• Sklep
  • Odbierz prezent
Edukacja
Z artykułu dowiesz się:

- Co to jest heurystyka
- W jaki sposób myślą inwestorzy

Heurystyka to pojęcie z psychologii, które oznacza uproszczony sposób wnioskowania dokonywany przez ludzi w celu dokonywania oceny zdarzenia i wydawania sądu. W poniższym artykule zostanie przedstawione kilka uproszczonych sposobów myślenia stosowanych przez inwestorów na rynku każdego dnia. Świadomość występowania takich błędów wśród forexowych graczy może pomóc w uniknięciu popełniania tego rodzaju potknięć podczas zarządzania własnym portfelem inwestycyjnym.

 

Heurystyka dostępności

 

Pierwszy z błędów jakie popełniają inwestorzy na rynku polega na tym, że inwestor, który  miał styczność z pewną sytuacją i potrafi ją w łatwy sposób przywołać z pamięci, będzie starał się do niej odnieść w większości sytuacji. Innymi słowy będzie starał się utwierdzić w większym prawdopodobieństwie wystąpienia danego zdarzenia, ponieważ będzie mógł się do niego w łatwy sposób odnieść. Za świetny przykład występowania tego efektu wśród inwestorów jest sposób postrzegania bessy na rynku w zależności od stażu danego tradera. Osoby aktywnie inwestujące w okresie bessy będą bardziej obawiać się podobnej sytuacji na rynku w przyszłości. W przeciwieństwie do osób, które nigdy nie doświadczyły sytuacji załamania się rynku. Dodatkowo efekt jest silniejszy jeśli bessa miała miejsce stosunkowo niedawno niż jeśli minęło od niej dużo czasu. Inwestorzy posługują się bowiem heurystyką dostępności dla tworzenia prognoz na zachowanie całego rynku na podstawie ich własnych doświadczeń. [...]

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Kamil Wawrzyńczak

Aktywny inwestor zainteresowany rynkiem walutowym od pierwszych lat studiów. Największą uwagę przykłada do behawioralnych aspektów inwestowania oraz zarządzania kapitałem. Zwolennik inwestowania na podstawie "czystego wykresu".

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk