• Odbierz prezent
Hakerzy wykorzystują zainfekowane gry PC do zarabiania milionów na wydobyciu kryptowalut
fot. freepik.com

Firma antywirusowa Avast odkryła nowe złośliwe oprogramowanie o nazwie “Crackonosh”, które jest ukryte w darmowych wersjach popularnych gier na PC. Złośliwe oprogramowanie porywa komputer użytkownika w celu wykorzystania go do wydobywania kryptowalut.

Złośliwe oprogramowanie do wydobywania kryptowalut jest ukryte głęboko w wersjach popularnych tytułów, takich jak Grand Theft Auto V, Far Cry 5, The Sims 4 i Jurassic World Evolution, a także w różnych grach z serii NBA2K. Należy zauważyć, że zaatakowane wersje tych gier nie pochodzą z legalnych źródeł, lecz są pirackimi kopiami, które krążą po forach i serwisach torrentowych.

Po pobraniu i zainstalowaniu, Crackonosh zadomawia się w procesorze komputera, aby przejąć go i wykorzystać do wydobywania kryptowalut dla hakerów. Do tej pory raporty pokazują, że złośliwe oprogramowanie górnicze Crackonosh sprawiło, iż jego twórcy zarobili ponad 2 milionów dolarów w kryptowalutach od czerwca 2018 roku. Moneta, na której wydobywaniu koncentruje się Crackonosh, to Monero.

W wywiadzie dla CNBC, Daniel Benes, badacz Avast, stwierdził, że złośliwe oprogramowanie “zabiera wszystkie zasoby, które ma komputer, więc komputer nie reaguje.” Benes powiedział również, że użytkownicy zauważą, iż ich komputery są wolniejsze i nadal będą odczuwać pogarszającą się wydajność przez nadmierne użytkowanie.

Złośliwe oprogramowanie działa tak, aby chronić się poprzez wyłączenie aktualizacji systemu Windows i odinstalowanie oprogramowania antywirusowego. Avast twierdzi, że złośliwe oprogramowanie Crackonosh jest pochodzenia czeskiego, ponieważ jego nazwa oznacza ducha gór w lokalnym języku.

Według niektórych szacunków, ponad 200 000 użytkowników Avast zostało zainfekowanych na całym świecie, a prawie 1000 kolejnych urządzeń jest narażonych na ataki każdego dnia. To są tylko użytkownicy Avasta, którzy zostali tym dotknięci. Należy pamiętać, że całkowita liczba infekcji na całym świecie jest prawdopodobnie znacznie większa.

Atak na Crackonosh to atak wymierzony w graczy

Crackonosh to nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy biorą na cel gry wideo, aby ułatwić przeprowadzanie ataków. Podczas gdy wiele z tych ataków jest wymierzonych w graczy, którzy nabywają oprogramowanie nielegalnie, niektóre z nich są znajdowane w legalnych kopiach gier dystrybuowanych online.

Niedawna akcja hakerska z czerwca obrała sobie na cel giganta pod kątem sprzedaży gier. Usiłowali bezskutecznie hackować platformę Steam gdzie wizja instalacji swojego oprogramowania na prawie 26 mln. urządzeń może się wydawać kusząca. Według Akamai, cyberataki na graczy wzrosły o około 350% od czasu wybuchu pandemii.

Benes kończy swoje wypowiedzi na ten temat stwierdzeniem, że tak długo, jak gracze będą pobierać nielegalne kopie gier i oprogramowania, tak długo atakujący będą w nich celować i czerpać z nich zyski.

Kluczowym wnioskiem z tego jest to, że naprawdę nie możesz dostać czegoś za darmo, a kiedy próbujesz ukraść oprogramowanie, istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś próbuje ukraść ciebie.

BeInCrypto Polska - Hakerzy wykorzystują zainfekowane gry PC do zarabiania milionów na wydobyciu kryptowalut


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk