• Sklep
  • Odbierz prezent
GUS: zarabiamy najwięcej w historii, ale miejsc pracy nie przybywa

Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek 21 maja dane na temat przeciętnego wynagrodzenia i poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw za kwiecień. Średnie wynagrodzeni aktualnie znajduje się na rekordowych poziomach, rosnąc zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym. Zwieszeniu uległo również zatrudnienie w ujęciu rocznym.

 

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej dziesięć osób wyniosło w kwietniu 5186,12 złotych brutto. Oznacza to wzrost o ponad 7% w stosunku do kwietnia poprzedniego roku oraz o 0,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o niemal 3% w ujęciu rocznym i pozostało bez zmian w stosunku do marca tego roku. O ile dane dotyczące średniego wynagrodzenia są powyżej oczekiwań, o tyle poziom zatrudnienia znajdował się poniżej rynkowego konsensusu 3% wzrostu r/r.

Warto dodać, że we wtorek 21 maja Organizacja Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju (OECD) podwyższyła prognozę wzrostu PKB dla Polski o 0,2 pkt procentowego, do 4,2% w 2019 r. oraz do 3,5% (z 3,3%) w 2020 r. Jednocześnie OECD zarekomendowało zacieśnienie polityki fiskalnej w Polsce. 

13 maja GUS opublikował również dane dot. przeciętnego wygrodzenia za 1 kwartał 2019 r. Średnie wynagrodzenie w ujęciu kwartalnym jeszcze nigdy nie było tak wysokie (ponad 4950 złotych brutto miesięcznie). Co jednak warto zauważyć, dane za drugi kwartał mogą po raz pierwszy w historii wykazać średnie kwartalne wynagrodzenie brutto powyżej 5 tys. złotych.

Czytaj także: GUS: Średnie wynagrodzenie jeszcze nigdy nie było tak wysokie

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek 13 maja dane dotyczące zarobków Polaków w pierwszym kwartale 2019 r. Średnie wynagrodzenie okazało się najwyższe w historii i wyniosło niemal 5000 PLN brutto, na podstawie danych z jednostek administracji publicznej i dużych przedsiębiorstw. Przec.. Czytaj
GUS: Średnie wynagrodzenie jeszcze nigdy nie było tak wysokie


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk