• Sklep
  • Odbierz prezent
Hard fork Bitcoin Cash (BCH) - brak porozumienia i chciwość inwestorów

Bitcoin Cash (BCH), będący zeszłorocznym pierwszym hard forkiem bitcoina (BTC) planuje modyfikację własnej sieci, która potencjalnie może doprowadzić do podziału łańcucha bloków BCH. Hard fork został zapowiedziany na czwartek 15 listopada, zaś informacje o możliwym podziale sieci i wsparciu dwóch dużych giełd kryptowalut przyczyniły się do znaczących wzrostów notowań Bitcoin Cash.

 

Hard fork (wstecznie niekompatybilna modyfikacja) w sieci BCH odbywa się co pół roku, w celu wprowadzenia poprawek i nowych funkcji, zgodnie z planami rozwojowymi projektu. Planowana na 15 listopada aktualizacja wywołuje jednak wiele emocji ze względu na fakt braku zgody społeczności co do do jej zakresu. Obecnie, potencjalnie możliwe do wprowadzenia są aż propozycje aktualizacji oprogramowania: autorstwa Bitcoin ABC, Bitcoin Unlimited oraz Bitcoin Satoshi Vision (SV). Aby zrozumieć spór w społeczności Bitcoin Cash, należy prześledzić wszystkie propozycje zmian.

 

W rozproszonej sieci Bitcoin Cash znajduje się obecnie 2057 publicznych węzłów (dla porównania, w bitcoinie jest ich obecnie 9860), z których ponad połowa (1086) funkcjonuje na oprogramowaniu dostarczanym przez zespół developerów Bitcoin ABC.

Czytaj także: Bitcoin Cash (BCH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Pierwszy hard fork bitcoina Bitcoin Cash (BCH), nazywany również Bcash (głównie przez jego przeciwników, aby uniknąć wykorzystania frazy „Bitcoin” w nazwie) jest otwartoźródłową (ang. open-source) kryptowalutą opartą na zdecentralizowanym rejestrze transakcji blockchain. Ideą powstania Bitcoin Cash.. Czytaj
Bitcoin Cash (BCH) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

 

Propozycja lidera

Bitcoin ABC opublikował swoje propozycje poprawek wdrożonych podczas zaplanowanego na 15 listopada hard forku już w połowie sierpnia, jednoczenie oddając gotowy kod źródłowy (wersja 0.18.0) na miesiąc przed datą aktualizacji - 15 października.

Aktualizacja proponowana przez Bitcoin ABC wprowadza istotne zmiany, z drugiej jednak strony jest najmniej radykalna, spośród wszystkich trzech propozycji.

 

Aktualizacja Bitcoin ABC zakłada m.in.:

  • wprowadzenie nowego kodu operacji o nazwie „CHECKDATASIG”, który pozwoli na potwierdzanie komunikatów Bitcoin Cash pochodzących spoza sieci bloków BCH. Mimo, że może brzmieć to enigmatycznie dla nie-programistów, najprościej mówiąc pozwoli na zwiększenie funkcjonalności poprzez umożliwienie tzw. atomic swapów, czyli bezpośrednich transakcji pomiędzy sieciami Bitcoin Cash i innej kryptowaluty, np. Litecoina (LTC). Opisywany kod operacji pozwoli również na rozszerzenie możliwości smart kontraktów Bitcoin Cash, poprzez umożliwienie jego realizacji przez zewnętrzny serwer, tzw. oracle service. Jest to szczególnie istotne w przypadku np. smart kontraktów testamentowych (po śmierci właściciela klucz prywatny do portfela przekazywany jest wyznaczonej osobie w z góry określony sposób).
  • wprowadzenie kanonicznego porządkowania transakcji (ang. canonical transaction ordering) zamiast obecnego - topologicznego. Jest to propozycja zmiany technologicznej, która opiera się na modyfikacji dotychczasowego sposobu organizacji transakcji w bloku. Kanoniczne porządkowanie transakcji docelowo zapewnia możliwość uzyskania znacznie wyższej skalowalności w obrębie bloku o tej samej pojemności, a także m.in. ułatwia identyfikowanie transakcji w bloku węzłom sieci.
  • wymuszenie minimalnego rozmiaru transakcji na poziomie 100 bajtów, ze względów bezpieczeństwa

 

Nowa wizja Satoshiego Nakamoto?

Kilka dni później, 16 sierpnia, firma nChain, współtworzona przez Craiga Wrighta, znanego promotora i członka społeczności Bitcoin Cash, poinformowała o planach stworzenia własnego oprogramowania dla węzłów BCH - Bitcoin Satoshi Vision (SV).

Propozycja zmian zaproponowanych przez Bitcoin SV jest bardziej radykalna i jednocześnie całkowicie niekompatybilna z oprogramowaniem Bitcoin ABC.

  • Zespół SV chce przede wszystkim czterokrotnego zwiększenia maksymalnej pojemności bloku transakcyjnego, z obecnych 32 MB, aż do 128 MB (warto wspomnieć, że BCH startował w sierpniu 2017 r. z maksymalnym rozmiarem bloku wynoszącym 8 MB).
  • Bitcoin SV sprzeciwia się wprowadzeniu kanonicznego porządkowania transakcji, proponowanego przez Bitcoin ABC, argumentując to potencjalnymi problemami bezpieczeństwa
  • nChain chce przywrócić usunięte wcześniej kody operacji, znajdujące się w BTC od samego początku: OP_MUL, OP_INVERT, OP_LSHIFT, OP_RSHIFT

 

Propozycja Chain w postaci Bitcoin SV wywołała wiele kontrowersji nie tylko w społeczności Bitcoin Cash, ze względu na możliwe doprowadzenie do rozłamu w sieci. Vitalik Buterin, twórca Ethereum (ETH), sarkastycznie stwierdził, że kryptowaluta, która powstanie z podziału BCH powinna przyjąć nazwę Bitcoin Craig (od imienia pomysłodawcy Bitcoin SV) oraz niechlubny skrót BCC, od upadłego projektu Bitconnect.

 

Gdzie dwóch się bije…

Po opublikowaniu swoich propozycji przez Bitcoin ABC oraz nowo powstały SV, 22 sierpnia przyszła kolej na zespół Bitcoin Unlimited, który postanowił skorzystać na braku porozumienia pozostałych zespołów, jedocześnie prosząc społeczność o wybór ich rozwiązania w celu uniknięcia niekorzystnego podziału sieci Bitcoin Cash.

Aktualizacja zaproponowana przez Bitcoin Unlimited łączy propozycje dwóch pozostałych zespołów:

  • zwiększenie maksymalnej pojemności bloku do 128 MB
  • wprowadzenie kanonicznego porządkowania transakcji
  • dodanie kodu operacji OP_CHECKDATASIG oraz przywrócenie starych kodów, proponowane przez Bitcoin SV

 

Czytaj także: Pierwsze urodziny Bitcoin Cash. Konflikt BTC vs BCH wciąż trwa

1 sierpnia 2017 r. doszło do podziału sieci Bitcoina (BTC) w ramach której powstał Bitcoin Cash (BCH), który od tego momentu stał się nową i niezależną od BTC kryptowalutą. Co było przyczyną podziału i o jaką wizję bitcoina walczą  ze sobą oba obozy? Co sprawia, że pomimo roku od odłączenia się deve.. Czytaj
Pierwsze urodziny Bitcoin Cash. Konflikt BTC vs BCH wciąż trwa

 

Kompromis lub secesja

Mimo, że propozycja Bitcoin Unlimited wydaje się zdrowym kompromisem, nie zadowala ona zarówno zespołu ABC, który nie chce kolejnego zwiększania bloku, ani SV, który nie zgadza się na wdrożenie m.in. kanonicznego porządkowania transakcji.

 

Oznacza to, że wciąż nie wiadomo czy 15 listopada dojdzie do aktualizacji sieci, za którą podążą wszystkie węzły. Jeśli tak się nie stanie, dojdzie do podziału sieci bloków w wyniku którego powstanie nowa kryptowaluta, funkcjonująca równolegle do łańcucha Bitcoin Cash. Obecnie trudno stwierdzić, która propozycja zmian, w przypadku potencjalnego podziału, będzie dominująca i utrzyma pozycję „prawdziwego Bitcoin Cash”. Niemal pewnym jest jednak, że hard fork BCH, który doprowadzi do podziału sieci będzie niekorzystny dla sieci i doprowadzi do jej ogólnego osłabienia.

 

Nie przeszkadza to jednak „łowcom darmowych kryptowalut”, którzy uaktywnili popyt na BCH w ostatnich dniach, licząc na podział sieci. W ciągu ostatnich 7 dni notowania BCH wzrosły o ponad 35%, obecnie wynosząc ponad 564 dolary przy kapitalizacji niemal 10 mld USD.

 

Jak dotąd wsparcie dla potencjalnego podziału sieci ogłosiły giełdy Coinbase oraz Binance, co w dużej mierze przyczyniło się do wzrostów.

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk