• Odbierz prezent
Halving Bitcoina | #6 Kurs Bitcoina od Zera

W szóstej lekcji kursu dowiesz się czym jest halving i jaką pełni funkcję w Bitcoinie.

Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Kto jest najważniejszy w sieci bitcoin?

Jak wiesz z poprzednich lekcji Kursu Bitcoina od Zera w sieci najważniejsi są górnicy (tzw. minerzy), którzy z wykorzystaniem swoich specjalnych komputerów, zwanych koparkami, prowadzą nieustanne obliczenia, które pozwalają na zatwierdzanie transakcji w sieci bitcoina i tworzenie kolejnych bloków transakcyjnych. Oczywistym jest, że górnicy muszą otrzymywać wynagrodzenie za swoja pracę, która wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i pobiera ogromne ilości energii elektrycznej. 

Wynagrodzenie otrzymują tylko górnicy, którym jako pierwszym uda się wykopać blok.

Za wykopanie każdego bloku transakcyjnego przyznawana jest tzw. nagroda za blok (ang. block reward). I nagroda za blok to właśnie nowe, wykopane przez górników, nieistniejące wcześniej jednostki bitcoina. 

Czytaj także: Kopanie bitcoina (BTC) i Proof of Work - co to jest? | #4 Kurs Bitcoina od zera

To już czwarty odcinek odcinek naszego cyklu, z którego dowiesz się czym jest kopanie bitcoina, na czym polega i jak powstają nowe jednostki kryptowaluty. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnie.. Czytaj
Kopanie bitcoina (BTC) i Proof of Work - co to jest? | #4 Kurs Bitcoina od zera

 

Liczba Bitcoinów na świecie

Jak wiesz z poprzednich lekcji kursu, Bitcoin ma ściśle ograniczoną maksymalną podaż - nie powstanie więcej niż 21 mln jednostek BTC

Aktualnie ponad 85% wszystkich bitcoinów zostało już wykopanych - w obiegu rynkowym znajduje się ponad 17 850 000 BTC. Zostały one wykopane zaledwie w niewiele ponad 10 lat od powstania bitcoina. Co istotne, pozostałe niecałe 3 150 000 BTC zostanie wykopanych dopiero na przestrzeni kolejnych ponad stu lat! Dlaczego tak jest i o co w tym chodzi?

 

Co to jest halving bitcoina?

Odpowiada za to mechanizm o tajemniczej nazwie halving, o którym już być może kiedyś słyszałeś, wspominałem o nim też w czwartej lekcji kursu. 

Gdy sieć Bitcoina ruszała w 2009 r., nagroda za blok wynosiła 50 BTC. Oznaczało to, że średnio co 10 minut (bo co tyle docelowo powstaje nowy blok transakcyjny) wykopywanych było właśnie 50 bitcoinów. Gdyby jednak taka wysokość nagrody za blok pozostała niezmienna, już dawno wszystkie 21 mln bitcoinów zostałoby wykopanych. Ale tak się nie stało

 

Inflacja i deflacja w Bitcoinie - kiedy kolejny halving bitcoina?

W kodzie źródłowym Bitcoina zapisany jest mechanizm, który dokładnie co 210 000 bloków transakcyjnych - czyli mniej więcej co cztery lata, zakładając blok co 10 minut - zmniejsza nagrodę za blok dokładnie o połowę. Stąd też wzięła się jego nazwa - halving, czyli przepoławianie. 

W sieci Bitcoina pierwszy raz doszło do niego w listopadzie 2012 r. Wtedy nagroda za blok zmniejszyła się z 50 do 25 bitcoinów. Kolejny halving miał miejsce w lipcu 2016 r. - wtedy liczba wykopywanych Bitcoinów zmniejszyła się do aktualnych 12,5 co każdy nowy blok. Trzeci halving zgodnie z planem odbędzie się w drugiej połowie maja 2020 r., co - jak nietrudno się domyślić - doprowadzi do zmniejszenia nagrody za blok do 6,25 BTC.

Zanim wszystkie 21 mln bitcoinów zostanie wykopanych, dojdzie łącznie do 34 halvingów, stąd też właśnie to symboliczne trzydzieści i cztery. Oznacza to, że ostatnie jednostki BTC zostaną wykopane dopiero w okolicach maja 2140 r. 

 

Co stanie się z siecią bitcoina, gdy wszystkie jego jednostki zostaną już wykopane? Czy to oznacza jego koniec, spowodowany tym, że górnicy nie będą otrzymywać nagrody za blok i nie będą mieli po co kopać?

Otóż nie - nagroda za blok będzie spadała bardzo stopniowo, o połowę co cztery lata (przez kolejne ponad 120 lat), zaś gdy wszystkie bitcoiny zostaną wykopane, górnicy będą utrzymywać się wyłącznie z opłat transakcyjnych płaconych przez użytkowników sieci. Oczywiście, obecnie opłaty transakcyjne również trafiają do górników, którym uda się wykopać blok. 

 

Po co halving w bitcoinie?

Mechanizm stopniowego obniżania nagrody za blok w Bitcoinie o połowę, czyli tym samym stopy inflacji, jest przemyślany i celowy. 

Ma on przede wszystkim na celu zrównoważenie popytu i podaży - gdyby wszystkie 21 mln bitcoinów od razu pojawiło się w obiegu rynkowym, popyt byłby znacznie mniejszy od podaży, a górnicy nie mieliby zachęty do tego, aby kopać i zatwierdzać transakcje użytkowników sieci. Systematyczne zmniejszanie nagrody za blok (stopy inflacji) eliminuje ten problem, zapewniając górnikom wynagrodzenie na zadowalającym poziomie i nie doprowadzając do dominacji podaży, co również stymuluje wzrost notowań. 


Czy halving wpływa na wzrost ceny bitcoina?

Dość popularna jest też opinia, że halving wpływa na wzrosty notowań bitcoina. Ale o tym z jakiego powodu miałoby tak być i czy rzeczywiście można uznać taką opinię za uzasadnioną, dowiesz się w jednym z kolejnych lekcji Kursu Bitcoina od Zera. 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk