Reklama
WIG82 684,07+1,38%
WIG202 437,36+1,78%
EUR / PLN4,31-0,09%
USD / PLN3,99+0,07%
CHF / PLN4,41+0,10%
GBP / PLN5,04+0,16%
EUR / USD1,08-0,17%
DAX18 490,06+0,07%
FT-SE7 957,00+0,32%
CAC 408 227,40+0,28%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,64+1,10%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 210,33+0,85%
SREBRO24,62+0,20%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Halving Litecoina (LTC) już w poniedziałek. Co musisz o nim wiedzieć?

Darek Dziduch | 23:00 31 lipiec 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W najbliższy poniedziałek dojdzie jednego z najważniejszych wydarzeń w tegorocznym kryptowalutowym kalendarzu - należący do grona najstarszych i najwyżej kapitalizowanych kryptowalut Litecoin przejdzie drugi w swojej historii halving, czyli zmniejszenie dotychczas obowiązującej nagrody za blok o połowę. Po tym istotnym wydarzeniu jedni prognozują dynamiczne wzrosty notowań LTC, inni zaś zapowiadają długoterminową konsolidację, nie wykluczając również spadków. O co dokładnie chodzi w halvingu, jakie są jego konsekwencje i na czym będzie polegał jego wpływ na najbliższą przyszłość Litecoina?

 

Dwa razy mniej za tę samą pracę

Litecoin, jako kryptowaluta oparta na kodzie źródłowym bitcoina, ma podobne w wielu kwestiach zasady funkcjonowania. Jedną z nich jest mechanizm halvingu, czyli zmniejszenia o połowę wynagrodzenia dla górników za wykonywaną przez nich pracę. Halving w Litecoinie następuje dokładnie co 840 tys. bloków transakcyjnych, co przy średnim czasie bloku wynoszącym 2,5 minuty oznacza obniżenie o połowę nagrody za blok co cztery lata. Sieć Litecoina wystartowała 11 października 2011 r. z nagrodą dla górników w wysokości 50 LTC (podobnie jak bitcoin), zaś do pierwszego podziału wynagrodzenia doszło 26 sierpnia 2015 r. Wówczas cena LTC wynosiła ok. 3 dolary, rosnąc na ponad miesiąc przed samym halvingiem do poziomu niemal 8 USD (na początku lipca 2015 r.). W ciągu roku po pierwszym obniżeniu nagrody za blok notowania LTC wzrosły zaledwie do poziomu ok. 4 dolarów, zaś pierwszy wzrost kursu powyżej 10 dolarów miał miejsce dopiero w kwietniu 2017 r., czyli ponad półtora roku po halvingu.

Nadchodzący halving doprowadzi do zmniejszenia nagrody dla górników z obecnych 25 LTC do 12,5, następując na wysokości bloku 1 680 000, co wydarzy się w poniedziałek 5 sierpnia ok. godz. 10. Warto zauważyć, że notowania Litecoina rosły konsekwentnie od początku roku z poziomu poniżej 40 dolarów, nawet do ponad 140 USD w drugiej połowie czerwca, co jest pewnym powtórzeniem schematu sprzed pierwszego halvingu, skorelowanym z przełamaniem zeszłorocznego trendu spadkowego na rynku. Wynika to ze wzmożonej aktywności uczestników rynku naiwnie szukających szybkich wzrostów po halvingu, a także spekulantów próbujących podpiąć się pod krótkoterminowe wzrosty. Podobnie jak w 2015 r., tak i teraz, przed samym podziałem nagrody za blok doszło do odreagowania wzrostów - Litecoin notowany jest aktualnie poniżej 100 dolarów. Na początku lipca Charlie Lee, twórca Litecoina, w jednym z wywiadów przyznał, że nadchodzący halving będzie szokiem dla wielu górników, mimo tego że o jego nadejściu, a nawet w miarę dokładnej dacie, było wiadomo od początku istnienia LTC. Wg Lee spora część minerów odłączy się od sieci, co oprócz obniżenia mocy obliczeniowej, może doprowadzić nawet do wydłużenia średniego czasu bloku.

Reklama

URL Artykułu

 

Nagroda na pół, notowania w górę?

Dość często można spotkać się z komentarzami, wedle których po przejściu halvingu cena danej kryptowaluty znacznie wzrośnie. Czy taka opinia jest uprawniona? Z czysto ekonomicznego punktu widzenia logicznym jest, że jeżeli po tym wydarzeniu wysokość wynagrodzenie dla górników, odgrywających kluczową rolę w sieci, spadnie o połowę, to zmniejszeniu ulegnie również rentowność ich pracy. W dużym uproszczeniu - aby mogli oni zachować po halvingu dotychczasową opłacalność, notowania kopanej przez nich kryptowaluty musiałyby wzrosnąć dwukrotnie. Oczywistym jest, że tak się nie stanie i że, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, cena Litecoina po zmniejszeniu nagrody za blok nie ulegnie nagle dwukrotnemu wzrostowi. Jednak w dłuższej perspektywie to właśnie systematyczne wzrosty notowań pozwolą zachować górnikom rentowność pracy na akceptowalnym poziomie. Halvingowi często towarzyszy spadek mocy obliczeniowej sieci (ang. hashrate) spowodowany tym, że część górników, dysponująca m.in. starszym sprzętem, nie jest w stanie dalej wydobywać konkretnej kryptowaluty lub po prostu uznaje to za zbyt mało opłacalne, odłączając się od sieci. Mimo, że samo obniżenie hashrate’u nie jest zjawiskiem korzystnym, to w okresie po halvingu ma pozytywne skutki w postaci obniżenia trudności wydobycia.

Teza mówiąca o tym, że halving bezpośrednio wpływa na wzrosty jest pewnym uproszczeniem i nadużyciem. Górnikom zawsze bowiem zależy na wysokich notowaniach kryptowaluty, którą wydobywają, a nie tylko wówczas, gdy wynagrodzenie za ich pracę zmniejsza się o połowę. Bardziej niż samo zmniejszenie nagrody za blok, wpływ na wzrosty w średnim terminie mają deflacyjny charakter kryptowaluty (ograniczona podaż, co oczywiście nie jest cechą wszystkich z nich), co także ma związek z halvingiem (obniżenie inflacji o połowę), oraz trendy rynkowe. Jak dotąd dysponujemy zbyt ubogimi danymi statystycznymi, aby móc potwierdzić taką tezę - Bitcoin przeszedł dopiero dwa halvingi, zaś Litecoin ma za sobą dotychczas jedno zmniejszenie nagrody za blok.

Faktem natomiast jest, że notowania BTC w średnim terminie rosły po dotychczasowych halvingach, co dodatkowo na wykresie w skali logarytmicznej dość czytelnie wpisuje się w linię trendu wzrostowego. Pierwszy halving bitcoina miał miejsce pod koniec listopada 2012 r. przy kursie ok. 12 dolarów, drugi odbył się na początku lipca 2016 r., gdy bitcoin wyceniany był po ponad 657 dolarów. Trzeci podział nagrody za blok przypadnie na drugą połowę maja przyszłego roku, zaś kurs BTC niemal na pewno będzie wówczas przekraczał 10 tys. dolarów. Większa zmienność pojawiała się średnio w okresie od 12 do 18 miesięcy po wystąpieniu halvingu, stąd też osoby liczące na szybkie wzrosty po podziale nagrody za blok (zarówno LTC, jak i BTC) mogą czuć się zawiedzione.

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej