• Odbierz prezent
Czy Gra o tron jest warta tylko 70 bitcoinów?

Sprawa wycieku zasobów HBO i żądania okupu w bitcoinie, ciągnie się jak kilkusezonowy serial. Tym razem, hakerzy którzy wykradli skrytpy przyszłych odcinków Gry o tron, publikują maile z treścią korespondencji ze stacją. Zamiast 6 mln USD okupu w bitcoinie, HBO proponuje zapłacić znacznie mniej.

 

„Hojność” HBO

Hakerzy podpisujący się jako „Mr. Smith” dali HBO trzy dni na sprostanie ich żądaniom. Jak informowaliśmy w środę, kwota 6 mln USD miałby zostać spłacona w bitcoinach. Cyberprzestępcy stwierdzili, że kwota ta jest ekiwawalentem ich półrocznego wkładu w pracy we włamanie się do zasobów HBO. Gra jest warta świeczki, ponieważ hakerzy są w posiadaniu nie tylko skryptów serialu, ale także korespondencji mailowej i danych personalnych obsady Gry o tron. Co zatem zamierza zrobić stacja? Do tej pory stanowisko było nieznane. Jednak przez ujawnienie korespondencji hakerów z HBO, wiemy, że zarząd stacji nie jest skłonny do spłaty aż tak wysokiej sumy w bitcoinach. HBO zamierza zapłacić 250 000 USD w krytowalucie. W przecieku mailowym można przeczytać, co planuje zarząd:

„Jako wyraz naszej dobrej woli, zamierzamy dokonać zapłaty w wysokości 250 000 USD, tak szybko, jak założymy odpowiednie konto, które będzie umożliwiało dokonanie transakcji w bitcoinie”.

W treści maila HBO nie użyło kluczowego słowa – okup ( w oryginale „ransom”). Zamiast tego posłużono się stwierdzeniem – bug bunty payment. Fraza taka oznacza zapłatę dla tzw. dobrych hakerów, którzy na zlecenie firm szukają luk w zabezpieczeniach systemowych. Mówiąc kolokwialnie, HBO odwraca kota ogonem. Z maila wynika, jakoby to sama stacja zleciła hakerom wykrycie niedoskonałości w zabezpieczeniach zasobów stacji. Rzeczywistość jednak jest inna, hakerzy włamali się do systemu, nie po to, by pomóc HBO. Zagranie ze strony stacji ma czysto piarowy wydźwięk. HBO zależy na tym, by opinia publiczna nie osądziła ich o negocjowanie z przestępcami.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk