• Sklep
  • Odbierz prezent
Jak handlować walutami na GPW czyli kontrakty terminowe
Z artykułu dowiesz się:

- Czym są kontrakty terminowe na waluty na GPW
- Jak obliczyć kurs terminowy dla pary walutowej

Ze świecą szukać inwestorów, którzy handlują walutami w innym miejscu, niż na platformie Forex. Alternatywę stanowią mniej popularne rozwiązania, którymi warto się zainteresować, ponieważ często zaletami przewyższają tradycyjny trading. Jedną z takich opcji jest zakup kontraktów terminowych na waluty, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Kontrakt terminowy na walutę jest instrumentem pochodnym z wysoką dźwignią finansową. Stanowi on umowę sprzedaży, w której kupujący zobowiązuje się do nabycia, a sprzedający do sprzedaży, w ściśle określonym czasie, po ściśle określonej (w momencie zawarcia transakcji) cenie, pewnej określonej ilości walut lub dokonują oni równoważnego rozliczenia finansowego. Głównym celem powstania kontraktów było umożliwienie hedgingu walutowego, czyli strategii zabezpieczającej przed niekorzystnymi zmianami kursu walutowego. Polega ona na zajęciu jednocześnie dwóch pozycji: na rynku natychmiastowym (spot) oraz na rynku terminowym. Są one odwrotne w stosunku do siebie.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Rafał Wrona

Absolwent Ekonomii na UEK. Zwolennik łączenia analizy technicznej z analizą makroekonomiczną oraz inwestycji, wykorzystujących powiązania pomiędzy odmiennymi typami instrumentów finansowych. Wśród jego zainteresowań znajdują się inwestycje alternatywne (ETFy, Fundusze Hedgingowe, VC, PE, Equity Crowdfunding).

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk