnić ze względu na czas działania algorytmów i ich mechanikę podejmowania decyzji. Podstawowymi i najstarszymi programami do handlu giełdowego są automaty. Są to proste, przyczynowo-zadaniowe algorytmy do zawierania i zamykania pozycji, reagujące na ustalone dane. 

Kolejnymi, bardziej skomplikowanymi algorytmami są boty tradingowe - oparte na AI (Artificial Intelligence) i samo-uczące się albo posiadające wiele rozgałęzień programy, monitorujące setki rynków. Obie te kategorie nie stwarzają zagrożenia dla inwestorów indywidualnych, ponieważ tylko imitują decyzje podejmowane przez człowieka. To algorytmy scalpingowe i boty HFT są ryzykowne, ponieważ, zyskują bezpośrednio ze straty indywidualnego tradera.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Wojciech Podobas

Prezes Krypto Holding Sp. z o.o. i Down2Earth Sp. z o.o. Autor publikacji naukowych z dziedziny finansów, matematyki i statystyki, w tym książki Advanced Technical Analysis. The Complex Technical Analysis of Assets opisującej zaawansowane techniki tradingu algorytmicznego

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk