• Sklep
  • Odbierz prezent
Hard fork Bitcoin Cash nie bez problemów - nieplanowany podział sieci

W środę 15 maja odbyła się okresowa aktualizacja protokołu kryptowaluty Bitcoin Cash (BCH), ciekawa głównie ze względu na pełną implementację tzw. podpisów Schnorra, zmniejszających rozmiar transakcji i obniżających opłaty transakcyjne. Aktualizacja nie przebiegła jednak bez istotnych problemów technicznych, które doprowadziły do nieplanowanego podziału sieci bloków BCH. Obecnie jednak sytuacja w sieci została opanowana i niemal 150 bloków zostało wykopanych na nowych zasadach konsensusu.

 

Problemy przy aktualizacji sieci Bitcoin Cash pojawiły się w środę 15 maja po godz. 16:20 polskiego czasu, na wysokości bloku nr 582 680. Wtedy to planowane było przejście na nowe zasady konsensusu, zawierające w sobie podpisywanie transakcji z wykorzystywaniem podpisów Schnorra, zamiast dotychczasowych cyfrowych podpisów opartych na krzywych eliptycznych w standardzie ECDSA. Jak się jednak okazało, jedna z wersji oprogramowania węzłów BCH od Bitcoin ABC posiadała błąd, który doprowadził do podziału sieci w momencie jego planowanej aktualizacji, co nie było wcześniej planowane. Węzły z błędem oprogramowania nie zaimplementowały aktualizacji zawierającej podpisy Schnorra, zamiast tego wypuszczając do sieci serię pustych bloków transakcyjnych (przez ok. godzinę).

W międzyczasie giełda kryptowalut Poloniex poinformowała o problemach sieci Bitcoin Cash i zawiesiła wpłaty oraz wypłaty BCH na swojej platformie, przywracając je kilka godzin później.

Developerzy Bitcoin ABC w ciągu kilkudziesięciu minut opublikowali aktualizację naprawiającą błąd oprogramowania, mimo tego sieć BCH wciąż posiada dwa równoległe łańcuchy - właściwy (oprogramowanie Bitcoin ABC 0.19.4 oraz 0.19.0) oraz nieaktywny, powstały w wyniku błędu (Bitcoin ABC 0.18.2).

Aktualnie blockchain Bitcoin Cash jest stabilny i bezpieczny, a środową aktualizację można uznać za zakończoną.

 

Czym są podpisy Schnorra?

Czytaj także: Hard fork Bitcoin Cash - BCH z podpisami Schnorra jako pierwsza z czołowych kryptowalut

W środę 15 maja kontrowersyjna kryptowaluta Bitcoin Cash (BCH) zostanie poddana okresowemu, przeprowadzanemu co pół roku, procesowi aktualizacji swojego protokołu. Ostatni hard fork, który miał miejsce 15 listopada zeszłego roku, odbył się w atmosferze zamieszania i niezgody co do przyszłości projek.. Czytaj
Hard fork Bitcoin Cash - BCH z podpisami Schnorra jako pierwsza z czołowych kryptowalut

Notowania: BITCOIN CASH

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BCHUSD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk