Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98+0,08%
CHF / PLN4,48-0,09%
GBP / PLN5,06-0,10%
EUR / USD1,09-0,08%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,64-0,31%
ROPA WTI82,47-0,41%
ZŁOTO2 156,08-0,25%
SREBRO24,92-0,44%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Handel w oparciu o formację trójkąta

Mateusz Pabisek | 14:31 18 grudzień 2015

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Formacje trójkąta, wraz z RGR, czy podwójnym szczytem/dnem, należą do formacji klasycznych. O ile dwie ostatnie mają sygnalizować odwrócenie dotychczasowego trendu, to formacja trójkąta może sygnalizować zarówno jego kontynuację, jak i odwrócenie. Ale czym jest ta formacja, jakie są jej rodzaje, jak je rozgrywać i co sprawia, że jest tak popularna?

 

Przyjęło się dzielić formacje trójkąta na trójkąt symetryczny, zwyżkujący/zniżkujący oraz rozszerzający, zwany też odwróconym. Wszystkie z nich działają na każdym z interwałów, choć jak to w analizie technicznej, wraz ze wzrostem interwału zmniejsza się skuteczność formacji. Niezależnie od rodzaju, każdy z trójkątów jest okresem konsolidacji i każdy składa się z tych samych elementów tj. dwóch linii łączących szczyty i dołki, które tworzą boki trójkąta. Przyjmuje się, że formacja jest ukształtowana dopiero wtedy, kiedy możemy wyznaczyć co najmniej dwa maksima i dwa minima.

 

Trójkąt symetryczny

Reklama

Ten rodzaj formacji może występować zarówno w trendzie wzrostowym, jak i spadkowym. Przeważnie oznacza kontynuacje dotychczasowego trendu. Sygnał kupna (w przypadku trendu wzrostowego) zostaje wygenerowany po wybiciu ceny przez górną krawędź trójkąta, a samo wybicie powinno wystąpić w granicach od 50-25% przed końcem formacji, licząc od pierwszego punktu zwrotnego (1) do punktu przecięcia się krawędzi (K). Należy przy tym pamiętać, że wybicie wcześniej niż przy 50% formacji, jest często wybiciem fałszywym. Natomiast zasięg wybicia powinien być równy co najmniej wysokości trójkąta, mierzonej od drugiego punktu zwrotnego (2) do przeciwnej krawędzi trójkąta. Często zdarza się, że wierzchołek trójkąta staje się silnym wsparciem (w przypadku trójkątów zwyżkujących/zniżkujących jest to bardziej intuicyjne).

Istnieją dwa podstawowe sposoby wykorzystania tej formacji w handlu. Jedną z nich jest zajęcie pozycji bezpośrednio po wybiciu ceny ponad górną krawędź trójkąta, przy jednoczesnym ustawieniu zlecenia obronnego nieznacznie poniżej poziomu wierzchołka formacji (K). Zaletą tego rozwiązania jest wyjątkowo ciasny SL, a wadą, niestety, niższa skuteczność. Dlatego też część inwestorów po wybiciu z trójkąta czeka najpierw na korektę i przebicie powstałego w tej sposób nowego maksimum, co zwiększa skuteczność, ale również wyraźnie poszerza SL, co automatycznie zmniejsza stosunek zysku do ryzyka sprawiając, że mniej trójkątów staje się opłacalnych do gry.

 

Trójkąt zwyżkujący/zniżkujący

W przeciwieństwie do trójkąta symetrycznego, który najczęściej oznacza kontynuację trendu, trójkąt zwyżkujący lub zniżkujący może sygnalizować zarówno kontynuację, jak i odwrócenie. Na pierwszy rzut oka widać, że mimo odmiennych przypadków, obie formacje mają podobną konstrukcję. Skąd zatem wiemy, że dany trójkąt zniżkujący będzie sygnalizował kontynuację czy odwrócenie trendu? Istnieje bardzo prosty sposób na rozróżnienie z jakim sygnałem mamy do czynienia: wystarczy pamiętać, że wybicie następuje zwykle po przebiciu poziomej krawędzi (która była do tej pory mocnym wsparciem/oporem). Jednocześnie podobieństwo trójkątów sprawia, że jeśli umiemy znaleźć i wyznaczyć trójkąt symetryczny, umiemy znaleźć i wyznaczyć również trójkąt zniżkujący, jak i zwyżkujący. To samo tyczy się wyznaczenia potencjalnego zasięgu wybicia, ustawiania SL, czy ustalania momentu wejścia. 

 

Trójkąt rozszerzający

Reklama

Formacja trójkąta rozszerzającego nie jest typowym rodzajem formacji trójkąta. Pojawia się na wykresach stosunkowo rzadko. Widoczną na pierwszy rzut oka różnicą pomiędzy pozostałymi formacjami trójkąta, a formacją trójkąta rozszerzającego jest to, iż linie tworzące jego krawędzie nie zwężają się, a rozszerzają w miarę tworzenia się formacji. Bezpośrednią konsekwencją jest niewielki potencjalny zasięg formacji. To oraz niska skuteczność tej formacji sprawia, że trójkąt ten jest traktowany raczej jako ciekawostka, niż narzędzie do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

 

Na koniec dodam, że formacje trójkąta są idealne dla początkujących traderów, co jednak nie oznacza, że bardziej zaawansowani inwestorzy ich nie stosują. Występują w zasadzie na wszystkich interwałach, mają wysoką skuteczność, a jednocześnie ich rozegranie jest intuicyjne. Nie bez znaczenia jest również łatwy do ustalenia stosunek potencjalnego zysku do ryzyka. Dodatkowo, formacje tego typu świetnie uzupełniają się np. z Price Action czy poziomami Fibonacciego. Tytułem zakończenia, zachęcam wszystkich początkujących inwestorów którzy nie mieli do tej pory do czynienia z klasyczną analizą techniczną, alby poszukali na wykresach historycznych trójkątów i sami sprawdzili ich przydatność. A mi pozostaje już tylko życzyć udanych transakcji z wykorzystaniem mojej ulubionej formacji.

 

formacja trójkąta

formacja trójkąta

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Mateusz Pabisek

Mateusz Pabisek

Dealer FX w HFT Brokers, od 2013 związany z rynkiem kapitałowym jako pracownik firm inwestycyjnych. Pasjonat rynku forex oraz aktywny inwestor indywidualny.


Reklama

Czytaj dalej