• Odbierz prezent
Gwałtowne przeceny na rynku srebra. Rynek cukru bliżej równowagi

Ostatnie dni na rynku srebra są wyjątkowo emocjonujące. Ceny tego kruszcu ugięły się bowiem pod naciskiem siły amerykańskiego dolara i powiązanej z nią przeceny na rynku złota. W rezultacie, już w poniedziałek notowania srebra zniżkowały o 10% i pokonały w dół wsparcie w okolicach 26 USD za uncję. W późniejszych dniach spadki się pogłębiły – wczoraj cena srebra zniżkowała o imponujące 6% i dzisiaj kontynuuje przecenę. Obecnie notowania srebra oscylują w okolicach 22 USD za uncję, co jest najniższym poziomem od dwóch miesięcy.

Nie ulega wątpliwości, że notowania srebra kierują się w dół głównie na fali zniżek na wykresie cen złota. Notowania obu kruszców wykazują bowiem wyjątkowo dużą korelację, przy czym ceny srebra cechuje większa zmienność niż notowania złota (co jest widoczne nie tylko przy spadkach, lecz także przy wzrostach cen). Na rynkach obu kruszców nieustannie głównym pretekstem do zniżek jest siła amerykańskiego dolara – ostatnie kilka dni były okresem korekty wzrostowej na wykresie indeksu USD.

Chociaż ceny srebra niewątpliwie pozostają rozchwiane, to końcówka tygodnia na tym rynku może przynieść uspokojenie nastrojów lub nawet odreagowanie strat z ostatnich kilku dni. Wskaźniki techniczne sugerują bowiem wyprzedanie rynku.

Gwałtowne przeceny na rynku srebra - 1

Notowania srebra – dane dzienne

CUKIER

Rynek cukru bliżej równowagi.

Notowania cukru w ostatnich miesiącach rosną. Co prawda przełom sierpnia i września był na tym rynku słabszy, jednak spadki z tego okresu są nadrabiane z nawiązką w drugiej połowie września. Obecnie notowania cukru poruszają się powyżej poziomu 13 centów za funt, czyli na najwyższych poziomach od pierwszej połowy marca bieżącego roku.

Ceny cukru radzą sobie relatywnie dobrze w porównaniu do wielu innych surowców i towarów. Niemniej, i na tym rynku fundamenty nie uzasadniają kontynuacji zwyżek przez dłuższy czas. Głównym wyzwaniem na tym rynku jest tegoroczny spadek konsumpcji cukru i wzrost produkcji (głównie w Brazylii). To sprawiło, że – według wyliczeń Rabobank – deficyt w sezonie 2019/2020 ma się skurczyć do miliona ton z wcześniejszych 4,3 mln ton. Z kolei w sezonie 2020/2021 na globalny rynek cukru ma powrócić nadwyżka.

Obecnie te wyliczenia są już w dużej mierze uwzględnione w notowaniach cukru. Niemniej, w szerokiej perspektywie oznaczają one, że chociaż prawdopodobieństwo dużej zniżki cen cukru jest niewielkie, to potencjał do dalszych zwyżek też zaczyna się kurczyć.

Gwałtowne przeceny na rynku srebra - 2

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: CUKIER

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SB2!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk