• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
szwajcaria
Z artykułu dowiesz się:

- Na czym polega szwajcarski projekt gwarantowanego dochodu minimalnego

Szwajcaria rozważa wprowadzenie gwarantowanego dochodu minimalnego w wysokości 2,5 tys. franków miesięcznie. O losie tego pomysłu zadecydują wyniki referendum, które odbędzie się 5 czerwca.

 

2,500 tys. franków dla każdego:

  • Jeśli zarabiasz mniej, Twoja pensja zostanie podniesiona do poziomu minimalnego.
  • Jeśli jesteś bezrobotny dostaniesz 2,5 tys. franków 'do ręki' co miesiąc.

Ten dodatkowy dochód miałby być bezwarunkowy i nieopodatkowany. Zastąpiłby część innych świadczeń socjalnych.

 

Pomysł gwarantowanego dochodu minimalnego wyszedł od części społeczeństwa. W Szwajcarii, aby inicjatywa społeczna podeszła pod debatę narodową wystarczy zebrać 100 000 podpisów wśród obywateli. By weszła w życie konieczne jest zatwierdzenie jej przez większość elektoratu i wszystkie 26 regionów Szwajcarii.

Szwajcarski rząd jest przeciwny inicjatywie, twierdząc, że roczne koszty takiego programu wyniosłyby około 25 miliardów franków. By znaleźć pieniądze na finansowanie rząd zmuszony byłby do podniesienia podatków i ograniczenia wydatków budżetowych, co negatywnie odbiłoby się na gospodarce.

Pomysł nie podoba się również większości społeczeństwa. Tylko 40% Szwajcarów zamierza poprzeć gwarantowany dochód minimalny.

 

Projekt, nawet jeśli wszedłby w życie, gwarantowałby minimalny dochód tylko niewiele niższy od granicy ubóstwa, która w Szwajcarii wynosi 2219 franków, a dodatkowo znacznie niższy od średniej płacy brutto (6427 franków).

Trzeba zauważyć, że Szwajcaria jest jednym z niewielu krajów, który nie posiada ustawowej płacy minimalnej. Gwarantowany minimalny dochód jest oczywiście szerszym zagadnieniem i jednym z jego negatywnych następstw mogłaby być tendencją do rezygnacji z pracy wśród osób, których zarobki są mniejsze lub niewiele większe od 2500 franków.

Sondaże wskazują jednak, że tylko 10% osób zdecydowałoby się na rzucenie pracy w obliczu gwarantowanego minimalnego dochodu.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk