• Odbierz prezent
bezrobocie w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podał dziś najnowsze dane na temat bezrobocia w Polsce. Potwierdziły one wcześniejsze oczekiwania ekonomistów.

 

GUS podał, że bezrobocie spadło w lutym z 6,9% do 6,8%, potwierdzając tym samym wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tym samym zimowy wzrost bezrobocia mamy już za sobą. Efekt sezonowy był tutaj nieznacznie bardziej widoczny nież w ubiegłym roku, ale i tak można uznać, że była to dość spokojna zima na rynku pracy. Bezrobocie rosło w grudniu i styczniu z 6,5% do 6,6% i 6,9%. Stopa bezrobocia w styczniu (szczytowy miesiąc dla stopy bezrobocia) była o 1,7 p.p. niższa niż w ubiegłym roku i podobnie jest w przypadku lutego.

Po zakończeniu okresu sezonowego wzrostu bezrobocia można spodziewać się, że w kolejnych miesiącach (biorąc pod uwagę cykliczność rynku – do października/listopada) powinniśmy obserwować spadki stopy bezrobocia. Rząd założył w ustawie budżetowej, że stopa bezrobocia na koniec 2018 roku wyniesie 6,4% - należy przy tym zaznaczyć, że w ostatnich dwóch latach bezrobocie spadało poniżej poziomu zakładanego w budżecie.

 

Bezrobocie w Polsce

stopa bezrobocia

 

Spadek bezrobocia odnotowało w lutym 8 z 16 województw, a największy spadek stopy bezrobocia widoczny był w województwie Opolskim i Lubelskim. Liczba bezrobotnych w lutym w całym kraju wyniosła 1126,7 tys.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk