• Odbierz prezent
Hard fork Ethereum (ETH) - co musisz wiedzieć o Constantinople?

Już w środę 16 stycznia na wysokości bloku 7 080 000 dojdzie do szeroko komentowanej i odraczanej w czasie aktualizacji sieci Ethereum (ETH) o nazwie Constantinople. Co tak naprawdę zmieni się w sieci ETH po hard forku, jakie zmiany zostaną wprowadzone i w jaki sposób mogą one wpłynąć na przyszłość czołowego altcoina?

 

Czytaj także: Ethereum Classic Vision (ETCV) i Ethereum Nowa (ETN) - nie daj się nabrać na hard fork ETH!

W styczniu Ethereum (ETH) czekają aż trzy hard forki, z których najważniejszy i długo oczekiwany „Constantinople”, będzie kluczową dla przyszłości platformy aktualizacją, systematycznie wprowadzającą algorytm Proof of Stake do największego altcoina. Oprócz niego jednak pojawiły się dwa mniejsze (se.. Czytaj
Ethereum Classic Vision (ETCV) i Ethereum Nowa (ETN) - nie daj się nabrać na hard fork ETH!

 

Aktualizacja:

Czytaj także: Hard fork Ethereum Constantinople przesunięty z powodu krytycznej luki bezpieczeństwa

Długo oczekiwana aktualizacja sieci Ethereum (ETH) o nazwie Constantinople została przesunięta w czasie po raz kolejny, ze względu na odnalezienie krytycznego błędu bezpieczeństwa w jednej z poprawek. Aktualizacja w formie hard forku miała zostać zaimplementowana na wysokości bloku 7 080 000, miedz.. Czytaj
Hard fork Ethereum Constantinople przesunięty z powodu krytycznej luki bezpieczeństwa
 

 

Dlaczego dopiero teraz?

Aktualizacja bez kompatybilności wstecznej (hard-fork) o nazwie Constantinople, której kształt i zakres został zatwierdzony przez developerów Ethereum 31 sierpnia, początkowo miała zostać zaimplementowana jeszcze w listopadzie zeszłego roku. Nie udało się jednak dotrzymać terminu ze względu na incydent z 13 października, kiedy to w sieci testowej o nazwie Ropsten doszło do poważnego błędu konsensusu pomiędzy węzłami. Dzień później developerzy poinformowali o tym, że aktualizacja Constantinople nie zostanie wprowadzona w 2018 r., ze względu na konieczność przeprowadzenia dodatkowych rozległych testów bezpieczeństwa sieci, co zostało przyjęte ze zrozumieniem przez większość społeczności Ethereum. Finalny moment przeprowadzenia hard-forku ogłoszono 7 grudnia 2018 r. Zespół Ethereum zdecydował wówczas, że aktualizacja Constantinople dojdzie do skutku na wysokości bloku transakcyjnego 7 080 000, co najprawdopodobniej będzie miało miejsce w środę 16 stycznia 2019 r.

Warto dodać, że opóźnienia prac nad rozwojem Ethereum są na porządku dziennym - mało kto pamięta, że twórca projektu Vitalik Buterin, po uruchomieniu Difficulty Bomb w 2015 r., planował wdrożenie algorytmu Proof of Stake o nazwie Casper do końca… 2017 r.

 

Hard fork Constantinople zostanie zaakceptowany przez dominującą część społeczności Ethereum, stąd też mało prawdopodobne będzie wyodrębnienie się sieci, które nie zaakceptują nadchodzących zmian. Nawet jeśli do tego dojdzie, nie będą one w stanie zagrozić pozycji dominującego łańcucha, który zaakceptuje nowe reguły.

Hard fork będzie również wspierany przez czołowe giełdy kryptowalut, takie jak m.in. Binance, OKEx, czy Huobi.

 

Czytaj także: Ethereum Classic już bez „Difficulty Bomb”. ETC przechodzi hard fork

Ethereum Classic zostało poddane udanemu hard forkowi, którego głównym założeniem było usunięcie „Difficulty Bomb” i całkowite odcięcie się od wizji rozwoju, jaką tworzy społeczność Ethereum (ETH).   Bomba rozbrojona Do modyfikacji doszło we wtorek 29 maja w bloku o numerze 5900000, a doprowadzi.. Czytaj
Ethereum Classic już bez „Difficulty Bomb”. ETC przechodzi hard fork

 

Co się zmieni?

Nadchodzący hard fork Ethereum jest aktualizacją składającą się z pięciu poprawek, której głównym celem jest usprawnienie i zwiększenie efektywności sieci, choć nie brakuje w niej jednej wyjątkowo istotnej zmiany.

Zmiany (Ethereum Improvement Proposals), które zostaną wprowadzone w sieci Ethereum w ramach aktualizacji Constantinople to:

  • EIP 145: Jest to typowo techniczna aktualizacja związana z konwersją systemu liczb binarnych na dziesiętne, powszechnie znana jako bitwise shifting. Aktualnie w Ethereum nie jest ona efektywna i kosztuje ok. 35 jednostek GAS. Poprawka o numerze 145 ma za zadanie dodać nowe kody operacji bitowych, dzięki którym koszt tych operacji spadnie do ok. 3 jednostek GAS. Oznacza to ponad 90% zmniejszenie kosztów samych operacji bitowych w sieci Ethereum. Poprawka ta sama w sobie nie wywołuje kontrowersji w środowisku developerów i zasadniczo nie będzie w żaden sposób zauważalna dla użytkowników. Jej autorami są dwaj programiści Ethereum - Paweł Bylica oraz Alex Beregszaszi. Propozycja opisanych zmian czekała na akceptację od początku 2017 r.
  • EIP 1014: Poprawka zaproponowana w kwietniu 2018 r. przez samego twórcę Ethereum - Vitalika Buterina. Również jest to aktualizacja o ściśle technicznym charakterze, odnosząca się głównie do tworzenia smart kontraktów. Polega ona na dodaniu nowej funkcji tworzenia kontraktu CREATE2 (obok obecnie istniejącej CREATE), która znacząco ułatwi operowanie w oparciu o rozwiązania skalujące drugiej warstwy (znajdujące się poza łańcuchem blockchain - off-chain), takie jak np. kanały stanu (ang. state channels), które aktualnie rozwijane są m.in. przez projekt Aeternity. Aktualizacja nie będzie zauważalna dla przeciętnych użytkowników, ale potencjalnie ułatwi rozwój rozwiązań skalujących off-chain.
  • EIP 1052: Poprawka zwiększająca efektywność obliczeń związanych ze smart kontraktami, pozwalająca na przetwarzanie kontraktu wyłącznie po hashu (cyfrowym podpisie), nie zaś jak dotąd po całym jego kodzie, co było bardziej czasochłonne. Poprawka polega na dodaniu nowego kodu operacji EXTCODEHASH (obok istniejącego EXTCODECOPY), którego realizacja będzie miała stały koszt 400 jednostek GAS. Aktualizacja pozwoli na zmniejszenie kosztów operacji związanych ze smart kontraktami. Została ona zaproponowana w maju 2018 r. przez developerów Nicka Johnsona i Pawła Bylicę.
  • EIP 1283: Poprawka wprowadzająca korzystniejsze naliczenia opłat w GAS dla smart kontraktów za przechowywanie danych w sieci blockchain. Pozwoli ona na zmniejszenie opłat za obsługę smart kontraktów. Jest to ulepszona i łatwiejsza w implementacji wersja poprawki   EIP 1087, opracowana przez developera Wei Tanga, opublikowana w sierpniu 2018 r. Podobnie jak wszystkie pozostałe, jest to ściśle techniczna aktualizacja, zauważalna jedynie dla developerów smart kontraktów. Będzie miała ona wpływ na zwiększenie konkurencyjności aplikacji budowanych w Ethereum, względem innych platform blockchain.
  • EIP 1234: Jest to niewątpliwie najczęściej komentowana, najłatwiej dostrzegalna i mająca największy wpływ na sieć Ethereum aktualizacja spośród wszystkich pięciu składających się na hard-fork Constantinople. Jej najbardziej kontrowersyjnym założeniem jest zmniejszenie aktualnej nagrody za blok dla górników o ponad 33% - z 3 do 2 ETH. Oprócz tego, EIP 1234 doprowadzi do odsunięcia w czasie o 12 miesięcy momentu nadejścia tzw. Ice Age (Epoki Lodowcowej), która dzięki algorytmowi Difficulty Bomb doprowadzi do wyeliminowania górników z sieci, poprzez radykalne podniesienie trudności wydobycia ETH.

 

FXMAG kryptowaluty hard fork ethereum (eth) - co musisz wiedzieć o constantinople? ethereum ethereum ethereum vitalik buterin proof of work proof of stake hard fork 1

Trudność wydobycia Ethereum (ETH) od hard forku Byzantium w październiku 2017 r.

 

Zmniejszenie nagrody za blok a notowania Ethereum

Obniżenie wynagrodzenia za pracę górników z 3 do 2 ETH niewątpliwie wpłynie na aktualny model ekonomiczny całej sieci. Oznaczać będzie, że górnicy za pomocą posiadanego obecnie sprzętu i przy dotychczasowym obciążeniu rachunkami za energię elektryczną pracować będą teoretycznie za ponad 30% niższe wynagrodzenie. Do tego dochodzi trudny do pominięcia fakt, że nawet z nagrodą za blok na poziomie 3 ETH dla wielu górników, zwłaszcza posiadających koparki zbudowane na starszych kartach graficznych (GPU), wydobycie Etheru jest po prostu nieopłacalne i przynosi systematyczne straty, które skompensować może wyłącznie znaczny wzrost notowań samego ETH. Warto przypomnieć, że Ethereum - podobnie jak cały rynek kryptowalut - traciło na wartości przez niemal cały zeszły rok. Od dotychczasowych historycznych maksimów, osiągniętych na szczycie bańki spekulacyjnej altcoinów 13 stycznia 2018 r., notowania ETH spadły o ponad 90% - z ponad 1430 dolarów do aktualnego poziomu poniżej 130 dolarów. Mimo tego, że wciąż panująca bessa dotknęła cały rynek walut cyfrowych, ETH z wielu powodów ucierpiało szczególnie, co obrazuje m.in. utrata niemal 60% wartości w stosunku do bitcoina (BTC) w ciągu roku.

Zmniejszenie nagrody za blok w ramach aktualizacji Constantinople doprowadzi jednak do obniżenia poziomu inflacji oraz podaży, co wedle praw ekonomii powinno doprowadzić do wzrostu wyceny ETH. Średnioterminowa aprecjacja Ethereum po hard forku jest jak najbardziej możliwym scenariuszem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jeśli w ciągu najbliższych miesięcy nie dojdzie do wzrostów notowań ETH, spora część górników będzie zmuszona do odłączenia swojego sprzętu, doprowadzając tym samym do zmniejszenia mocy obliczeniowej sieci i obniżenia jej stabilności, na długo przed rzeczywistym przejściem Ethereum na algorytm konsensusu Proof of Stake, całkowicie eliminujący minerów z sieci.

 

Długa droga Ethereum

Sieć Ethereum ruszyła dokładnie 30 lipca 2015 r. i już w pierwszych dniach swojego realnego funkcjonowania rozpoczęła przygotowywanie gruntu pod całkowitą migrację na algorytm konsensusu Proof of Stake, który ma zapewnić przyszłą wysoką skalowalność sieci, przy jednoczesnym zachowaniu jej wysokiego bezpieczeństwa, dużego stopnia decentralizacji i niskiego poboru energii elektrycznej oraz mocy obliczeniowej (co jest uznawane za główną bolączkę Proof of Work). Już wtedy (w sierpniu 2015 r.) uruchomiono algorytm Difficulty Bomb, którego zadaniem było systematyczne zwiększanie trudności wydobycia, aż do poziomu w którym będzie ono całkowicie nieopłacalne, zwanym Ice Age. Do tego czasu sieć miało dojść do implementacji algorytmu Proof of Stake. W międzyczasie sieć Ethereum stosunkowo szybko stała się drugą po BTC pod względem mocy obliczeniowej i bezapelacyjnie najszerzej kopaną kryptowalutą za pomocą układów GPU (kart graficznych), ze względu na wysoką opłacalność.

Aktualizacja Constantinople, wraz z Byzantium z 16 października 2017 r., jest częścią drugiej fazy rozwoju Ethereum, zwanej Metropolis, mającej ostatecznie przygotować je do przejścia na Proof of Stake i systematycznej marginalizacji górników. Ostateczna fazą rozwoju Ethereum będzie Serenity, która zapewni wysoką skalowalność i wydajność, wprowadzającą cały ekosystem w etap potocznie nazywany Ethereum 2.0.

 

Czytaj także: Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

Ethereum to potężna platforma służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i eliminujących potrzebę zewnętrznej kontroli smart kontraktów. Sam ether, będący jednostką transakcyjną w blockchainie Ethereum, jest drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, ustępując jedynie bitcoinowi i osiąg.. Czytaj
Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym Ethereum (ETH), historii jego powstania, zasadach działania i sposobach przechowywania, przeczytaj artykuł edukacyjny:

 

Czytaj artykuł edukacyjny

Notowania: ETHEREUM

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ETHUSD/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk